SPORTident TimingPummpälzweg e.V.

SUPERMarathon

Lutherstammort Möhra 29.10.2017

SUPERMarathon

Lutherstammort Möhra 29.10.2017

 

Ergebnisse SUPERMarathon

Supermarathon 41,80 km
KategorieGesamt
   
PlatzNr.Name VereinZeitkm/hRückstand

1. Etappe: Forsthaus Kissel (6,00 km)

Männer
1250
SEIPP, Oliver

GER
Borken57:136,29---
2245
MÜLLER, Patrick

GER
Reesdorf1:03:565,63+6:43
3240
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz1:03:595,63+6:46
4237
BOBB, Dmitrij

GER
Lehre1:04:015,62+6:48
5236
ANDRÄ, Christopher

GER
Hürth1:04:055,62+6:52
6238
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei1:04:165,60+7:03
7246
MEIKSTAT, Gunnar

GER
Berlin1:05:335,49+8:20
8242
KRUMBACHER, Erich

GER
LG MuLi1:05:475,47+8:34
9239
FRANKE, Volkmar

GER
Oßmaritz1:06:035,45+8:50
10243
MESSERSCHMIDT, Lothar

GER
pummpälzsports1:09:195,19+12:06
11244
MIETHE, Manfred

GER
Dresden1:09:545,15+12:41
12247
SAUERTEIG, Daniel

GER
Wutha Farnroda1:12:124,99+14:59
Frauen
11001
LEHMANN, Antje

GER
Berlin1:05:355,49---
2241
KÖHLER, Nicole

GER
Schwaigern1:11:485,01+6:13
3248
SCHMIDT, Jana

GER
Wutha Farnroda1:12:015,00+6:26
4249
SCHMIDT, Josephine

GER
Wutha Farnroda1:12:094,99+6:34

2. Etappe: Dreiherrnstein (9,70 km)

Männer
1250
SEIPP, Oliver

GER
Borken1:27:376,64---
2237
BOBB, Dmitrij

GER
Lehre1:34:496,14+7:12
3245
MÜLLER, Patrick

GER
Reesdorf1:34:566,13+7:19
4240
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz1:35:226,10+7:45
5238
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei1:38:305,91+10:53
6236
ANDRÄ, Christopher

GER
Hürth1:38:315,91+10:54
7243
MESSERSCHMIDT, Lothar

GER
pummpälzsports1:43:105,64+15:33
8246
MEIKSTAT, Gunnar

GER
Berlin1:46:475,45+19:10
9242
KRUMBACHER, Erich

GER
LG MuLi1:47:025,44+19:25
10239
FRANKE, Volkmar

GER
Oßmaritz1:47:035,44+19:26
11247
SAUERTEIG, Daniel

GER
Wutha Farnroda2:17:004,25+49:23
Frauen
11001
LEHMANN, Antje

GER
Berlin1:46:445,45---
2241
KÖHLER, Nicole

GER
Schwaigern2:08:114,54+21:27
3249
SCHMIDT, Josephine

GER
Wutha Farnroda2:16:574,25+30:13
4248
SCHMIDT, Jana

GER
Wutha Farnroda2:16:594,25+30:15

3. Etappe: Großer Inselsberg (4,60 km)

Männer
1250
SEIPP, Oliver

GER
Borken50:095,50---
2237
BOBB, Dmitrij

GER
Lehre53:135,19+3:04
3245
MÜLLER, Patrick

GER
Reesdorf54:015,11+3:52
4238
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei54:225,08+4:13
5243
MESSERSCHMIDT, Lothar

GER
pummpälzsports57:094,83+7:00
6240
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz1:00:334,56+10:24
6242
KRUMBACHER, Erich

GER
LG MuLi1:00:334,56+10:24
8239
FRANKE, Volkmar

GER
Oßmaritz1:04:564,25+14:47
9246
MEIKSTAT, Gunnar

GER
Berlin1:07:034,12+16:54
10247
SAUERTEIG, Daniel

GER
Wutha Farnroda1:22:523,33+32:43
Frauen
11001
LEHMANN, Antje

GER
Berlin1:07:054,11---
2241
KÖHLER, Nicole

GER
Schwaigern1:11:493,84+4:44
3249
SCHMIDT, Josephine

GER
Wutha Farnroda1:22:353,34+15:30
4248
SCHMIDT, Jana

GER
Wutha Farnroda1:22:523,33+15:47

4. Etappe: Dreiherrnstein (9,70 km)

Männer
1240
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz46:5912,39---
2237
BOBB, Dmitrij

GER
Lehre47:5312,15+0:54
3238
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei49:4011,72+2:41
4245
MÜLLER, Patrick

GER
Reesdorf50:2211,56+3:23
5243
MESSERSCHMIDT, Lothar

GER
pummpälzsports51:4911,23+4:50
6246
MEIKSTAT, Gunnar

GER
Berlin1:00:459,58+13:46
7239
FRANKE, Volkmar

GER
Oßmaritz1:02:089,37+15:09
8250
SEIPP, Oliver

GER
Borken1:04:379,01+17:38
9242
KRUMBACHER, Erich

GER
LG MuLi1:14:047,86+27:05
10247
SAUERTEIG, Daniel

GER
Wutha Farnroda1:22:497,03+35:50
Frauen
11001
LEHMANN, Antje

GER
Berlin1:00:439,59---
2248
SCHMIDT, Jana

GER
Wutha Farnroda1:22:397,04+21:56
3249
SCHMIDT, Josephine

GER
Wutha Farnroda1:23:007,01+22:17

5. Etappe: Forsthaus Kissel (6,00 km)

Männer
1250
SEIPP, Oliver

GER
Borken1:19:254,53---
2237
BOBB, Dmitrij

GER
Lehre1:21:504,40+2:25
3245
MÜLLER, Patrick

GER
Reesdorf1:23:574,29+4:32
4240
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz1:28:474,05+9:22
5238
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei1:28:554,05+9:30
6246
MEIKSTAT, Gunnar

GER
Berlin1:39:313,62+20:06
7239
FRANKE, Volkmar

GER
Oßmaritz1:42:573,50+23:32
8243
MESSERSCHMIDT, Lothar

GER
pummpälzsports1:43:053,49+23:40
9247
SAUERTEIG, Daniel

GER
Wutha Farnroda2:30:272,39+1:11:02
10242
KRUMBACHER, Erich

GER
LG MuLi2:50:012,12+1:30:36
11236
ANDRÄ, Christopher

GER
Hürth3:41:521,62+2:22:27
Frauen
11001
LEHMANN, Antje

GER
Berlin1:39:343,62---
2249
SCHMIDT, Josephine

GER
Wutha Farnroda2:30:522,39+51:18
3248
SCHMIDT, Jana

GER
Wutha Farnroda2:30:592,38+51:25

6. Etappe: Ziel (5,80 km)

Männer
1250
SEIPP, Oliver

GER
Borken51:116,80---
2240
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz52:546,58+1:43
3238
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei53:286,51+2:17
4242
KRUMBACHER, Erich

GER
LG MuLi55:246,28+4:13
5245
MÜLLER, Patrick

GER
Reesdorf55:406,25+4:29
6237
BOBB, Dmitrij

GER
Lehre55:456,24+4:34
7236
ANDRÄ, Christopher

GER
Hürth1:04:195,41+13:08
8243
MESSERSCHMIDT, Lothar

GER
pummpälzsports1:04:225,41+13:11
9246
MEIKSTAT, Gunnar

GER
Berlin1:05:185,33+14:07
10239
FRANKE, Volkmar

GER
Oßmaritz1:20:214,33+29:10
11247
SAUERTEIG, Daniel

GER
Wutha Farnroda1:33:253,73+42:14
Frauen
11001
LEHMANN, Antje

GER
Berlin1:05:115,34---
2248
SCHMIDT, Jana

GER
Wutha Farnroda1:33:063,74+27:55
3249
SCHMIDT, Josephine

GER
Wutha Farnroda1:33:163,73+28:05