SPORTident TimingStadtverwaltung Arnstadt

1. Staffellauf - Rund um Arnstadt

Arnstadt 23.04.2022

1. Staffellauf - Rund um Arnstadt

Arnstadt 23.04.2022


Overview
Organizer: Stadtverwaltung Arnstadt
Competitors Total: 128
Search in all courses
Event statistics
Complete or change team registration
Results last updated on 2022-04-23 14:41
 

Results 1. Staffellauf - Rund um Arnstadt

Rund um Arnstadt 59.60 km
CategoryTotal
   
   

Rund um Arnstadt (59.60 km)

PosBibTeam name Timemin/kmBehind
 
Staffel
111
Trailrunning-Crew Thüringen (Team 1/Männer)
 4:08:294:10---
Rudisleben
6.60 km
Oliver Koch
23:54 (1)
Behind: ---
3:37 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Tim Spaleck
27:20 (1)
Behind: ---
3:30 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Michael Bergmann
25:19 (2)
Behind: +0:50
4:13 min/km
 
Roda
7.40 km
Tino Schumacher
29:45 (1)
Behind: ---
4:01 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Kevin Schunke
29:37 (1)
Behind: ---
4:10 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Sascha Hofmann
49:56 (9)
Behind: +11:57
5:05 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Oliver Weiß
29:41 (4)
Behind: +2:35
4:18 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Roman Freitag
32:57 (1)
Behind: ---
4:07 min/km
 
29
Langstrecke Arnstadt
 4:27:034:29+18:34
Rudisleben
6.60 km
Thomas Zeiger
31:33 (6)
Behind: +7:39
4:46 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Maik Herrmann
32:54 (6)
Behind: +5:34
4:13 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Lars Günsch
25:45 (4)
Behind: +1:16
4:17 min/km
 
Roda
7.40 km
Andreas Ziegler
35:01 (5)
Behind: +5:16
4:43 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Philipp Wagner
34:43 (5)
Behind: +5:06
4:53 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Tom Brück
43:24 (2)
Behind: +5:25
4:25 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Kevin Keith
27:06 (1)
Behind: ---
3:55 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Stefan Röder
36:37 (3)
Behind: +3:40
4:34 min/km
 
32
Team Dannheim und Freunde
 4:35:454:38+27:16
Rudisleben
6.60 km
Sebastian Vogelsberg
29:58 (4)
Behind: +6:04
4:32 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Timo Weber
31:01 (3)
Behind: +3:41
3:58 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Marco Hütterer
31:54 (11)
Behind: +7:25
5:18 min/km
 
Roda
7.40 km
Hartmut Wächter
35:34 (6)
Behind: +5:49
4:48 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Catrin Jacob
35:48 (6)
Behind: +6:11
5:02 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Johanna Becherer
45:32 (5)
Behind: +7:33
4:38 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Alexander Fritsch
28:13 (3)
Behind: +1:07
4:05 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Martin Grund
37:45 (5)
Behind: +4:48
4:43 min/km
 
412
Trailrunning-Crew Thüringen (Team 2/Frauen)
 4:38:094:40+29:40
Rudisleben
6.60 km
Christiane Kind
29:07 (3)
Behind: +5:13
4:24 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Katja Voigtmann
32:21 (4)
Behind: +5:01
4:08 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Megan Simpson
27:35 (5)
Behind: +3:06
4:35 min/km
 
Roda
7.40 km
Katy Röder
36:05 (8)
Behind: +6:20
4:52 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Melanie Hey
34:40 (4)
Behind: +5:03
4:52 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Tino Romas
45:11 (4)
Behind: +7:12
4:36 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Janine Volkenanndt
36:13 (8)
Behind: +9:07
5:14 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Sylvia Michel
36:57 (4)
Behind: +4:00
4:37 min/km
 
516
Kesselbrunn Runners
 4:51:024:53+42:33
Rudisleben
6.60 km
Philipp Amendt
36:34 (12)
Behind: +12:40
5:32 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Stefan Höpping
33:05 (7)
Behind: +5:45
4:14 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Sebastian Petermann
29:12 (8)
Behind: +4:43
4:51 min/km
 
Roda
7.40 km
Lars Liebaug
33:59 (3)
Behind: +4:14
4:35 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Philipp Petermann
39:52 (12)
Behind: +10:15
5:36 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Marcel Jahn
43:41 (3)
Behind: +5:42
4:27 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Markus Gottschalk
32:06 (7)
Behind: +5:00
4:39 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Markus Gottschalk
42:33 (9)
Behind: +9:36
5:19 min/km
 
613
Trailrunning-Crew Thüringen (Team 3/Mixed)
 5:03:245:05+54:55
Rudisleben
6.60 km
Sebastian Esche
30:45 (5)
Behind: +6:51
4:39 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Tobias Fischer
30:39 (2)
Behind: +3:19
3:55 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Andreas Rapp
31:56 (12)
Behind: +7:27
5:19 min/km
 
Roda
7.40 km
Björn Sauer
34:27 (4)
Behind: +4:42
4:39 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Stefan Lautscham
32:54 (2)
Behind: +3:17
4:38 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Dirk Wagner
52:57 (11)
Behind: +14:58
5:24 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Catrin Schwertfeger
37:07 (11)
Behind: +10:01
5:22 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Carolin Freitag
52:39 (15)
Behind: +19:42
6:34 min/km
 
73
Maik sagt!
 5:06:005:08+57:31
Rudisleben
6.60 km
Kati Schmidt
37:09 (13)
Behind: +13:15
5:37 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Patrick Engelhardt
42:56 (13)
Behind: +15:36
5:30 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Torsten Grosser
24:29 (1)
Behind: ---
4:04 min/km
 
Roda
7.40 km
Maik Wanke
33:35 (2)
Behind: +3:50
4:32 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Christopher Grosser
34:05 (3)
Behind: +4:28
4:48 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Ulrike Grosser
57:36 (14)
Behind: +19:37
5:52 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Torsten Grosser
30:13 (5)
Behind: +3:07
4:22 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Sascha Fritzsch
45:57 (11)
Behind: +13:00
5:44 min/km
 
85
N3 Sportverein e.V.
 5:09:185:11+1:00:49
Rudisleben
6.60 km
Ronny Margraf
37:56 (15)
Behind: +14:02
5:44 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Christian Garz
36:27 (10)
Behind: +9:07
4:40 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Steven Pfotenhauer
25:26 (3)
Behind: +0:57
4:14 min/km
 
Roda
7.40 km
René Hildebrand
39:04 (10)
Behind: +9:19
5:16 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Katharina Krause
39:35 (10)
Behind: +9:58
5:34 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Mario Eschrisch
47:33 (8)
Behind: +9:34
4:51 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Florian Ecknigk
41:44 (13)
Behind: +14:38
6:02 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Thomas Krüger
41:33 (8)
Behind: +8:36
5:11 min/km
 
96
Arnstadt läuft....
 5:10:445:13+1:02:15
Rudisleben
6.60 km
Julius Lehmann
25:32 (2)
Behind: +1:38
3:52 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Gunther Lehmann
43:37 (15)
Behind: +16:17
5:35 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Mathias Bäumler
29:26 (9)
Behind: +4:57
4:54 min/km
 
Roda
7.40 km
Mathias Bäumler
35:38 (7)
Behind: +5:53
4:48 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Ingrid Pahn
41:24 (13)
Behind: +11:47
5:49 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Andreas Sahl
51:16 (10)
Behind: +13:17
5:13 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Markus Becker
36:40 (9)
Behind: +9:34
5:18 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Markus Becker
47:11 (12)
Behind: +14:14
5:53 min/km
 
1015
Laufwerk/ SVS Sömmerda
 5:12:425:15+1:04:13
Rudisleben
6.60 km
Kathleen Koch
37:16 (14)
Behind: +13:22
5:38 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Steffen Koch
32:29 (5)
Behind: +5:09
4:09 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Jasmin Brehme
29:10 (7)
Behind: +4:41
4:51 min/km
 
Roda
7.40 km
Jörg Schaffner
39:54 (12)
Behind: +10:09
5:23 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Holger Liebau
38:49 (9)
Behind: +9:12
5:28 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Daniel Greiner
37:59 (1)
Behind: ---
3:52 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Matthias Lenk
27:47 (2)
Behind: +0:41
4:01 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Jens Welke
1:09:18 (16)
Behind: +36:21
8:39 min/km
 
1110
Katholische Laufjugend Arnstadt
 5:17:525:20+1:09:23
Rudisleben
6.60 km
Georg Jelich
36:17 (10)
Behind: +12:23
5:29 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Roman Freitag
34:56 (8)
Behind: +7:36
4:28 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Carolin Freitag
35:31 (15)
Behind: +11:02
5:55 min/km
 
Roda
7.40 km
Lisa Eder
42:17 (15)
Behind: +12:32
5:42 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Karoline Goj
42:37 (14)
Behind: +13:00
6:00 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Philipp Wagner
53:46 (12)
Behind: +15:47
5:29 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Jens Reißland
31:52 (6)
Behind: +4:46
4:37 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Tom Brück
40:36 (7)
Behind: +7:39
5:04 min/km
 
121
Stadt Arnstadt
 5:27:355:30+1:19:06
Rudisleben
6.60 km
Frank Spilling
41:21 (16)
Behind: +17:27
6:15 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Jörg Neumann
38:35 (12)
Behind: +11:15
4:56 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Torsten Pietsch
28:10 (6)
Behind: +3:41
4:41 min/km
 
Roda
7.40 km
Jan Foit
38:10 (9)
Behind: +8:25
5:09 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Oliver Lang
38:28 (8)
Behind: +8:51
5:25 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Nils Hennersdorf
46:54 (7)
Behind: +8:55
4:47 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Matthias Haupt
44:37 (14)
Behind: +17:31
6:27 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Christian Stonek
51:20 (14)
Behind: +18:23
6:25 min/km
 
134
Lauftreff Alteburg
 5:34:475:37+1:26:18
Rudisleben
6.60 km
Manfred Kretzschmar
33:33 (8)
Behind: +9:39
5:04 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Ines Bogen
43:32 (14)
Behind: +16:12
5:34 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Petra Knoblich
30:46 (10)
Behind: +6:17
5:07 min/km
 
Roda
7.40 km
Siegfried Ritter
40:50 (13)
Behind: +11:05
5:31 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Konrad Schreier
45:36 (16)
Behind: +15:59
6:25 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Norman Bogen
1:03:08 (15)
Behind: +25:09
6:26 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Werner Klein
36:51 (10)
Behind: +9:45
5:20 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Thorsten Seever
40:31 (6)
Behind: +7:34
5:03 min/km
 
1414
Trailrunning-Crew Thüringen (Team 4/TRCT-Refugees)
 5:38:475:41+1:30:18
Rudisleben
6.60 km
Tufan
35:03 (9)
Behind: +11:09
5:18 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Ali Ghulam
36:10 (9)
Behind: +8:50
4:38 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Diyar
33:58 (13)
Behind: +9:29
5:39 min/km
 
Roda
7.40 km
Rashid
43:43 (16)
Behind: +13:58
5:54 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Asif
39:45 (11)
Behind: +10:08
5:35 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Edris
54:42 (13)
Behind: +16:43
5:34 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Reman
49:59 (16)
Behind: +22:53
7:14 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Sandra Lenz
45:27 (10)
Behind: +12:30
5:40 min/km
 
158
Team Fitness-Mama
 5:57:406:00+1:49:11
Rudisleben
6.60 km
Jenny Mönchgesang
32:51 (7)
Behind: +8:57
4:58 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Christiane Kind
36:35 (11)
Behind: +9:15
4:41 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Sandra Mönchgesang
34:47 (14)
Behind: +10:18
5:47 min/km
 
Roda
7.40 km
Daniela Malatek
41:01 (14)
Behind: +11:16
5:32 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Rebecca Schwanz
43:12 (15)
Behind: +13:35
6:05 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Daniela Malatek
1:08:51 (16)
Behind: +30:52
7:01 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Juliane Busch
49:41 (15)
Behind: +22:35
7:12 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Arleen Richter
50:42 (13)
Behind: +17:45
6:20 min/km
 
167
ILM-Runner
 6:11:116:14+2:02:42
Rudisleben
6.60 km
Yvonne Mannhöfer
36:31 (11)
Behind: +12:37
5:31 min/km
 
Marlishausen
7.80 km
Sarah Höring
1:20:12 (16)
Behind: +52:52
10:16 min/km
 
Angelhausen
6.00 km
Ines Deckert
56:51 (16)
Behind: +32:22
9:28 min/km
 
Roda
7.40 km
Marc Perlet
39:21 (11)
Behind: +9:36
5:19 min/km
 
Neuroda
7.10 km
Steffi Ehmcke
37:22 (7)
Behind: +7:45
5:15 min/km
 
Reinsfeld
9.80 km
Thomas Schlüter
46:31 (6)
Behind: +8:32
4:44 min/km
 
Dosdorf
6.90 km
Maik Bartsch
37:49 (12)
Behind: +10:43
5:28 min/km
 
Arnstadt Markt
8.00 km
Nico Marggraf
36:34 (2)
Behind: +3:37
4:34 min/km