SPORTident TimingRSV Adler Arnstadt e.V.

bewegungsWELT enduro

Arnstadt (Marktplatz) 28.09.2019

bewegungsWELT enduro

Arnstadt (Marktplatz) 28.09.2019


Overview
Organizer: RSV Adler Arnstadt e.V.
Competitors Total: 151
Search in all courses
Event statistics
Results last updated on 2019-09-28 19:00
 

Results bewegungsWELT enduro

Enduro 11.00 km
   
StandardDetailsStages
   
PosNo.Name Cat.TimeBehind 
Men
1373
Müller, Christian
RSV Adler Arnstadt

GER
Senioren I11:40.07---
2318
Dewinski, Kevin
Radioaktiv Rudolstadt

GER
Herren11:46.57+0:06.50
3337
Grau, Marcel
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck

GER
Senioren I11:47.42+0:07.35
4103
Döhler, Daniel
SGS MTB Team / ILRC e.V.

GER
Herren11:52.11+0:12.04
5143
Ewald, Henry
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV

GER
Senioren I11:55.28+0:15.21
6407
Van de Haterd, Wilfred
GIANT Germany Offroad Team

NED
Senioren II12:03.00+0:22.92
7435
Hillmann, Markus
Rad-Art / ILRC

GER
Senioren I12:03.16+0:23.08
8131
Anderle, Florian
Team FujiBikes Rockets

GER
Herren12:08.74+0:28.66
9118
Schilling, Paul
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V

GER
Herren12:11.12+0:31.05
10302
Anacker, Christopher
Fahrrad Eberhardt Racing

GER
Senioren I12:12.67+0:32.60
11136
Schmid, Sven
toMotion Racing by Black tusk

GER
Herren12:14.69+0:34.62
12137
Schön, Florian
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen

GER
Senioren I12:18.49+0:38.42
13101
Annemüller, Christian
Team Rad-Art Ilmenau

GER
Senioren I12:18.69+0:38.61
14113
Irmscher, Paul
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles

GER
Junioren12:22.23+0:42.15
15326
Eschrich, Robert
Rennsteighelden e. V.
 Senioren I12:26.80+0:46.73
16134
Pöpperl, Felix
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover

GER
Herren12:27.59+0:47.52
17381
Reichardt, Thomas
Bad Lobenstein

GER
Herren12:30.51+0:50.44
18391
Schmidt, Paul-Vinzent
Radstube Eisenach
 Senioren I12:40.66+1:00.59
19110
Heidenreich, Lennard
Team Velomotion powered by Centurion

GER
Herren12:40.90+1:00.82
20105
Dworak, Tom
MTB Enduro Team Dworak

GER
Junioren12:41.69+1:01.62
21320
Dippel, Marc
Team Bratwurst

GER
Senioren II12:46.14+1:06.07
22307
Beitzinger, Sebastian
Sonnefeld

GER
Senioren I12:46.98+1:06.91
23379
Pustal, Gunnar
RSV Rederberch

GER
Senioren I12:47.07+1:06.99
24303
Arnhold, Lucas
velomotion.de

GER
Herren12:47.24+1:07.17
25327
Falkenhain, Sven
RSV 2002 Eisenach

GER
Senioren II12:51.62+1:11.54
26306
Baumgärtel, Lutz
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen

GER
Senioren I12:53.36+1:13.28
27352
Kehr, Karsten
Mechterstädt

GER
Senioren I12:55.87+1:15.80
28378
Petrowitz, Andy
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck

GER
Herren12:56.56+1:16.49
29345
Holzhey, Tony
RSV Adler Arnstadt

GER
Senioren II12:57.49+1:17.41
30323
Eisenberg, Lennart
Kassel

GER
Senioren I12:58.11+1:18.04
31315
Brückner, Johannes
Gotha

GER
Herren13:03.81+1:23.74
32342
Hennecke, Micha
Sömmerda

GER
Senioren I13:07.88+1:27.81
33417
Winter, Christian
RSV Rederberch Radprofi Dessau

GER
Senioren II13:08.27+1:28.19
34372
Montag, Karl
Meinhard

GER
Senioren I13:11.89+1:31.82
35115
Neumann, Lorenz
Erlangen

GER
Senioren I13:15.66+1:35.58
36138
Stach, Constantin
CHILLIg Beer Racing Team

GER
Herren13:17.37+1:37.29
37398
Straube, Guido
Ilmenau

GER
Herren13:21.95+1:41.88
38144
Nipperdey, Johannes
NRThüringen

GER
Senioren I13:23.80+1:43.73
39364
Liebetrau, Max
Eisenach
 Herren13:30.48+1:50.40
40316
Dannberg, Oliver
Ilmenau

GER
Herren13:30.57+1:50.49
41314
Breithaupt, Uwe
MC Fahner Höhe

GER
Senioren II13:31.05+1:50.98
42332
Gaßmann, Armin
Meinhard

GER
Senioren I13:32.77+1:52.70
43119
Scholz, Benedikt
SSV Mounty Altenberg

GER
Herren13:32.85+1:52.77
44380
Rausch, Sören
Zweirad Henning Eisenach

GER
Senioren I13:36.45+1:56.37
45408
Vogler, Alexander
Enduro Bros

GER
Senioren II13:36.91+1:56.83
46366
Lösche, Daniel
Pößneck

GER
Senioren I13:39.01+1:58.94
47149
Jacobi, Michael

GER
Senioren II13:39.25+1:59.17
48384
Riedel, Frank
Bad Salzungen
 Senioren I13:41.68+2:01.60
49386
Rode, Philipp
Drei Gleichen OT Wandersleben
 Senioren I13:44.51+2:04.43
50369
Mansfeld, Thilo
Team Hirschbach

GER
Senioren I13:44.74+2:04.66
51409
Voigt, Axel
FSV 1970 Erfurt

GER
Senioren II13:45.78+2:05.71
52116
Pietge, Hannes
Team Zweirad Böttner

GER
Senioren I13:49.05+2:08.97
53350
Kallensee, Tobias
Bier first - Bedenken second

GER
Senioren I13:49.33+2:09.26
54404
Tewes, Marc
Ilmenau

GER
Herren13:51.12+2:11.04
55377
Ossig, Kevin
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt

GER
Senioren I13:51.58+2:11.50
56357
Koch, Nico
Erfurt

GER
Senioren II13:53.63+2:13.55
57376
Orthey, Dominik
Zweirad Henning Eisenach

GER
Senioren I13:54.22+2:14.15
58111
Heubach, Mark
vital ohne Spital

GER
Senioren II13:59.70+2:19.63
59382
Reuther, Bernhard
Bad Tabarzer SV

GER
Junioren13:59.71+2:19.63
60393
SCHNABEL, Sascha
SafoGang

GER
Herren14:01.30+2:21.22
61356
Knauer, Nicolai
Amc Sonnefeld

GER
Herren14:02.29+2:22.21
62343
Hertrich, Klaus
Weidhausen

GER
Herren14:02.52+2:22.44
63389
Rug, Andreas
Fahrrad Eyring

GER
Senioren I14:03.63+2:23.55
64363
Lich, André
IRONworkX

GER
Senioren I14:06.52+2:26.44
65429
Klopf, Martin
Erfurt
 Herren14:07.07+2:27.00
66374
Müller, Kolja
Erfurt Alpin

GER
Herren14:07.20+2:27.12
67365
Liebetrau, Tom
Radstube Eisenach

GER
Senioren I14:10.60+2:30.52
68114
Neubauer, Robert
Coburg
 Senioren II14:11.25+2:31.17
69367
Lösche, Marco

GER
Senioren II14:13.63+2:33.55
70402
Teichmüller, Matthias
Radstube

GER
Senioren I14:15.02+2:34.95
71301
Knigge, Sascha
www.garten-knigge.de

GER
Senioren II14:16.02+2:35.95
72335
Gerling, Patrick
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.

GER
Senioren I14:16.95+2:36.88
73108
Faust, Patrick
Asses of Fire

GER
Senioren II14:18.24+2:38.17
74387
Roth, Claudius
Bier first - Bedenken second

GER
Herren14:18.91+2:38.83
75411
Walther, Steffen
Eisenberg

GER
Senioren I14:22.14+2:42.07
76139
CLEMENS, ROBERT
Tabarzer SV

GER
Senioren I14:22.55+2:42.47
77310
Bieler, Matthias
Bier first - Bedenken second

GER
Senioren I14:25.36+2:45.29
78394
Schöne, Martin
dresden

GER
Senioren I14:31.65+2:51.58
79362
Leipold, Nils
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport

GER
Junioren14:32.05+2:51.97
80413
Werther, Matthias
Orlatrails Racing / Jenbike

GER
Senioren I14:36.13+2:56.06
81438
Bredernitz, Tim
RSV ADLER ARNSTADT

GER
Senioren I14:37.44+2:57.37
82397
Steinhäuser, Markus
Team Radstube
 Senioren II14:37.70+2:57.63
83440
Fischer, Patrick
Halle (Saale) Enduro

GER
Senioren I14:44.17+3:04.10
84112
Hofmann, Lukas
RadUnion Halle e.V.

GER
Junioren14:44.51+3:04.44
85419
Woodward, Jeremy
Erfurt

GBR
Senioren II14:47.53+3:07.46
86104
Dworak, Theo
MTB Enduro Team Dworak

GER
Junioren14:47.87+3:07.80
87319
Diegel, Christoph
Großenlüder

GER
Senioren I14:50.18+3:10.11
88405
Thomas, Daniel
Bier first - Bedenken second

GER
Herren14:50.84+3:10.76
89354
Kerpen, Eric
Tabarzer SV

GER
Junioren14:50.96+3:10.89
90322
Ehrlich, Alex
CATO Racing

GER
Senioren I14:52.37+3:12.30
91353
Kerling, Tim
RSV Trieb

GER
Senioren I14:53.22+3:13.15
92395
Schubert, Michael
Ilmenau

GER
Herren14:56.09+3:16.01
93341
Helbig, Oliver
Nürnberg

GER
Senioren I15:00.92+3:20.85
94309
Beyer, Heiko
Trailsnakes Erfurt

GER
Senioren I15:01.25+3:21.18
95400
Stuerke, Paul
Fahrrad Eyring

GER
Senioren I15:02.11+3:22.04
96317
Dartsch, Hannes
Bärfelser Säcke
 Herren15:03.37+3:23.30
97338
Grimm, Oliver
Schleusingen

GER
Senioren II15:09.68+3:29.61
98383
Reuther, Josef
Bad Tabarzer SV

GER
Junioren15:14.18+3:34.11
99396
Staudinger, René
Halle (Saale)

GER
Senioren I15:15.01+3:34.93
100334
Geiger, Johannes
Sonnefeld
 Herren15:15.28+3:35.20
101106
Dworak, Torsten
MTB Enduro Team Dworak

GER
Senioren II15:15.30+3:35.23
102311
Brand, Cedric
Erfurt

GER
Junioren15:16.25+3:36.18
103436
Koellner, Frank
1. SSV Saalfeld e.V.
 Senioren II15:17.11+3:37.03
104312
Breier, Eric
Halle

GER
Senioren I15:17.35+3:37.28
105123
Wollner, Stefan
Die Luftpumpen

GER
Senioren I15:17.44+3:37.36
106410
Völzke, Jonas
Hörselgau

GER
Junioren15:19.49+3:39.42
107102
Baer, Sebastian
N3 EOS Sportverein e. V.
 Senioren I15:21.23+3:41.16
108324
Eisenhardt, Michael
Nessetal OT-Ballstädt

GER
Senioren I15:28.36+3:48.28
109133
Horvath, Rolf
Rad Art Racing

GER
Senioren II15:29.55+3:49.48
110333
Gaßner, Stefan
Hermsdorf

GER
Senioren I15:32.53+3:52.46
111339
Grob, Alexander
Erfurt

GER
Senioren I15:37.69+3:57.62
112313
Breithaupt, Jens
Mountain Club Fahner Höhe

GER
Senioren II15:40.15+4:00.07
113336
Goldmann, Andy
Zweirad Henning Eisenach

GER
Senioren I15:45.76+4:05.68
114388
Roth, Dietmar
Fahrrad Eberhardt Racing

GER
Senioren II15:46.53+4:06.46
115441
Meyer, Moritz

GER
Herren15:47.96+4:07.88
116325
Erdmann, Thomas
Zweirad Henning Eisenach

GER
Senioren II16:05.07+4:24.99
117349
Kalinowski, Marvin
Schweina

GER
Herren16:08.19+4:28.12
118390
Schmidt, Heinrich
Bier first - Bedenken second

GER
Herren16:11.84+4:31.76
119321
Eckoldt, Frank
RSV Adler Arnstadt

GER
Senioren II16:12.03+4:31.96
120432
Schreiber, Christian
Saalfeld

GER
Senioren II16:12.24+4:32.16
121308
Bender, Michael
KSV Baunatal

GER
Senioren I16:20.91+4:40.84
122368
Mahnke, C.
Erfurt

GER
Senioren I16:21.96+4:41.88
123385
Rieth, Thomas
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE

GER
Senioren II16:22.38+4:42.31
124392
Schmidt, Steffen
TSG Bad Sooden Allendorf

GER
Senioren I16:24.89+4:44.81
125304
Bachmann, Christoph
Neudietendorf

GER
Senioren I16:44.92+5:04.84
126375
Nucke, Jonas Jan
Suhl

GER
Junioren16:53.05+5:12.97
127361
Lehmann, Mathias
Enduro Bro‘s

GER
Senioren I17:12.02+5:31.94
128328
Felske, René
Bernau bei Berlin
 Senioren I17:14.18+5:34.11
129340
Groot, Alexander
RSV Adler Arnstadt

GER
Junioren17:20.04+5:39.96
130370
Mathews, Marces
RSV Arnstadt

GER
Junioren17:24.56+5:44.49
131437
Hahn, Thomas

GER
Senioren II17:32.36+5:52.29
132330
Franke, Karsten
Jena

GER
Senioren I17:46.04+6:05.96
133348
Jullien, Guillaume
Issa Nico

FRA
Senioren I17:46.27+6:06.20
134421
Zielosko, Jörg
Golden Boys

GER
Senioren II17:51.37+6:11.30
135371
Micheal, Jörg
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks

GER
Senioren II18:10.89+6:30.81
136351
Kästner, Ronny
Trailsnakes Erfurt

GER
Senioren II18:44.48+7:04.40
137406
Trutte, Benjamin
CATO Racing

GER
Senioren I19:19.66+7:39.58
138420
Zeisler, Burkhard
Erfurt

GER
Senioren I19:27.52+7:47.45
139415
Wiechert, Robin
Ap Racing Team

GER
Junioren20:08.26+8:28.18
140120
Warmers, Jan-Philipp
Dortmund

GER
Senioren I20:47.11+9:07.04
141331
Garbrecht, Peter
Nuthetal

GER
Senioren II21:13.69+9:33.61
142439
Menge, Konradin

GER
Herren21:36.38+9:56.30
143360
Kühn, Oliver
RSV Adler Arnstadt

GER
Herren22:08.96+10:28.88
DNF358
Korth, Maurice
RSV Eisenach

GER
Junioren  
 
DNF121
Weinberg, Peat
Mounty Altenberg

GER
Junioren  
 
Women
1117
Reiners, Sarah
EDELSTEN MTB Ladies

GER
Damen14:44.81---
2412
Wank, Jennifer
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club

GER
Damen15:12.84+0:28.02
3109
Frohberg, Cornelia
Leipzig

GER
Damen17:11.54+2:26.73
4347
Jahnel, Sarah
CHILLIg Beer Racing Team

GER
Damen17:35.80+2:50.99
5122
Wollner, Julia
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.

GER
Damen19:37.78+4:52.97
6434
Amschler, Sarah
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team

GER
Damen20:16.57+5:31.76