SPORTident TimingPummpälzweg e.V.

HIKINGMarathon

Lutherstammort Möhra 28.10.2017

HIKINGMarathon

Lutherstammort Möhra 28.10.2017

 

Ergebnisse HIKINGMarathon

HIKINGMarathon 40,00 km
KategorieGesamt
   
PlatzNr.Name VereinZeitkm/hRückstand

1. Etappe: Kurpark Friedrichroda (1,10 km)

Männer
1220
RAUCH, Andre

GER
SG Petriroda e.V.7:358,70---
2160
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz7:388,65+0:03
3162
HELLER, Detlev

GER
Pummpälzsports7:408,61+0:05
4225
ROSCHER, Peter

GER
pummpälzsports7:428,57+0:07
5215
OTT, Rafael

GER
NW Weserbergland7:458,52+0:10
6212
KREHER, Stephan

GER
Team Erdinger Alkoholfrei7:478,48+0:12
7231
WEBER, Lutz

GER
Hörselgauer Stockgeher )7:488,46+0:13
8204
JENTSCH, Peter

GER
Ostritz7:558,34+0:20
9235
WENZEL, Thomas

GER
Ruhla7:578,30+0:22
10164
HERMANN, Steffen

GER
Rauenstein8:277,81+0:52
11155
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei8:337,72+0:58
12152
DR. HÄDRICH, Gunter

GER
Bad Liebenstein8:387,64+1:03
13214
NEDDERHUT, Torsten

GER
Schrammsteiner8:407,62+1:05
14218
PETER, Paul

GER
Schrammsteiner8:437,57+1:08
15229
TSAMALOUKAS, Alekos

GER
Kulmbach8:487,50+1:13
16153
EBERHARDT, Thomas

GER
Bad Liebenstein8:507,47+1:15
17209
KILWINSKI, Stephan

GER
Königs Wusterhausen8:537,43+1:18
18222
REINZ, Michael

GER
Laufgruppe Treffurt8:557,40+1:20
191005
SPENZER, Joel
 Manebach8:597,35+1:24
201005
SPENZER, Paul
 Manebach9:007,33+1:25
21223
REISER, Sven

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven9:067,25+1:31
2270
BACH, Ronny

GER
La Familia9:107,20+1:35
23211
KRAUSE, Michael
 Neuental9:127,17+1:37
24122
BRINGMANN, Heinz-Georg

GER
Witzenhausen9:147,15+1:39
25158
GERSTENBERG, Achim

GER
Witzenhausen9:197,08+1:44
2671
BASTEK, Georg

GER
Wolfsburg9:217,06+1:46
271002
GRUND, Walter
 Bechhofen9:276,98+1:52
28217
PECH, Hans- Dieter

GER
floh- seligenthal9:406,83+2:05
29232
WEISHEIT, Peter

GER
floh- seligenthal9:426,80+2:07
30161
HAPP, Dietmar

GER
Volkssportfreunde Fulda9:466,76+2:11
311001
BESTER, Andreas
 Göttingen9:496,72+2:14
32202
IVANUSIC, Joachim

GER
Dinslaken10:026,58+2:27
Frauen
1205
JENTSCH, Michaela

GER
Ostritz7:538,37---
2157
GERBER- MANZ, Yvonne

GER
Friedrichroda8:207,92+0:27
3151
DOCHOW, Sara

GER
Schrammsteiner8:427,59+0:49
4124
BUBERL, Nadine

GER
Bad Liebenstein8:467,53+0:53
5159
GEVATTER, Katrin

GER
Königs Wusterhausen8:517,46+0:58
6221
REINZ, Michaela

GER
Laufgruppe Treffurt8:577,37+1:04
7206
JUNGE, Sandra

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven9:037,29+1:10
8216
OTTE, Melanie

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven9:057,27+1:12
9230
TULAKOVA, Katarina

SVK
Erfurt9:087,23+1:15
10123
BRINGMANN, Stefanie

GER
München9:167,12+1:23
11163
HENNING, Christina

GER
DB Netz AG9:247,02+1:31
12226
SALZBERGER, Angelika

GER
Volkssportfreunde Fulda9:267,00+1:33
13233
WEIßHEIT, Claudia

GER
LT Altensteiner Park9:316,94+1:38
1476
BECK, Jacqueline

GER
LT Altensteiner Park9:356,89+1:42
15224
REMDE, Annette

GER
LT Altensteiner Park9:386,85+1:45
16203
JENEMANN, Martina

GER
Volkssportfreunde Fulda9:456,77+1:52
17150
DAHL, Marianne

GER
TSV Sibbesse9:516,70+1:58
18213
MÜLLER-TILCH, Carola

GER
Reesdorf9:546,67+2:01
19201
HOFFMANN, Christiana

GER
Dinslaken9:596,61+2:06

2. Etappe: Bad Tabarz (4,00 km)

Männer
1231
WEBER, Lutz

GER
Hörselgauer Stockgeher )32:317,38---
2155
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei32:447,33+0:13
3235
WENZEL, Thomas

GER
Ruhla32:487,32+0:17
4162
HELLER, Detlev

GER
Pummpälzsports33:017,27+0:30
5215
OTT, Rafael

GER
NW Weserbergland33:097,24+0:38
6220
RAUCH, Andre

GER
SG Petriroda e.V.33:137,23+0:42
7160
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz33:147,22+0:43
8204
JENTSCH, Peter

GER
Ostritz33:267,18+0:55
9212
KREHER, Stephan

GER
Team Erdinger Alkoholfrei33:397,13+1:08
10214
NEDDERHUT, Torsten

GER
Schrammsteiner33:497,10+1:18
10218
PETER, Paul

GER
Schrammsteiner33:497,10+1:18
12225
ROSCHER, Peter

GER
pummpälzsports33:587,07+1:27
13164
HERMANN, Steffen

GER
Rauenstein35:246,78+2:53
14222
REINZ, Michael

GER
Laufgruppe Treffurt36:406,55+4:09
15229
TSAMALOUKAS, Alekos

GER
Kulmbach36:496,52+4:18
16223
REISER, Sven

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven36:536,51+4:22
171005
SPENZER, Paul
 Manebach37:006,49+4:29
181005
SPENZER, Joel
 Manebach37:036,48+4:32
19209
KILWINSKI, Stephan

GER
Königs Wusterhausen37:046,47+4:33
2070
BACH, Ronny

GER
La Familia37:066,47+4:35
21153
EBERHARDT, Thomas

GER
Bad Liebenstein37:176,44+4:46
22152
DR. HÄDRICH, Gunter

GER
Bad Liebenstein37:266,41+4:55
23158
GERSTENBERG, Achim

GER
Witzenhausen37:576,32+5:26
24232
WEISHEIT, Peter

GER
floh- seligenthal37:586,32+5:27
24122
BRINGMANN, Heinz-Georg

GER
Witzenhausen37:586,32+5:27
26217
PECH, Hans- Dieter

GER
floh- seligenthal38:026,31+5:31
2771
BASTEK, Georg

GER
Wolfsburg38:076,30+5:36
28211
KRAUSE, Michael
 Neuental38:106,29+5:39
291001
BESTER, Andreas
 Göttingen38:456,19+6:14
30161
HAPP, Dietmar

GER
Volkssportfreunde Fulda41:375,77+9:06
31202
IVANUSIC, Joachim

GER
Dinslaken44:215,41+11:50
321002
GRUND, Walter
 Bechhofen46:125,19+13:41
Frauen
1205
JENTSCH, Michaela

GER
Ostritz33:187,21---
2151
DOCHOW, Sara

GER
Schrammsteiner33:497,10+0:31
3157
GERBER- MANZ, Yvonne

GER
Friedrichroda34:396,93+1:21
4221
REINZ, Michaela

GER
Laufgruppe Treffurt36:436,54+3:25
5159
GEVATTER, Katrin

GER
Königs Wusterhausen37:056,47+3:47
6124
BUBERL, Nadine

GER
Bad Liebenstein37:076,47+3:49
7230
TULAKOVA, Katarina

SVK
Erfurt37:336,39+4:15
8123
BRINGMANN, Stefanie

GER
München37:596,32+4:41
9163
HENNING, Christina

GER
DB Netz AG38:006,32+4:42
10216
OTTE, Melanie

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven38:406,21+5:22
11206
JUNGE, Sandra

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven38:456,19+5:27
12213
MÜLLER-TILCH, Carola

GER
Reesdorf40:415,90+7:23
13203
JENEMANN, Martina

GER
Volkssportfreunde Fulda41:415,76+8:23
14233
WEIßHEIT, Claudia

GER
LT Altensteiner Park42:265,66+9:08
15224
REMDE, Annette

GER
LT Altensteiner Park42:565,59+9:38
16150
DAHL, Marianne

GER
TSV Sibbesse42:575,59+9:39
1776
BECK, Jacqueline

GER
LT Altensteiner Park43:025,58+9:44
18226
SALZBERGER, Angelika

GER
Volkssportfreunde Fulda43:315,52+10:13
19201
HOFFMANN, Christiana

GER
Dinslaken44:195,42+11:01

3. Etappe: Großer Inselsberg (5,10 km)

Männer
1220
RAUCH, Andre

GER
SG Petriroda e.V.49:286,19---
2215
OTT, Rafael

GER
NW Weserbergland52:265,84+2:58
3231
WEBER, Lutz

GER
Hörselgauer Stockgeher )52:385,81+3:10
4160
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz52:595,78+3:31
570
BACH, Ronny

GER
La Familia56:035,46+6:35
6155
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei57:065,36+7:38
7162
HELLER, Detlev

GER
Pummpälzsports58:085,26+8:40
8235
WENZEL, Thomas

GER
Ruhla58:105,26+8:42
9204
JENTSCH, Peter

GER
Ostritz58:465,21+9:18
10212
KREHER, Stephan

GER
Team Erdinger Alkoholfrei1:00:115,08+10:43
11217
PECH, Hans- Dieter

GER
floh- seligenthal1:00:495,03+11:21
12229
TSAMALOUKAS, Alekos

GER
Kulmbach1:00:505,03+11:22
13152
DR. HÄDRICH, Gunter

GER
Bad Liebenstein1:01:224,99+11:54
14164
HERMANN, Steffen

GER
Rauenstein1:01:314,97+12:03
15232
WEISHEIT, Peter

GER
floh- seligenthal1:01:404,96+12:12
16222
REINZ, Michael

GER
Laufgruppe Treffurt1:02:164,91+12:48
17225
ROSCHER, Peter

GER
pummpälzsports1:02:224,91+12:54
18223
REISER, Sven

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:03:134,84+13:45
191005
SPENZER, Joel
 Manebach1:03:354,81+14:07
201005
SPENZER, Paul
 Manebach1:03:394,81+14:11
21214
NEDDERHUT, Torsten

GER
Schrammsteiner1:03:544,79+14:26
22153
EBERHARDT, Thomas

GER
Bad Liebenstein1:04:014,78+14:33
22218
PETER, Paul

GER
Schrammsteiner1:04:014,78+14:33
24209
KILWINSKI, Stephan

GER
Königs Wusterhausen1:06:074,63+16:39
25211
KRAUSE, Michael
 Neuental1:06:224,61+16:54
26122
BRINGMANN, Heinz-Georg

GER
Witzenhausen1:06:284,60+17:00
2771
BASTEK, Georg

GER
Wolfsburg1:10:584,31+21:30
281001
BESTER, Andreas
 Göttingen1:11:294,28+22:01
29158
GERSTENBERG, Achim

GER
Witzenhausen1:14:174,12+24:49
30161
HAPP, Dietmar

GER
Volkssportfreunde Fulda1:28:023,48+38:34
311002
GRUND, Walter
 Bechhofen1:30:373,38+41:09
32202
IVANUSIC, Joachim

GER
Dinslaken1:34:263,24+44:58
Frauen
1205
JENTSCH, Michaela

GER
Ostritz58:595,19---
2124
BUBERL, Nadine

GER
Bad Liebenstein1:01:214,99+2:22
3221
REINZ, Michaela

GER
Laufgruppe Treffurt1:02:204,91+3:21
4151
DOCHOW, Sara

GER
Schrammsteiner1:04:004,78+5:01
5157
GERBER- MANZ, Yvonne

GER
Friedrichroda1:04:014,78+5:02
6159
GEVATTER, Katrin

GER
Königs Wusterhausen1:06:114,62+7:12
7230
TULAKOVA, Katarina

SVK
Erfurt1:06:314,60+7:32
8226
SALZBERGER, Angelika

GER
Volkssportfreunde Fulda1:08:314,47+9:32
9206
JUNGE, Sandra

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:09:374,40+10:38
10216
OTTE, Melanie

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:09:444,39+10:45
11213
MÜLLER-TILCH, Carola

GER
Reesdorf1:10:404,33+11:41
12203
JENEMANN, Martina

GER
Volkssportfreunde Fulda1:14:054,13+15:06
13123
BRINGMANN, Stefanie

GER
München1:14:114,12+15:12
14163
HENNING, Christina

GER
DB Netz AG1:14:484,09+15:49
15150
DAHL, Marianne

GER
TSV Sibbesse1:15:324,05+16:33
16224
REMDE, Annette

GER
LT Altensteiner Park1:27:143,51+28:15
1776
BECK, Jacqueline

GER
LT Altensteiner Park1:27:173,51+28:18
18233
WEIßHEIT, Claudia

GER
LT Altensteiner Park1:28:123,47+29:13
19201
HOFFMANN, Christiana

GER
Dinslaken1:34:273,24+35:28

4. Etappe: Dreiherrnstein (4,80 km)

Männer
1160
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz37:357,66---
2231
WEBER, Lutz

GER
Hörselgauer Stockgeher )38:377,46+1:02
3215
OTT, Rafael

GER
NW Weserbergland39:017,38+1:26
4220
RAUCH, Andre

GER
SG Petriroda e.V.39:447,25+2:09
5235
WENZEL, Thomas

GER
Ruhla41:216,96+3:46
6162
HELLER, Detlev

GER
Pummpälzsports41:576,87+4:22
7155
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei43:276,63+5:52
8164
HERMANN, Steffen

GER
Rauenstein44:106,52+6:35
9225
ROSCHER, Peter

GER
pummpälzsports45:266,34+7:51
10212
KREHER, Stephan

GER
Team Erdinger Alkoholfrei45:466,29+8:11
1170
BACH, Ronny

GER
La Familia46:346,18+8:59
12229
TSAMALOUKAS, Alekos

GER
Kulmbach46:526,15+9:17
13218
PETER, Paul

GER
Schrammsteiner47:086,11+9:33
14214
NEDDERHUT, Torsten

GER
Schrammsteiner47:196,09+9:44
14223
REISER, Sven

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven47:196,09+9:44
16204
JENTSCH, Peter

GER
Ostritz47:356,05+10:00
17222
REINZ, Michael

GER
Laufgruppe Treffurt48:515,90+11:16
18232
WEISHEIT, Peter

GER
floh- seligenthal49:045,87+11:29
19217
PECH, Hans- Dieter

GER
floh- seligenthal49:575,77+12:22
20152
DR. HÄDRICH, Gunter

GER
Bad Liebenstein50:295,70+12:54
2171
BASTEK, Georg

GER
Wolfsburg54:525,25+17:17
22158
GERSTENBERG, Achim

GER
Witzenhausen55:405,17+18:05
23209
KILWINSKI, Stephan

GER
Königs Wusterhausen56:285,10+18:53
24161
HAPP, Dietmar

GER
Volkssportfreunde Fulda58:504,90+21:15
251002
GRUND, Walter
 Bechhofen1:00:064,79+22:31
26122
BRINGMANN, Heinz-Georg

GER
Witzenhausen1:03:184,55+25:43
27211
KRAUSE, Michael
 Neuental1:03:214,55+25:46
281005
SPENZER, Joel
 Manebach1:03:224,54+25:47
291005
SPENZER, Paul
 Manebach1:03:424,52+26:07
30153
EBERHARDT, Thomas

GER
Bad Liebenstein1:03:454,52+26:10
311001
BESTER, Andreas
 Göttingen1:16:053,79+38:30
32202
IVANUSIC, Joachim

GER
Dinslaken1:20:083,59+42:33
Frauen
1157
GERBER- MANZ, Yvonne

GER
Friedrichroda46:336,19---
2151
DOCHOW, Sara

GER
Schrammsteiner47:136,10+0:40
3205
JENTSCH, Michaela

GER
Ostritz47:286,07+0:55
4221
REINZ, Michaela

GER
Laufgruppe Treffurt48:475,90+2:14
5124
BUBERL, Nadine

GER
Bad Liebenstein49:135,85+2:40
6230
TULAKOVA, Katarina

SVK
Erfurt52:545,44+6:21
7163
HENNING, Christina

GER
DB Netz AG55:195,21+8:46
8123
BRINGMANN, Stefanie

GER
München55:445,17+9:11
9213
MÜLLER-TILCH, Carola

GER
Reesdorf56:045,14+9:31
10159
GEVATTER, Katrin

GER
Königs Wusterhausen56:215,11+9:48
11216
OTTE, Melanie

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:02:054,64+15:32
12206
JUNGE, Sandra

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:02:164,63+15:43
13233
WEIßHEIT, Claudia

GER
LT Altensteiner Park1:06:114,35+19:38
14224
REMDE, Annette

GER
LT Altensteiner Park1:06:224,34+19:49
1576
BECK, Jacqueline

GER
LT Altensteiner Park1:06:244,34+19:51
16150
DAHL, Marianne

GER
TSV Sibbesse1:08:344,20+22:01
17203
JENEMANN, Martina

GER
Volkssportfreunde Fulda1:12:323,97+25:59
18226
SALZBERGER, Angelika

GER
Volkssportfreunde Fulda1:16:423,75+30:09
19201
HOFFMANN, Christiana

GER
Dinslaken1:20:063,60+33:33

5. Etappe: Hubertushaus (8,70 km)

Männer
1220
RAUCH, Andre

GER
SG Petriroda e.V.1:07:477,70---
2160
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz1:08:527,58+1:05
3231
WEBER, Lutz

GER
Hörselgauer Stockgeher )1:09:427,49+1:55
4215
OTT, Rafael

GER
NW Weserbergland1:11:127,33+3:25
5235
WENZEL, Thomas

GER
Ruhla1:13:547,06+6:07
6155
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei1:14:147,03+6:27
7162
HELLER, Detlev

GER
Pummpälzsports1:16:076,86+8:20
8164
HERMANN, Steffen

GER
Rauenstein1:21:446,39+13:57
9204
JENTSCH, Peter

GER
Ostritz1:22:596,29+15:12
10212
KREHER, Stephan

GER
Team Erdinger Alkoholfrei1:23:156,27+15:28
11225
ROSCHER, Peter

GER
pummpälzsports1:24:276,18+16:40
1270
BACH, Ronny

GER
La Familia1:25:416,09+17:54
13232
WEISHEIT, Peter

GER
floh- seligenthal1:26:296,04+18:42
14217
PECH, Hans- Dieter

GER
floh- seligenthal1:26:326,03+18:45
15222
REINZ, Michael

GER
Laufgruppe Treffurt1:28:025,93+20:15
16223
REISER, Sven

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:28:195,91+20:32
17214
NEDDERHUT, Torsten

GER
Schrammsteiner1:28:445,88+20:57
18218
PETER, Paul

GER
Schrammsteiner1:28:505,88+21:03
19152
DR. HÄDRICH, Gunter

GER
Bad Liebenstein1:28:585,87+21:11
20153
EBERHARDT, Thomas

GER
Bad Liebenstein1:37:375,35+29:50
211005
SPENZER, Paul
 Manebach1:38:055,32+30:18
221005
SPENZER, Joel
 Manebach1:38:345,30+30:47
23211
KRAUSE, Michael
 Neuental1:40:035,22+32:16
24158
GERSTENBERG, Achim

GER
Witzenhausen1:40:175,21+32:30
24122
BRINGMANN, Heinz-Georg

GER
Witzenhausen1:40:175,21+32:30
261002
GRUND, Walter
 Bechhofen1:40:415,18+32:54
2771
BASTEK, Georg

GER
Wolfsburg1:41:075,16+33:20
28209
KILWINSKI, Stephan

GER
Königs Wusterhausen1:44:334,99+36:46
29161
HAPP, Dietmar

GER
Volkssportfreunde Fulda1:58:224,41+50:35
30229
TSAMALOUKAS, Alekos

GER
Kulmbach1:59:564,35+52:09
311001
BESTER, Andreas
 Göttingen4,27+54:32
31202
IVANUSIC, Joachim

GER
Dinslaken3,62+1:16:14
Frauen
1205
JENTSCH, Michaela

GER
Ostritz1:22:586,29---
2230
TULAKOVA, Katarina

SVK
Erfurt1:25:486,08+2:50
3221
REINZ, Michaela

GER
Laufgruppe Treffurt1:28:005,93+5:02
4151
DOCHOW, Sara

GER
Schrammsteiner1:28:445,88+5:46
5124
BUBERL, Nadine

GER
Bad Liebenstein1:30:335,76+7:35
6163
HENNING, Christina

GER
DB Netz AG1:32:265,65+9:28
7213
MÜLLER-TILCH, Carola

GER
Reesdorf1:32:415,63+9:43
8123
BRINGMANN, Stefanie

GER
München1:40:135,21+17:15
9224
REMDE, Annette

GER
LT Altensteiner Park1:41:075,16+18:09
1076
BECK, Jacqueline

GER
LT Altensteiner Park1:41:095,16+18:11
11233
WEIßHEIT, Claudia

GER
LT Altensteiner Park1:41:105,16+18:12
12159
GEVATTER, Katrin

GER
Königs Wusterhausen1:44:414,99+21:43
13157
GERBER- MANZ, Yvonne

GER
Friedrichroda1:47:294,86+24:31
14203
JENEMANN, Martina

GER
Volkssportfreunde Fulda1:59:434,36+36:45
15226
SALZBERGER, Angelika

GER
Volkssportfreunde Fulda4,34+37:17
15150
DAHL, Marianne

GER
TSV Sibbesse4,30+38:27
15206
JUNGE, Sandra

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven4,28+39:06
15216
OTTE, Melanie

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven4,27+39:17
15201
HOFFMANN, Christiana

GER
Dinslaken3,62+1:01:13

6. Etappe: Hohe Sonne (4,80 km)

Männer
1231
WEBER, Lutz

GER
Hörselgauer Stockgeher )36:527,81---
2220
RAUCH, Andre

GER
SG Petriroda e.V.37:257,70+0:33
3160
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz38:017,58+1:09
4155
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei38:577,39+2:05
5215
OTT, Rafael

GER
NW Weserbergland39:347,28+2:42
6162
HELLER, Detlev

GER
Pummpälzsports40:057,19+3:13
7212
KREHER, Stephan

GER
Team Erdinger Alkoholfrei41:596,86+5:07
8218
PETER, Paul

GER
Schrammsteiner42:136,82+5:21
9214
NEDDERHUT, Torsten

GER
Schrammsteiner42:146,82+5:22
10204
JENTSCH, Peter

GER
Ostritz42:396,75+5:47
11235
WENZEL, Thomas

GER
Ruhla42:456,74+5:53
12225
ROSCHER, Peter

GER
pummpälzsports44:196,50+7:27
1370
BACH, Ronny

GER
La Familia44:536,42+8:01
14164
HERMANN, Steffen

GER
Rauenstein44:596,40+8:07
15217
PECH, Hans- Dieter

GER
floh- seligenthal46:206,22+9:28
16223
REISER, Sven

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven46:246,21+9:32
17222
REINZ, Michael

GER
Laufgruppe Treffurt46:256,20+9:33
18232
WEISHEIT, Peter

GER
floh- seligenthal46:306,19+9:38
1971
BASTEK, Georg

GER
Wolfsburg47:286,07+10:36
20122
BRINGMANN, Heinz-Georg

GER
Witzenhausen49:275,82+12:35
21211
KRAUSE, Michael
 Neuental49:305,82+12:38
22158
GERSTENBERG, Achim

GER
Witzenhausen50:065,75+13:14
231005
SPENZER, Paul
 Manebach50:135,74+13:21
24152
DR. HÄDRICH, Gunter

GER
Bad Liebenstein50:145,73+13:22
25153
EBERHARDT, Thomas

GER
Bad Liebenstein50:165,73+13:24
261005
SPENZER, Joel
 Manebach50:195,72+13:27
271001
BESTER, Andreas
 Göttingen52:025,53+15:10
28229
TSAMALOUKAS, Alekos

GER
Kulmbach52:245,50+15:32
29209
KILWINSKI, Stephan

GER
Königs Wusterhausen52:275,49+15:35
301002
GRUND, Walter
 Bechhofen53:255,39+16:33
31161
HAPP, Dietmar

GER
Volkssportfreunde Fulda53:435,36+16:51
32202
IVANUSIC, Joachim

GER
Dinslaken1:23:353,45+46:43
Frauen
1157
GERBER- MANZ, Yvonne

GER
Friedrichroda40:077,18---
2205
JENTSCH, Michaela

GER
Ostritz42:046,85+1:57
3151
DOCHOW, Sara

GER
Schrammsteiner42:086,84+2:01
4213
MÜLLER-TILCH, Carola

GER
Reesdorf44:076,53+4:00
4163
HENNING, Christina

GER
DB Netz AG44:076,53+4:00
6230
TULAKOVA, Katarina

SVK
Erfurt45:336,32+5:26
7221
REINZ, Michaela

GER
Laufgruppe Treffurt46:306,19+6:23
8124
BUBERL, Nadine

GER
Bad Liebenstein50:025,76+9:55
9123
BRINGMANN, Stefanie

GER
München50:095,74+10:02
10226
SALZBERGER, Angelika

GER
Volkssportfreunde Fulda52:165,51+12:09
11159
GEVATTER, Katrin

GER
Königs Wusterhausen52:255,49+12:18
12150
DAHL, Marianne

GER
TSV Sibbesse52:265,49+12:19
13203
JENEMANN, Martina

GER
Volkssportfreunde Fulda52:525,45+12:45
14216
OTTE, Melanie

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven54:475,26+14:40
14206
JUNGE, Sandra

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven54:475,26+14:40
1676
BECK, Jacqueline

GER
LT Altensteiner Park1:00:574,73+20:50
17233
WEIßHEIT, Claudia

GER
LT Altensteiner Park1:00:584,72+20:51
18224
REMDE, Annette

GER
LT Altensteiner Park1:01:024,72+20:55
19201
HOFFMANN, Christiana

GER
Dinslaken1:22:523,48+42:45

7. Etappe: Altenberger See (4,20 km)

Männer
1231
WEBER, Lutz

GER
Hörselgauer Stockgeher )34:097,38---
2220
RAUCH, Andre

GER
SG Petriroda e.V.35:117,16+1:02
3160
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz38:456,50+4:36
4155
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei38:556,48+4:46
5204
JENTSCH, Peter

GER
Ostritz39:186,41+5:09
6212
KREHER, Stephan

GER
Team Erdinger Alkoholfrei40:276,23+6:18
7152
DR. HÄDRICH, Gunter

GER
Bad Liebenstein42:345,92+8:25
8162
HELLER, Detlev

GER
Pummpälzsports42:375,91+8:28
9235
WENZEL, Thomas

GER
Ruhla42:385,91+8:29
10215
OTT, Rafael

GER
NW Weserbergland43:085,84+8:59
1170
BACH, Ronny

GER
La Familia43:195,82+9:10
12214
NEDDERHUT, Torsten

GER
Schrammsteiner43:245,81+9:15
13225
ROSCHER, Peter

GER
pummpälzsports43:275,80+9:18
14217
PECH, Hans- Dieter

GER
floh- seligenthal44:425,64+10:33
15218
PETER, Paul

GER
Schrammsteiner44:465,63+10:37
16223
REISER, Sven

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven44:535,61+10:44
17164
HERMANN, Steffen

GER
Rauenstein44:585,60+10:49
181005
SPENZER, Joel
 Manebach45:315,54+11:22
191005
SPENZER, Paul
 Manebach45:405,52+11:31
20232
WEISHEIT, Peter

GER
floh- seligenthal45:425,51+11:33
21153
EBERHARDT, Thomas

GER
Bad Liebenstein46:025,47+11:53
22222
REINZ, Michael

GER
Laufgruppe Treffurt46:145,45+12:05
2371
BASTEK, Georg

GER
Wolfsburg46:555,37+12:46
241002
GRUND, Walter
 Bechhofen52:374,79+18:28
251001
BESTER, Andreas
 Göttingen55:284,54+21:19
26161
HAPP, Dietmar

GER
Volkssportfreunde Fulda56:374,45+22:28
27229
TSAMALOUKAS, Alekos

GER
Kulmbach58:524,28+24:43
28209
KILWINSKI, Stephan

GER
Königs Wusterhausen58:564,28+24:47
29158
GERSTENBERG, Achim

GER
Witzenhausen1:02:114,05+28:02
30211
KRAUSE, Michael
 Neuental1:02:594,00+28:50
31122
BRINGMANN, Heinz-Georg

GER
Witzenhausen1:03:004,00+28:51
Frauen
1205
JENTSCH, Michaela

GER
Ostritz40:286,23---
2157
GERBER- MANZ, Yvonne

GER
Friedrichroda42:115,97+1:43
3124
BUBERL, Nadine

GER
Bad Liebenstein42:375,91+2:09
4151
DOCHOW, Sara

GER
Schrammsteiner43:305,79+3:02
5230
TULAKOVA, Katarina

SVK
Erfurt44:195,69+3:51
6221
REINZ, Michaela

GER
Laufgruppe Treffurt46:135,45+5:45
7213
MÜLLER-TILCH, Carola

GER
Reesdorf46:415,40+6:13
8163
HENNING, Christina

GER
DB Netz AG46:495,38+6:21
9226
SALZBERGER, Angelika

GER
Volkssportfreunde Fulda48:425,17+8:14
10203
JENEMANN, Martina

GER
Volkssportfreunde Fulda55:154,56+14:47
11150
DAHL, Marianne

GER
TSV Sibbesse55:164,56+14:48
12216
OTTE, Melanie

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven56:204,47+15:52
12206
JUNGE, Sandra

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven56:204,47+15:52
1476
BECK, Jacqueline

GER
LT Altensteiner Park56:584,42+16:30
15224
REMDE, Annette

GER
LT Altensteiner Park57:084,41+16:40
16159
GEVATTER, Katrin

GER
Königs Wusterhausen58:464,29+18:18
17233
WEIßHEIT, Claudia

GER
LT Altensteiner Park59:114,26+18:43
18123
BRINGMANN, Stefanie

GER
München1:02:004,06+21:32

8. Etappe: Ziel (7,30 km)

Männer
1160
GODON, Andreas

GER
LT Rheinhessen-Pfalz57:567,56---
2231
WEBER, Lutz

GER
Hörselgauer Stockgeher )59:437,33+1:47
3220
RAUCH, Andre

GER
SG Petriroda e.V.1:00:237,25+2:27
4155
FISCHER, Hermann

GER
Team Erdinger Alkoholfrei1:04:506,76+6:54
5212
KREHER, Stephan

GER
Team Erdinger Alkoholfrei1:08:186,41+10:22
6215
OTT, Rafael

GER
NW Weserbergland1:08:456,37+10:49
7204
JENTSCH, Peter

GER
Ostritz1:08:596,35+11:03
8225
ROSCHER, Peter

GER
pummpälzsports1:12:116,07+14:15
970
BACH, Ronny

GER
La Familia1:12:136,07+14:17
10162
HELLER, Detlev

GER
Pummpälzsports1:12:336,04+14:37
11152
DR. HÄDRICH, Gunter

GER
Bad Liebenstein1:12:416,03+14:45
12235
WENZEL, Thomas

GER
Ruhla1:13:085,99+15:12
13222
REINZ, Michael

GER
Laufgruppe Treffurt1:15:345,80+17:38
14218
PETER, Paul

GER
Schrammsteiner1:15:565,77+18:00
15232
WEISHEIT, Peter

GER
floh- seligenthal1:16:085,75+18:12
16214
NEDDERHUT, Torsten

GER
Schrammsteiner1:17:095,68+19:13
17164
HERMANN, Steffen

GER
Rauenstein1:17:255,66+19:29
18217
PECH, Hans- Dieter

GER
floh- seligenthal1:17:335,65+19:37
19153
EBERHARDT, Thomas

GER
Bad Liebenstein1:20:595,41+23:03
201005
SPENZER, Paul
 Manebach1:21:075,40+23:11
211005
SPENZER, Joel
 Manebach1:21:175,39+23:21
22211
KRAUSE, Michael
 Neuental1:21:295,38+23:33
2371
BASTEK, Georg

GER
Wolfsburg1:22:305,31+24:34
24122
BRINGMANN, Heinz-Georg

GER
Witzenhausen1:23:565,22+26:00
25158
GERSTENBERG, Achim

GER
Witzenhausen1:24:115,20+26:15
26209
KILWINSKI, Stephan

GER
Königs Wusterhausen1:25:565,10+28:00
27229
TSAMALOUKAS, Alekos

GER
Kulmbach1:26:045,09+28:08
28223
REISER, Sven

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:26:515,04+28:55
291001
BESTER, Andreas
 Göttingen1:36:514,52+38:55
30161
HAPP, Dietmar

GER
Volkssportfreunde Fulda1:44:414,18+46:45
311002
GRUND, Walter
 Bechhofen1:45:364,15+47:40
Frauen
1230
TULAKOVA, Katarina

SVK
Erfurt54:238,05---
2205
JENTSCH, Michaela

GER
Ostritz1:08:156,42+13:52
3124
BUBERL, Nadine

GER
Bad Liebenstein1:14:125,90+19:49
4221
REINZ, Michaela

GER
Laufgruppe Treffurt1:15:545,77+21:31
5151
DOCHOW, Sara

GER
Schrammsteiner1:16:595,69+22:36
6157
GERBER- MANZ, Yvonne

GER
Friedrichroda1:19:585,48+25:35
7213
MÜLLER-TILCH, Carola

GER
Reesdorf1:20:205,45+25:57
8163
HENNING, Christina

GER
DB Netz AG1:21:205,39+26:57
9123
BRINGMANN, Stefanie

GER
München1:21:275,38+27:04
10159
GEVATTER, Katrin

GER
Königs Wusterhausen1:26:205,07+31:57
11216
OTTE, Melanie

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:38:274,45+44:04
12206
JUNGE, Sandra

GER
TSR Olympia Wilhelmshaven1:39:004,42+44:37
13150
DAHL, Marianne

GER
TSV Sibbesse1:43:564,21+49:33
14203
JENEMANN, Martina

GER
Volkssportfreunde Fulda1:44:164,20+49:53
15233
WEIßHEIT, Claudia

GER
LT Altensteiner Park1:49:274,00+55:04
16226
SALZBERGER, Angelika

GER
Volkssportfreunde Fulda1:50:463,95+56:23
17224
REMDE, Annette

GER
LT Altensteiner Park1:51:153,94+56:52
1876
BECK, Jacqueline

GER
LT Altensteiner Park1:51:223,93+56:59
191003
PLATZÖDER, Monika
 Burgoberbach8:38:570,84+7:44:34