DDMC Solling e.V. | |
|
Place | Doss | Nom | Association | Temps | km/h | Retard | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Etape: Runde (16.30 km) | |||||||
U 17 männlich | |||||||
1 | 69 | REDIKER, TIMO | Stevens Racing Team | 35:31 | 27.54 | --- | |
2 | 27 | GÜNTER, ADRIAN | Radsport Hochsolling | 36:09 | 27.05 | +0:38 | |
3 | 4 | BECKMANN, VINCENT | Radsport Hochsolling | 39:50 | 24.55 | +4:19 | |
4 | 59 | WILKENING, PER OLE | -CORSEVÉLO- Juniorteam | 39:53 | 24.52 | +4:22 | |
5 | 47 | NIKULLA, JAN | Bike-Sport-Lippe | 40:43 | 24.02 | +5:12 | |
6 | 49 | PINKOWSKY, YANNICK | -CORSEVÉLO- Juniorteam | 45:35 | 21.46 | +10:04 | |
7 | 85 | NIKULLA, ULRICH | TSVE 1890 Bielefeld | 46:08 | 21.20 | +10:37 | |
8 | 12 | BUCHMEIER, YANNIK | Team Springe | 46:49 | 20.89 | +11:18 | |
9 | 279 | SCHNURBUSCH, ANDRE | Schmittis Bikeshop | 50:58 | 19.19 | +15:27 | |
10 | 81 | SEEMANN, JONAS | Corsevelo Juniorteam | 53:00 | 18.45 | +17:29 | |
Senioren I | |||||||
1 | 266 | FRIEDRICH, SVEN | Hildesheim | 39:33 | 24.73 | --- | |
2 | 356 | KÖNNEKER, MICHAEL | Team BunnyHop Hameln | 40:09 | 24.36 | +0:36 | |
3 | 320 | SCHWERDTFEGER, GERD | DDMC Solling e.V. | 41:03 | 23.82 | +1:30 | |
4 | 420 | NIEHUS, ANDRE | RSG | 43:15 | 22.61 | +3:42 | |
5 | 267 | KAMERAU, FRANK | Springe | 43:58 | 22.24 | +4:25 | |
6 | 324 | MRUCK, MARTIN | RSG Nordharz | 49:20 | 19.82 | +9:47 | |
7 | 369 | ROST, THOMAS | Team BunnyHop Hameln | 50:07 | 19.51 | +10:34 | |
Senioren II | |||||||
1 | 419 | BUES, AXEL | Nordhauser RSG | 42:23 | 23.08 | --- | |
2 | 270 | SCHMIDT, RONALD | Ostwest-Express e.V. | 48:55 | 19.99 | +6:32 | |
3 | 271 | FRICKE, HELMUT | No Brake Dasseler Sport Club | 52:41 | 18.56 | +10:18 | |
Herren | |||||||
1 | 273 | SÖLTER, MARCUS | Ostwest-Express | 35:56 | 27.22 | --- | |
2 | 276 | BOLLMANN, KJELD | Bad Bikers MTB -Sport e.v. | 40:35 | 24.10 | +4:39 | |
3 | 406 | SCHWECKENDIEK, FELIX | Rohloff-Speed-Team | 42:24 | 23.07 | +6:28 | |
4 | 277 | SCHNURBUSCH, SVEN | Schmittis Bikeshop | 44:05 | 22.19 | +8:09 | |
5 | 272 | FIEDLER, ETIENNE | Team Bunnyhop Hameln | 47:00 | 20.81 | +11:04 | |
Masters männlich | |||||||
Seniorinnen I | |||||||
1 | 328 | NIMSCH, ANNETT | Team BunnyHop Hameln | 50:26 | 19.39 | --- | |
2 | 326 | KRETSCHMER, ANJA | Springe | 52:26 | 18.65 | +2:00 | |
3 | 323 | W, KERSTIN | RSG Nordharz | 1:03:23 | 15.43 | +12:57 | |
Masters weiblich | |||||||
1 | 330 | SCHEFFLER, KATHRIN | DDMC Solling e.V. / Team bunnyhop.de | 48:05 | 20.34 | --- | |
2. Etape: Arrivée (4.10 km) | |||||||
U 17 männlich | |||||||
1 | 69 | REDIKER, TIMO | Stevens Racing Team | 8:49 | 27.90 | --- | |
2 | 27 | GÜNTER, ADRIAN | Radsport Hochsolling | 9:12 | 26.74 | +0:23 | |
3 | 4 | BECKMANN, VINCENT | Radsport Hochsolling | 9:41 | 25.40 | +0:52 | |
4 | 59 | WILKENING, PER OLE | -CORSEVÉLO- Juniorteam | 10:55 | 22.53 | +2:06 | |
5 | 47 | NIKULLA, JAN | Bike-Sport-Lippe | 10:58 | 22.43 | +2:09 | |
6 | 12 | BUCHMEIER, YANNIK | Team Springe | 11:38 | 21.15 | +2:49 | |
7 | 85 | NIKULLA, ULRICH | TSVE 1890 Bielefeld | 12:06 | 20.33 | +3:17 | |
8 | 81 | SEEMANN, JONAS | Corsevelo Juniorteam | 12:32 | 19.63 | +3:43 | |
9 | 279 | SCHNURBUSCH, ANDRE | Schmittis Bikeshop | 13:58 | 17.61 | +5:09 | |
10 | 49 | PINKOWSKY, YANNICK | -CORSEVÉLO- Juniorteam | 17:37 | 13.96 | +8:48 | |
Senioren I | |||||||
1 | 356 | KÖNNEKER, MICHAEL | Team BunnyHop Hameln | 9:41 | 25.40 | --- | |
2 | 266 | FRIEDRICH, SVEN | Hildesheim | 10:16 | 23.96 | +0:35 | |
3 | 320 | SCHWERDTFEGER, GERD | DDMC Solling e.V. | 10:22 | 23.73 | +0:41 | |
4 | 267 | KAMERAU, FRANK | Springe | 10:50 | 22.71 | +1:09 | |
5 | 420 | NIEHUS, ANDRE | RSG | 11:22 | 21.64 | +1:41 | |
6 | 369 | ROST, THOMAS | Team BunnyHop Hameln | 12:17 | 20.03 | +2:36 | |
7 | 324 | MRUCK, MARTIN | RSG Nordharz | 12:31 | 19.65 | +2:50 | |
8 | 426 | SCHOLZ, ANDREAS | Ostwest-Express e.V. | 54:09 | 4.54 | +44:28 | |
Senioren II | |||||||
1 | 419 | BUES, AXEL | Nordhauser RSG | 10:16 | 23.96 | --- | |
2 | 270 | SCHMIDT, RONALD | Ostwest-Express e.V. | 11:48 | 20.85 | +1:32 | |
3 | 271 | FRICKE, HELMUT | No Brake Dasseler Sport Club | 12:29 | 19.71 | +2:13 | |
Herren | |||||||
1 | 273 | SÖLTER, MARCUS | Ostwest-Express | 9:22 | 26.26 | --- | |
2 | 276 | BOLLMANN, KJELD | Bad Bikers MTB -Sport e.v. | 10:10 | 24.20 | +0:48 | |
3 | 406 | SCHWECKENDIEK, FELIX | Rohloff-Speed-Team | 11:06 | 22.16 | +1:44 | |
4 | 277 | SCHNURBUSCH, SVEN | Schmittis Bikeshop | 11:43 | 21.00 | +2:21 | |
5 | 272 | FIEDLER, ETIENNE | Team Bunnyhop Hameln | 12:45 | 19.29 | +3:23 | |
Masters männlich | |||||||
Seniorinnen I | |||||||
1 | 328 | NIMSCH, ANNETT | Team BunnyHop Hameln | 11:29 | 21.42 | --- | |
2 | 326 | KRETSCHMER, ANJA | Springe | 12:56 | 19.02 | +1:27 | |
3 | 323 | W, KERSTIN | RSG Nordharz | 16:39 | 14.77 | +5:10 | |
Masters weiblich | |||||||
1 | 330 | SCHEFFLER, KATHRIN | DDMC Solling e.V. / Team bunnyhop.de | 11:49 | 20.82 | --- |