SPORTident TimingTG 1863 Großalmerode e.V.

11. SKS Bilstein Bike Marathon

Großalmerode 20.07.2014

11. SKS Bilstein Bike Marathon

Großalmerode 20.07.2014


Overview
Organizer: TG 1863 Großalmerode e.V.
Competitors Total: 364
Search in all courses
Event statistics
Results last updated on 2014-07-24 14:04
 

Results 11. SKS Bilstein Bike Marathon

   
PosNo. Name ClubTimekm/hBehind 
männliche Jugend U19
72
ALBERT, Lars

GER
Kassel2:19:3318.49+33:34
33
ALT, Niklas

GER
TSV Neumorschen1:58:1721.81+12:18
528
FREISE, Johannes

GER
OUCH2:08:1620.11+22:17
442
HENNEMUTH, Max

GER
OUCH2:01:5221.17+15:53
2146
STORK, Matthias

GER
RG Paderborn1:46:0124.34+0:02
1161
WEHE, Leonard

GER
RSG Haldern 031:45:5924.34---
9173
RUMPF, Moritz
 Heiligenrode-Mauer's Bikeshop2:36:0816.52+50:09
6425
HÖRDEMANN, Dario
 KSV Baunatal2:10:0119.84+24:02
8441
MÜLLER, Maximilian
 JSG Witzenhausen2:33:0116.86+47:02
Herren
2325
EICHENBERG, Stefan

GER
EGF Bunstruth Racing2:10:3919.75+36:58
1932
GERHOLD, Sebastian

GER
Team Dreckfräse / FSV Dörnberg2:08:2620.09+34:45
3533
GOLOMBEK, Florian

GER
TG Großalmerode2:25:0617.78+51:25
1837
GÜHNE, Fynn

GER
OUCH2:07:3520.22+33:54
240
HEIDENREICH, Lennard

GER
Focus RAPIRO Racing1:39:2225.96+5:41
3441
HELWIG, Bastian

GER
Azurit Seniorenzentrum Grossalmerode2:23:5717.92+50:16
944
ICKLER, Sebastian

GER
MTB Team Schroeter/Tabarzer SV1:54:3022.53+20:49
4155
KOHLHASE, Andreas

GER
Maurers Baik Schopp2:35:5216.55+1:02:11
3661
LECKE, Tobias

GER
Kirchberger Jungs2:26:3317.60+52:52
2862
LINK, Sebastian

GER
Kaufungen2:14:5019.13+41:09
3168
MARKA, Björn

GER
Waakirchen2:18:5618.57+45:15
2277
MÖLLER, Christoph

GER
Die Lokomotive2:09:4319.89+36:02
4281
NOWAK, Benjamin

GER
Witten2:43:2015.80+1:09:39
3089
PASSON, Arthur

GER
Ullis Radshop2:18:1318.67+44:32
394
PÖTER, Marcel

GER
ROSE Factory Racing Team1:41:2925.42+7:48
15100
RINGER, Pascal

GER
SlowMotion Kaufungen2:02:3321.05+28:52
7104
ROSSMEISSL, heiko

GER
MT-Melsungen1:50:5523.26+17:14
20120
SCHMUTZER, Julian

GER
Die Lokomotive2:09:2519.94+35:44
21124
SCHNURBUSCH, Sven

GER
Schmittis Bikeshop2:09:3319.92+35:52
37131
SCHUMACHER, Tim

GER
Fahrradhof Kassel2:26:4517.58+53:04
33137
SCHÖTTELDREIER, Ole

GER
Fahrradhof Kassel2:21:0018.30+47:19
29138
SCHÖTTELDREIER, Till

GER
Fahrradhof Kassel2:16:4118.88+43:00
10141
SPRINKE, Stephan

GER
RC Endspurt Herford1:56:4022.11+22:59
40143
STANZEL, Timo

GER
TG Großalmerode2:31:0217.08+57:21
5148
SÖLTER, Marcus

GER
Ostwest-Express1:44:3624.67+10:55
14155
WAHLERS, Ulf

GER
Santos/Rohloff1:59:3121.59+25:50
24178
GAWLIK, David
 Panama2:11:4119.59+38:00
27182
GUNDLACH, Dennis
 Metal Motion Bikes2:12:1319.51+38:32
32187
ROHLAND, Maximilian
 Ski-Club Helsa2:20:4218.34+47:01
11193
WUNDERLICH, Lukas
 Focus Rapivo Racing1:57:4221.92+24:01
16202
PARENSEN, David
 Kaufungen2:04:5720.65+31:16
13210
HAAS, Paul
 Braunschweig1:58:3521.76+24:54
6213
HALBIG, Marc
 Duingen1:47:3423.99+13:53
4217
WIDERA, Daniel
 MTB11.DE RACING1:42:4825.10+9:07
1426
FEGER, Max
 MT Melsungen1:33:4127.54---
17428
LIPPROSS, Yannic
 Tsv Neumorschen2:06:3220.39+32:51
38430
HEYSER, Per
 Nieste2:27:4417.46+54:03
39433
HEPPLER, Martin
 RST Fenge Fahrzeug2:28:5617.32+55:15
8439
BEZELA, Aaron
 Heinebach1:54:1122.60+20:30
25445
TANN, Alexander
 Sporttreff Rotenburg2:12:0819.53+38:27
26446
APEL, Sebastian
 Sporttreff Rotenburg2:12:0919.52+38:28
12448
KETTNER, Felix
 Radsport Kreuch1:58:3221.77+24:51
Masters 1
57
BERNSDORF, Marco

GER
Harz-Racing e.V.1:48:0723.86+4:45
2211
BRAUKMANN, Till

GER
Kassel2:14:2819.19+31:06
4212
BRAUN, Alexander

GER
Kaufungen3:04:4813.96+1:21:26
2619
DITTEL, Sascha

GER
HSP-Borken2:21:2018.25+37:58
4635
GRIGSDAT, Manuel

GER
LST Waldhessen3:17:2013.07+1:33:58
3536
GROSS, Tobias

GER
SV 1921 Diedorf2:33:1216.84+49:50
3743
HOLZHAUER, Stefan

GER
LST Waldhessen2:41:5015.94+58:28
1046
JUNGERMANN, Philipp

GER
Staufenberg1:56:1822.18+12:56
247
JÄGER, Thorsten

GER
Maurers Baik Schopp1:43:4724.86+0:25
3648
KAHL, Christian

GER
Maurers Baik Schopp2:35:5316.55+52:31
651
KLEIN, Pascal

GER
Brilon1:48:2123.81+4:59
4363
LINKE, Matthias

GER
Hann. Münden3:04:4913.96+1:21:27
4065
LORENZ, Tobias

GER
Essen2:50:0115.17+1:06:39
1384
NÄTHE, Oliver

GER
Herford2:00:1421.46+16:52
495
PÖTTGEN, Christoph

GER
EGF Bunstruth Racing Team1:46:5224.14+3:30
12101
RINK, Alexander

GER
Kaufungen1:59:0621.66+15:44
30105
RZACZEK, Martin

GER
HSP-Borken2:25:0717.78+41:45
28106
RÖSSEL, Jörg

GER
Flying Wheels2:23:4517.95+40:23
29109
SCHADE, Christoph

GER
Kassel2:24:2417.87+41:02
18114
SCHEFFLER, Marcus

GER
Grossalmerode2:07:3420.22+24:12
41118
SCHMIDT, Andreas

GER
RT Eichwald2:51:3115.04+1:08:09
3130
SCHULZE, Michael

GER
Bad Bikers MTB-Sport e.V.1:44:3524.67+1:13
27140
SPANGENBERG, Sandro

GER
Kaufungen2:23:4417.95+40:22
45142
STACHURA, Piotr

POL
Dietzenbach3:12:2413.41+1:29:02
17150
VOGEL, Andreas

GER
funbiker.de2:06:5220.34+23:30
39162
WENIGER, Sascha

GER
Heilbad Heiligenstadt2:44:0315.73+1:00:41
23163
TRUTSCHEL, Marko

GER
IBC DIMB Racing Team im DIMB e.V.2:15:4919.00+32:27
38168
WORRESCHKE, Alexander

GER
Neukirchen2:42:0915.91+58:47
24177
SMIT, Michiel

NED
Bushbikers2:17:1318.80+33:51
44181
LIESE, Christian
 Motorradclub Großalmerode3:07:2113.77+1:23:59
20186
KRISTEN, Michael
 Kassel2:11:1919.65+27:57
16188
ZACHARIAS, Jens
 Kleinalmerode2:01:2321.25+18:01
34196
BRILL, Thomas
 Team Rheingau2:29:0517.31+45:43
7198
MÜNCH, Michael
 Kassel1:50:1723.39+6:55
32199
HANSMANN, Jens
 LG Kaufungen2:27:5217.45+44:30
11203
FLACHSBARTH, Sebastian
 Cube Factory Q Thorny Fahrrad Schmitd Tobarz1:57:2121.99+13:59
8205
SIPPEL, Kai
 Edelbike1:52:5622.85+9:34
1209
MÖHRING, Gilbert
 Hinternah1:43:2224.96---
25418
RIEDEMANN, John
 Kassel2:19:3318.49+36:11
9419
SYNOWZKI, Marko
 Heiligenstadt1:52:5722.84+9:35
15420
FEDTKE, Michael
 Heiligenstadt2:00:3421.40+17:12
19424
HÖRDEMANN/BODE, Rene/Matthias
 KSV Baunatal2:10:0419.84+26:42
21427
KÖHLER, Christian
 Kirchhain2:11:5619.56+28:34
14429
LUSTER, Markus
 Mtb11RACING/ Goetheschule Einbeck2:00:1921.44+16:57
33432
DÖRING, Matrin
 RST Fenge Fahrzeug Bau2:28:5217.33+45:30
31438
SCHÜTZE, Marc
 MRM Race Team2:25:1017.77+41:48
Masters 2
7110
BRANTNER, Marc

GER
Team Berghexe3:04:1814.00+1:23:18
3016
BÜHN, Norbert

GER
SG Stern Kassel2:14:4619.14+33:46
2417
CZAJKOWSKI, Marek

POL
Göttingen2:08:0920.13+27:09
6918
DAMM, Mathias

GER
Edermünde2:57:3114.53+1:16:31
422
DROSTE, Oliver

GER
Bornekamp Racingteam1:45:3024.45+4:30
3424
EBERT, Eckhard

GER
FWS Kassel2:17:3918.74+36:39
1826
FRANK, Manfred

GER
Habichtswald-Ehlen2:01:3721.21+20:37
229
FUCHS, Waldemar

GER
Team burn Baby1:41:0125.54+0:01
1730
FUNKE, Lothar

GER
Team 2 - Rad Brüne2:00:3621.39+19:36
1431
GECK, Carsten

GER
KSV Baunatal1:58:3921.74+17:39
DNF34
GRAUPE, Sven

GER
PIANALA Radsport Berlin
 
2649
KELLNER, Christoph

GER
Tuspo Weende e.V. Göttingen2:09:5719.85+28:57
5056
KOSTIAL, Jochen

GER
Ullis Radshop2:30:5517.10+49:55
757
KRÜGER, Volker

GER
RC Endspurt Herford1:51:5823.04+10:58
4059
KÖNIG, Reiner

GER
Ullis Radshop2:23:2617.99+42:26
4864
LOHRMANN, Ulf

GER
SC-Helsa2:29:4817.22+48:48
2367
MARDORF, Michael

GER
TSV Neumorschen2:07:0820.29+26:08
7370
MARZI, Ralf

GER
Tennisclub Großalmerode3:13:2113.34+1:32:21
1071
MEHLAN, Volker

GER
Bornekamp Racingteam1:54:0522.62+13:05
1578
NEBORG, Jens

GER
Focus RAPIRO Racing1:59:2521.61+18:25
1279
NEBORG, Sven

GER
Focus RAPIRO Racing1:56:5222.08+15:52
5883
NUSS, Ulrich

GER
Wolfenbüttel2:38:1716.30+57:17
5285
NÖDLER, Peter

GER
SC Helsa2:32:0916.96+51:09
3587
ORTH, Ralf

GER
Hessisch Lichtenau2:19:1218.53+38:12
1988
PALT, Stefan

GER
Team Berghexe2:02:4021.03+21:40
6290
PESCHKE, Franz

GER
Waldgimes2:45:0915.62+1:04:09
2993
PREUSS, Arne

GER
MC Pirate2:13:4719.28+32:47
3198
REMES, Peter

GER
MTB XC Team Muffrika2:14:5419.13+33:54
199
RIEHL, Lars

GER
Kassel1:41:0025.54---
46103
ROSE, Matthias

GER
Ort Rösebeck2:29:0317.31+48:03
37108
SANDROCK, Dirk

GER
RV Germania 05 Ronshausen2:20:2718.37+39:27
22110
SCHALLERT, Jürgen

GER
MTB Team Reinhardswald-Hofgeismar2:05:1320.60+24:13
9112
SCHEFFER, Ralf

GER
Sundern1:53:3022.73+12:30
45117
SCHMALING, Jürgen

GER
SG Stern Kassel2:28:1617.40+47:16
27119
SCHMIDT, David

GER
Wedel2:10:4619.73+29:46
6122
SCHNEIDER, Manfred

GER
EGF Bunstruth Racing1:48:1123.85+7:11
66127
SCHUBERT, Michael

GER
Team Berghexe2:54:1914.80+1:13:19
61132
SCHUMANN, Klaus

GER
Melsungen2:40:2316.09+59:23
68135
SCHÜTZEBERG, Thomas

GER
SG Stern Kassel2:57:2214.55+1:16:22
51136
SCHÖN, Mario

GER
SG Stern Kassel2:31:5016.99+50:50
56139
SIEBERT, Jochen

GER
Witzenhausen2:35:5416.55+54:54
72145
STEHL, Alexander

GER
Hessisch Lichtenau3:13:0713.36+1:32:07
43147
STRASSBERGER, Frank

GER
MTB-Verein Zierenberg e.V2:25:4017.71+44:40
65153
VOSS, Arne

GER
Team Berghexe2:53:3014.87+1:12:30
76154
WAGNER, Marco

GER
Hünfeld3:51:0711.16+2:10:07
38157
WANGEMANN, Frank

GER
TG Großalmerode2:22:2018.13+41:20
74158
WEBER, Jörg

GER
Ebsdorfergrund3:14:4513.25+1:33:45
47165
WINTER, Mark

GER
RSG-Gimbte2:29:3817.24+48:38
67170
KAISER, Ralf
 TG Großalmerode2:56:0714.65+1:15:07
DNF171
LIEBERUM, Stephan
 Großalmerode
 
55172
MUELLER, Andreas
 LG Kaufungen2:34:1116.73+53:11
42174
RUMPF, Michael
 TSV-Heiligenrode2:25:3617.72+44:36
57184
MEISSER, Michael
 Tuspo Laudenbach2:37:2916.38+56:29
59185
SCHWARZ, Marcus
 Free Biker2:38:4016.26+57:40
63189
KISTNER, Thomas
 Team Almerode/Bayreuth2:46:1515.52+1:05:15
64190
MEIXNER, Mathias
 Team Almerode/Bayreuth2:46:1615.52+1:05:16
28191
LIEBAL, Frank
 SRC-Fritzlar2:13:1219.37+32:12
44194
MÖLLER, Matthias
 EnergieNetz Mitte2:27:2517.50+46:25
11197
WEHNHARDT, Rene
 Uponor/RSC Fuldabrück1:56:4922.09+15:49
75200
PIETZUCH, Maik
 Ostwest-Express3:28:1012.39+1:47:10
8201
THOMAS, Holger
 Kassel1:53:0222.83+12:02
53204
SCHILL, Heiko
 TSV Heiligenrode2:32:4716.89+51:47
16207
FALK, Andreas

GER
RSV Förste2:00:0021.50+19:00
25212
SEGER, Dirk

GER
SG Stern Kassel2:08:2820.08+27:28
39214
BÜHN, Martin

GER
SG Stern Kassel2:22:2218.12+41:22
70218
ERDMANN, Michael
 Schauenburg2:58:3714.44+1:17:37
20219
BLACKERT, Matthias
 TSV Nalmorschen2:02:5121.00+21:51
77415
HOFMANN, Joerg
 Tsv Neumorschen4:00:1810.74+2:19:18
3417
BIEWALD, Adam
 Venutto MTB Racing1:41:3825.39+0:38
21421
HÖHLE, Bernd
 Kette rechts2:03:2420.91+22:24
33423
MERKES, Thorsten
 Lohfelden2:16:4918.86+35:49
49434
JUNGMANN, Roland
 Witzenhausen2:30:2017.16+49:20
41435
BURKHART, Dieter
 MTB Team Reinhardswald-Hofgeismar2:25:0117.79+44:01
5436
HACKAUF, Thmoas
 RSG Gießen Wisperk Delta Birke Team1:45:4424.40+4:44
13437
WIPPEL, Klaus
 Triathlon WVC Kassel1:58:2021.80+17:20
32440
HILLEBRECHT, Marc
 M&M Race Team2:15:0819.09+34:08
54442
MUELLER, Markus
 KSV Baunatal2:33:0216.86+52:02
36447
THIELEMANN, Martin
 Zweirad Brüne2:19:3918.47+38:39
60449
KERN, Michael
 Team Dreckfräsen FSV Dörnberg2:40:0216.12+59:02
Masters 3
81
ADAM, Siegfried

GER
Horn Bad Meinberg2:08:1720.11+14:08
184
AREND, Thomas

GER
ZG Kassel2:29:5817.20+35:49
299
BRANDL, Wolf-Dieter

GER
SG Stern Kassel3:00:2414.30+1:06:15
2420
DR BRUNS, Christian

GER
OUCH (Hessisch-Lichtenau2:44:0215.73+49:53
3023
DURGELOH, Peter

GER
Kassel3:08:3413.68+1:14:25
938
GÜHNE, Olaf

GER
OUCH2:10:2719.78+16:18
653
KLUGE, Silvio

GER
Team Neumann Brilon2:03:1220.94+9:03
1254
KNIERIM, Burkhard

GER
Borken2:15:3719.02+21:28
2666
LÖBER, Peter

GER
Kassel2:49:5915.18+55:50
1475
MÜLLER, Christel

GER
Steile Rampe Heli2:17:2218.78+23:13
2376
MÜLLER, Hans-Jürgen

GER
Steile Rampe Heli2:38:1916.30+44:10
2286
OPPER, Karl-Heinz

GER
SG Stern Kassel2:37:3716.37+43:28
1591
PETER, Gerd

GER
kein2:19:0018.56+24:51
3397
REEZIGT, Willem

NED
RC Hüftgold3:42:0911.61+1:48:00
25107
SANDER-GAISER, Martin

GER
RC Hüftgold2:45:5415.55+51:45
17115
SCHILL, Bernd

GER
Team AKE2:26:5517.56+32:46
5116
SCHLÜTER, Gerhard

GER
Tri-Sport-Team Verl2:00:3321.40+6:24
11123
SCHNURBUSCH, Karl

GER
Schmittis Bikeshop2:13:5719.26+19:48
32126
SCHOLZ, Burkhard

GER
Ort: Söhrewald3:30:2612.26+1:36:17
13134
SCHÜLBE, Frank

GER
Kassel2:16:5918.83+22:50
1149
TÖLZER, Uwe

GER
Bad Bikers MTB-Sport e.V.1:54:0922.60---
19156
WALBECK, Janusch

GER
RC Hüftgold2:34:1016.74+40:01
27175
MANGOLD, Claus
 Panama2:52:1514.98+58:06
16176
BLOSS, Bernd
 Tg Großalmerode2:23:1818.00+29:09
7180
BOSMA, Jacob

NED
Skinny Legs MTB Team2:07:5720.16+13:48
10183
MÖLLER, Frank
 Großalmerode2:11:4519.58+17:36
20206
BIETZ, Peter
 RSG Gießen Wieseck2:35:2316.60+41:14
28208
GROSS, Guenter
 Hessen-Forst2:53:2814.87+59:19
31211
ROBB, Joerg
 Bad-Sooden Allendorf3:09:4313.60+1:15:34
4216
FLESSNER, Günther
 Focus Rapiro Racing1:59:0421.67+4:55
2443
KRUG, Harald
 Kaufungen1:56:3322.14+2:24
21444
BORN, Winfried
 Kassel2:36:1316.52+42:04
3450
FRANK, Heinz
 SF 03 Romrod1:59:0321.67+4:54
Masters 4
782
NOWAK, Klaus

GER
Witten2:59:4814.35+1:00:51
3125
SCHOLL, Wilfried

GER
RSV marburg2:18:4018.61+19:43
1160
WEDEKIN, Michael

GER
Stahlrad Laatzen1:58:5721.69---
5166
WITTGEN, Siegmund

GER
Leinefelde2:45:0515.63+46:08
2167
WOLFF, Horst

GER
MTB Verein Zierenberg2:05:5520.49+6:58
6192
KARGER, Walter
 Vellmar2:46:5715.45+48:00
4195
LEISTNER, Walter
 KSV Baunatal2:40:2216.09+41:25
8416
HOFMANN, Andreas
 4:00:2110.73+2:01:24
Damen
158
KÖLLING, Hannah

GER
Alpspire Mountain Racing/ RC Endspurt Herford1:59:5221.52---
560
LANDSDORFER, Katrin

GER
Kassel2:37:2816.38+37:36
472
MESSERSCHMIDT, Sabrina

GER
mtb11.de Racing Team / DDMC Solling e.V.2:15:2119.06+15:29
3215
PÖTTGEN, Helen
 EGF Bunstruth Racing2:09:2019.95+9:28
2431
SCHUEBELER, Corinna
 TTB Braunschweig2:08:2220.10+8:30
Seniorinnen 1
621
DREHER, Juliane

GER
Lohfelden4:32:219.47+2:12:11
239
GÖTHEL, Timea

GER
Harz-Racing e.V.2:20:1118.40+0:01
1113
SCHEFFLER, Kathrin

GER
DDMC Solling e.V. / Team Bunnyhop.de2:20:1018.41---
3152
VOSS, Anja

GER
Team Berghexe2:38:4916.25+18:39
5179
VEENSTRA, Margje

NED
Skinni Legs mtB TEAM2:54:4314.77+34:33
4422
MAGERSUPPE, Silke
 Kaufungen2:38:5616.23+18:46
Seniorinnen 2
114
BRÜNING, Stephanie

GER
RSC Ahnatal2:37:1016.42---