Entries
Results
Login
Navigation ein-/ausblenden
Entries
Results
(aktuell)
Login
Baboons GmbH
Enduro One - Wildschönau
Wildschönau 08.07.2018
Enduro One - Wildschönau
Wildschönau 08.07.2018
Overview
Organizer: Baboons GmbH
Competitors Total: 458
Search in all courses
Event statistics
Results last updated on 2023-08-28 15:52
Downloads
Download results by course (CSV)
Download results by category (CSV)
Share
Results Enduro One - Wildschönau - WildChilds
WildChilds
WildChilds
Enduro
Category
Total
Standard
Details
Stages
E1 Wild Childs U10
E1 Wild Childs U10
E1 Wild Childs U13
E1 Wild Childs U16
Aßmann, Manius (MSC Salzbödetal)
Beckenbauer, Nils (Bun°Guard Racing Team)
Becker, Till
Beyrich, Fiete (NOX Racing)
Blanton, Maya (Bun°Guard Racing Team/RSV Sturmvogel Bad Neuenahr-)
Blanton, Tristan (Bun°Guard Racing Team/RSV Sturmvogel Bad Neuenahr-)
Ebermann, Finn (SC Wiesensteig)
Eder, Felix
Füsling, Felix
Geyer, Gioia (Mini Hofbräuhaus München)
Haas, Christoph
Hebding, Jonas
Hirschfeld, Lorenz (SV Dischingen)
Hölzl, Lukas
Huber, Luca
Hüttinger, Max (UFC Ellingen 1992 e.V. / Team BABOONS)
Imkeller, Finn (MSF Frammersbach)
Kauntz, Elias
Kauntz, Samuel
Kistl, Paul
Klien, Florian (URC Bikerei Rookies)
Koelbel, Matthias (UFC Ellingen 1992 e.V. / Team BABOONS)
König, Finn (The empire strikes back)
König, Moritz
Krauß, Maximilian (TSG Leutkirch)
Lange, Finn
Lanz, Jonas (UFC Ellingen 1992 e.V. / Team BABOONS)
Lanz, Vincent (Vincent Lanz)
Lierheimer, Jermaine (UFC Ellingen 1992 e.V. / Team BABOONS)
Löffler, Dorian (Ultrawild Enduro)
Neuß, LinQuentin (DEPARTMENT OF DIRT)
Neuß, PietHendrix (DEPARTMENT OF DIRT)
Pattis, Florian
Pattis, Paul
Ratajczak, Max (bestbike racing)
Rieth, Noel (Zweirad Henning Eisenach)
Stockmayr, Maximilian
Weil, Ole (AMC Rodheim- Bieber e.V.)
Weinmann, Lotta (Trail-On Bikesport Forchheim)
Wienand, Joel
Comparison
Pos
No.
Name
Time
Behind
E1 Wild Childs U10
12
931
Stockmayr, Maximilian
AUT
2:34.56
+1:00.80
Stage 1
1:17.54 (12)
+0:29.99
1:17.54 (12)
+0:29.99
Stage 2
1:17.02 (12)
+0:31.95
2:34.56 (12)
+1:00.80
11
930
Pattis, Paul
AUT
2:10.60
+0:36.84
Stage 1
1:07.80 (11)
+0:20.25
1:07.80 (11)
+0:20.25
Stage 2
1:02.80 (11)
+0:17.73
2:10.60 (11)
+0:36.84
10
939
Eder, Felix
GER
2:02.22
+0:28.46
Stage 1
1:03.17 (9)
+0:15.62
1:03.17 (9)
+0:15.62
Stage 2
0:59.05 (9)
+0:13.98
2:02.22 (10)
+0:28.46
9
940
Füsling, Felix
GER
1:56.64
+0:22.88
Stage 1
0:57.16 (8)
+0:09.61
0:57.16 (8)
+0:09.61
Stage 2
0:59.48 (10)
+0:14.41
1:56.64 (9)
+0:22.88
8
937
Lange, Finn
GER
1:52.60
+0:18.84
Stage 1
1:04.82 (10)
+0:17.27
1:04.82 (10)
+0:17.27
Stage 2
0:47.78 (6)
+0:02.71
1:52.60 (8)
+0:18.84
7
927
Neuß, PietHendrix
DEPARTMENT OF DIRT
GER
1:46.61
+0:12.85
Stage 1
0:56.64 (7)
+0:09.09
0:56.64 (7)
+0:09.09
Stage 2
0:49.97 (8)
+0:04.90
1:46.61 (7)
+0:12.85
6
925
Beckenbauer, Nils
Bun°Guard Racing Team
GER
1:40.29
+0:06.53
Stage 1
0:53.06 (6)
+0:05.51
0:53.06 (6)
+0:05.51
Stage 2
0:47.23 (3)
+0:02.16
1:40.29 (6)
+0:06.53
5
936
Geyer, Gioia
Mini Hofbräuhaus München
GER
1:39.74
+0:05.98
Stage 1
0:51.79 (5)
+0:04.24
0:51.79 (5)
+0:04.24
Stage 2
0:47.95 (7)
+0:02.88
1:39.74 (5)
+0:05.98
4
929
Blanton, Maya
Bun°Guard Racing Team/ RSV Sturmvogel Bad Neuenahr-
GER
1:38.43
+0:04.67
Stage 1
0:50.73 (4)
+0:03.18
0:50.73 (4)
+0:03.18
Stage 2
0:47.70 (5)
+0:02.63
1:38.43 (4)
+0:04.67
3
928
Aßmann, Manius
MSC Salzbödetal
GER
1:35.82
+0:02.06
Stage 1
0:48.27 (2)
+0:00.72
0:48.27 (2)
+0:00.72
Stage 2
0:47.55 (4)
+0:02.48
1:35.82 (3)
+0:02.06
2
926
Blanton, Tristan
Bun°Guard Racing Team/ RSV Sturmvogel Bad Neuenahr-
GER
1:35.22
+0:01.46
Stage 1
0:50.15 (3)
+0:02.60
0:50.15 (3)
+0:02.60
Stage 2
0:45.07 (1)
1:35.22 (2)
+0:01.46
1
932
Lanz, Vincent
Vincent Lanz
GER
1:33.76
---
Stage 1
0:47.55 (1)
0:47.55 (1)
Stage 2
0:46.21 (2)
+0:01.14
1:33.76 (1)
E1 Wild Childs U13
DNS
918
Rieth, Noel
Zweirad Henning Eisenach
GER
DNS
934
Kistl, Paul
AUT
8
933
König, Moritz
AUT
2:59.33
+1:04.57
Stage 1
1:30.21 (8)
+0:32.04
1:30.21 (8)
+0:32.04
Stage 2
1:29.12 (8)
+0:33.76
2:59.33 (8)
+1:04.57
7
920
König, Finn
The empire strikes back
GER
2:48.83
+0:54.07
Stage 1
1:28.75 (7)
+0:30.58
1:28.75 (7)
+0:30.58
Stage 2
1:20.08 (7)
+0:24.72
2:48.83 (7)
+0:54.07
6
922
Huber, Luca
GER
2:14.85
+0:20.09
Stage 1
1:07.61 (6)
+0:09.44
1:07.61 (6)
+0:09.44
Stage 2
1:07.24 (6)
+0:11.88
2:14.85 (6)
+0:20.09
5
919
Neuß, LinQuentin
DEPARTMENT OF DIRT
GER
2:11.06
+0:16.30
Stage 1
1:07.54 (5)
+0:09.37
1:07.54 (5)
+0:09.37
Stage 2
1:03.52 (5)
+0:08.16
2:11.06 (5)
+0:16.30
4
923
Kauntz, Elias
GER
2:00.44
+0:05.68
Stage 1
1:05.08 (4)
+0:06.91
1:05.08 (4)
+0:06.91
Stage 2
0:55.36 (1)
2:00.44 (4)
+0:05.68
3
921
Imkeller, Finn
MSF Frammersbach
GER
1:59.68
+0:04.92
Stage 1
1:01.71 (3)
+0:03.54
1:01.71 (3)
+0:03.54
Stage 2
0:57.97 (4)
+0:02.61
1:59.68 (3)
+0:04.92
2
917
Ratajczak, Max
bestbike racing
GER
1:56.60
+0:01.84
Stage 1
0:59.76 (2)
+0:01.59
0:59.76 (2)
+0:01.59
Stage 2
0:56.84 (3)
+0:01.48
1:56.60 (2)
+0:01.84
1
924
Beyrich, Fiete
NOX Racing
GER
1:54.76
---
Stage 1
0:58.17 (1)
0:58.17 (1)
Stage 2
0:56.59 (2)
+0:01.23
1:54.76 (1)
E1 Wild Childs U16
DNS
909
Weil, Ole
AMC Rodheim- Bieber e.V.
GER
DNS
902
Ebermann, Finn
SC Wiesensteig
GER
DNS
913
Klien, Florian
URC Bikerei Rookies
AUT
15
935
Haas, Christoph
AUT
3:50.03
+2:13.51
Stage 1
2:00.93 (15)
+1:11.83
2:00.93 (15)
+1:11.83
Stage 2
1:49.10 (15)
+1:01.68
3:50.03 (15)
+2:13.51
14
916
Pattis, Florian
AUT
2:33.73
+0:57.21
Stage 1
1:17.17 (14)
+0:28.07
1:17.17 (14)
+0:28.07
Stage 2
1:16.56 (13)
+0:29.14
2:33.73 (14)
+0:57.21
13
915
Löffler, Dorian
Ultrawild Enduro
GER
2:10.73
+0:34.21
Stage 1
0:50.06 (4)
+0:00.96
0:50.06 (4)
+0:00.96
Stage 2
1:20.67 (14)
+0:33.25
2:10.73 (13)
+0:34.21
12
938
Hölzl, Lukas
AUT
1:59.84
+0:23.32
Stage 1
1:02.43 (13)
+0:13.33
1:02.43 (13)
+0:13.33
Stage 2
0:57.41 (11)
+0:09.99
1:59.84 (12)
+0:23.32
11
904
Weinmann, Lotta
Trail-On Bikesport Forchheim
GER
1:57.33
+0:20.81
Stage 1
0:58.50 (12)
+0:09.40
0:58.50 (12)
+0:09.40
Stage 2
0:58.83 (12)
+0:11.41
1:57.33 (11)
+0:20.81
10
906
Lanz, Jonas
UFC Ellingen 1992 e.V. / Team BABOONS
GER
1:49.29
+0:12.77
Stage 1
0:53.59 (9)
+0:04.49
0:53.59 (9)
+0:04.49
Stage 2
0:55.70 (10)
+0:08.28
1:49.29 (10)
+0:12.77
9
910
Kauntz, Samuel
GER
1:48.78
+0:12.26
Stage 1
0:56.30 (11)
+0:07.20
0:56.30 (11)
+0:07.20
Stage 2
0:52.48 (8)
+0:05.06
1:48.78 (9)
+0:12.26
8
912
Becker, Till
GER
1:48.35
+0:11.83
Stage 1
0:54.14 (10)
+0:05.04
0:54.14 (10)
+0:05.04
Stage 2
0:54.21 (9)
+0:06.79
1:48.35 (8)
+0:11.83
7
911
Hebding, Jonas
GER
1:45.29
+0:08.77
Stage 1
0:52.91 (8)
+0:03.81
0:52.91 (8)
+0:03.81
Stage 2
0:52.38 (7)
+0:04.96
1:45.29 (7)
+0:08.77
6
914
Krauß, Maximilian
TSG Leutkirch
GER
1:43.00
+0:06.48
Stage 1
0:52.89 (7)
+0:03.79
0:52.89 (7)
+0:03.79
Stage 2
0:50.11 (4)
+0:02.69
1:43.00 (6)
+0:06.48
5
905
Hüttinger, Max
UFC Ellingen 1992 e.V. / Team BABOONS
GER
1:42.45
+0:05.93
Stage 1
0:51.67 (5)
+0:02.57
0:51.67 (5)
+0:02.57
Stage 2
0:50.78 (6)
+0:03.36
1:42.45 (5)
+0:05.93
4
903
Wienand, Joel
GER
1:40.65
+0:04.13
Stage 1
0:50.00 (3)
+0:00.90
0:50.00 (3)
+0:00.90
Stage 2
0:50.65 (5)
+0:03.23
1:40.65 (4)
+0:04.13
3
907
Lierheimer, Jermaine
UFC Ellingen 1992 e.V. / Team BABOONS
GER
1:40.03
+0:03.51
Stage 1
0:51.88 (6)
+0:02.78
0:51.88 (6)
+0:02.78
Stage 2
0:48.15 (2)
+0:00.73
1:40.03 (3)
+0:03.51
2
908
Koelbel, Matthias
UFC Ellingen 1992 e.V. / Team BABOONS
GER
1:38.80
+0:02.28
Stage 1
0:49.85 (2)
+0:00.75
0:49.85 (2)
+0:00.75
Stage 2
0:48.95 (3)
+0:01.53
1:38.80 (2)
+0:02.28
1
901
Hirschfeld, Lorenz
SV Dischingen
GER
1:36.52
---
Stage 1
0:49.10 (1)
0:49.10 (1)
Stage 2
0:47.42 (1)
1:36.52 (1)