Traillove Zermatt

EWSC MEN - Results

Return to index

Pos No. Name Team/Country Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4
1st 1 Max CHAPUIS VC Lancy (SUI) 20:29.95   4:57.52 3rd 4:53.71 1st 8:25.76 1st 2:12.96 4th
2nd 3 Stefan PETER Wheeler - iXS Team (SUI) 20:34.64 +0:04.69 5:00.92 5th 4:55.36 4th 8:27.74 2nd 2:10.62 2nd
3rd 5 Tim BRATSCHI Wheeler - iXS Team (SUI) 20:52.58 +0:22.63 4:55.51 2nd 4:54.90 3rd 8:50.59 4th 2:11.58 3rd
4th 2 Nicola CASADEI CMC Cycling Experience (ITA) 20:59.08 +0:29.13 5:09.75 6th 4:57.57 6th 8:38.38 3rd 2:13.38 5th
5th 4 Mirco WIDMER (SUI) 21:10.87 +0:40.92 5:00.35 4th 4:57.25 5th 8:55.67 5th 2:17.60 8th
6th 11 Sébastien ANGIOLINI VC Tramelan / Next Ride (SUI) 21:23.72 +0:53.77 5:13.13 9th 4:59.83 8th 8:55.89 6th 2:14.87 6th
7th 27 Silvan MARFRT Grassi Enduro Racing/BC Olten (SUI) 21:40.80 +1:10.85 5:11.07 7th 5:08.65 9th 9:04.37 7th 2:16.71 7th
8th 12 Jonas BÄHLER Norco Enduro Racing Team (SUI) 21:45.74 +1:15.79 5:16.75 10th 4:58.02 7th 9:11.84 8th 2:19.13 9th
9th 28 Nick BEER Bixs, Mtbeer Bikeschule & Solutions, DT Swiss (SUI) 21:52.73 +1:22.78 4:52.84 1st 4:54.33 2nd 9:55.30 14th 2:10.26 1st
10th 7 Timothée OPPLIGER Norco Enduro Racing Team (SUI) 22:20.10 +1:50.15 5:11.16 8th 5:20.83 10th 9:27.50 10th 2:20.61 12th
11th 6 Alois VON WURSTEMBERGER Norco Enduro Racing Team (SUI) 22:44.69 +2:14.74 5:20.40 12th 5:39.99 14th 9:19.87 9th 2:24.43 15th
12th 13 Ronny CADUFF Trek / Vc Surselva (SUI) 22:45.93 +2:15.98 5:18.16 11th 5:35.67 13th 9:32.46 11th 2:19.64 10th=
13th 22 Luca ZENONE RideUP.ch (SUI) 22:57.98 +2:28.03 5:31.29 15th 5:34.01 12th 9:33.04 12th 2:19.64 10th=
14th 16 Niklaus MÖSLE (SUI) 23:03.07 +2:33.12 5:25.02 14th 5:22.90 11th 9:53.82 13th 2:21.33 13th=
15th 8 Petr MONDRIK (CZE) 23:47.80 +3:17.85 5:23.85 13th 5:43.65 15th 10:18.97 17th 2:21.33 13th=
16th 18 Mirjan PLAKU DRIFT Bike Team (SUI) 24:36.95 +4:07.00 5:42.03 17th 6:25.57 19th 10:02.90 15th 2:26.45 17th
17th 10 Fabian BONDERER biketeam graub¸nden (SUI) 24:40.52 +4:10.57 5:45.56 18th 6:11.69 18th 10:07.88 16th 2:35.39 20th
18th 15 Jonathan LEBON MTBNB (FRA) 26:24.34 +5:54.39 5:40.79 16th 6:00.06 16th 12:17.20 22nd 2:26.29 16th
19th 24 Andrew GRAHAM (GBR) 28:01.27 +7:31.32 7:17.75 20th 6:35.62 20th 11:33.12 20th 2:34.78 19th
20th 14 Patrick GUHL Team Fribike (FRA) 28:22.87 +7:52.92 6:15.88 19th 7:44.38 21st 11:38.51 21st 2:44.10 21st
21st 23 Sebastian JANUS (POL) 31:42.23 +11:12.28 7:42.17 21st 7:46.35 22nd 13:16.96 23rd 2:56.75 23rd
  21 Jann SPICHTIG YoungRiderTeam (SUI) DNF   9:36.56 22nd     10:23.21 18th 2:30.53 18th
  17 Pascal PENSA (SUI) 193:13.52   26:56.55 24th     11:28.89 19th 2:47.82 22nd
  20 Georg SPICHTIG YougRiderTeam (SUI)     11:57.87 23rd 6:04.01 17th        
  26 William BREYSSE (FRA)                    
  19 Michael SCHÄRER (SUI)                    
  9 Raphael HEULE RSF (SUI)                    
  25 Claudio TANADINI 981 Gravity Racing (SUI)