SPORTident TimingMSC - Thalheim e.V.

3. Technical Enduro Race

Thalheim | Erzgebirge 17.09.2017

3. Technical Enduro Race

Thalheim | Erzgebirge 17.09.2017

 

Ergebnisse 3. Technical Enduro Race

Enduro
KategorieGesamt
   
PlatzNr.Name ZeitRückstand

Stage 1

Pro Class
115
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt1:50,13---
222
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing1:52,86+0:02,73
325
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ1:53,39+0:03,26
450
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge1:59,29+0:09,16
544
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive2:00,18+0:10,05
627
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew2:00,43+0:10,30
746
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace2:03,75+0:13,62
845
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze2:06,58+0:16,45
920
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder2:17,94+0:27,81
1023
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing2:18,14+0:28,01
1148
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster2:18,32+0:28,19
Riders Class
111
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz2:00,85---
247
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.2:07,56+0:06,71
335
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.2:10,25+0:09,40
437
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg2:10,67+0:09,82
536
ELSÄSSER, Linus
 2:12,08+0:11,23
643
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.2:13,35+0:12,50
751
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden2:15,44+0:14,59
849
LENK, Hannes
 SG Callenberg2:15,70+0:14,85
942
FAHRACK, Tobias
 2:15,72+0:14,87
1040
BÖRNER, Erik
 2:16,06+0:15,21
1133
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ2:16,77+0:15,92
1232
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team2:19,54+0:18,69
1330
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter2:20,36+0:19,51
1418
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg2:25,86+0:25,01
1514
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg2:25,97+0:25,12
1613
MITTASCH, Thomas
 2:30,09+0:29,24
1731
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX2:32,52+0:31,67
1841
SEIFERT, Danny
 2:34,49+0:33,64
1919
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg2:35,30+0:34,45
2038
DATHE, Tobias
 2:36,75+0:35,90
2116
JAEGY, Rolf
 2:39,66+0:38,81
2217
ZÜRNER, Fabian
 2:43,93+0:43,08
2329
KAUFMANN, David
 allglorytoGod2:48,95+0:48,10
2412
KATZER, Christian
 3:00,27+0:59,42
2534
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen3:28,21+1:27,36
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.2:33,25---
210
SCHMIDT, Loreen
 3:31,96+0:58,71

Stage 2

Pro Class
115
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt1:12,35---
250
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge1:13,98+0:01,63
325
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ1:18,64+0:06,29
422
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing1:23,21+0:10,86
544
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive1:23,67+0:11,32
646
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace1:25,31+0:12,96
745
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze1:29,33+0:16,98
827
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew1:34,29+0:21,94
920
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder1:35,50+0:23,15
1048
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster1:37,42+0:25,07
1123
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing1:47,29+0:34,94
Riders Class
137
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg1:19,49---
232
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team1:20,37+0:00,88
349
LENK, Hannes
 SG Callenberg1:21,54+0:02,05
436
ELSÄSSER, Linus
 1:26,38+0:06,89
535
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.1:28,00+0:08,51
642
FAHRACK, Tobias
 1:29,37+0:09,88
733
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ1:32,81+0:13,32
851
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden1:34,63+0:15,14
911
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz1:36,42+0:16,93
1043
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.1:36,66+0:17,17
1114
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg1:39,03+0:19,54
1218
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg1:39,32+0:19,83
1341
SEIFERT, Danny
 1:39,57+0:20,08
1429
KAUFMANN, David
 allglorytoGod1:42,57+0:23,08
1547
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.1:45,37+0:25,88
1616
JAEGY, Rolf
 1:47,24+0:27,75
1731
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX1:53,07+0:33,58
1838
DATHE, Tobias
 1:55,40+0:35,91
1934
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen1:59,33+0:39,84
2013
MITTASCH, Thomas
 2:01,24+0:41,75
2130
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter2:02,89+0:43,40
2219
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg2:03,34+0:43,85
2340
BÖRNER, Erik
 2:06,54+0:47,05
2417
ZÜRNER, Fabian
 2:08,82+0:49,33
2512
KATZER, Christian
 2:10,50+0:51,01
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.1:33,39---
210
SCHMIDT, Loreen
 2:39,04+1:05,65

Stage 2 Gesamt

Pro Class
150
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge3:13,27---
215
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt3:17,48+0:04,21
325
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ3:22,03+0:08,76
444
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive3:23,85+0:10,58
546
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace3:34,06+0:20,79
645
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze3:55,91+0:42,64
727
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew3:59,72+0:46,45
822
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing4:06,07+0:52,80
920
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder4:18,44+1:05,17
1048
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster4:25,74+1:12,47
1123
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing4:30,43+1:17,16
Riders Class
132
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team3:54,91---
242
FAHRACK, Tobias
 3:55,09+0:00,18
336
ELSÄSSER, Linus
 4:08,46+0:13,55
433
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ4:24,58+0:29,67
551
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden4:25,07+0:30,16
635
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.4:33,25+0:38,34
714
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg4:35,00+0:40,09
811
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz4:42,27+0:47,36
937
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg4:45,16+0:50,25
1018
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg5:00,18+1:05,27
1147
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.5:07,93+1:13,02
1241
SEIFERT, Danny
 5:34,06+1:39,15
1343
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.5:40,01+1:45,10
1449
LENK, Hannes
 SG Callenberg5:42,24+1:47,33
1531
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX5:50,59+1:55,68
1630
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter5:53,25+1:58,34
1740
BÖRNER, Erik
 6:02,60+2:07,69
1816
JAEGY, Rolf
 6:11,90+2:16,99
1917
ZÜRNER, Fabian
 6:17,75+2:22,84
2038
DATHE, Tobias
 6:22,15+2:27,24
2113
MITTASCH, Thomas
 6:31,33+2:36,42
2219
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg6:38,64+2:43,73
2329
KAUFMANN, David
 allglorytoGod6:51,52+2:56,61
2412
KATZER, Christian
 7:25,77+3:30,86
2534
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen7:57,54+4:02,63
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.5:01,64---
210
SCHMIDT, Loreen
 8:36,00+3:34,36

Stage 3

Pro Class
125
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ1:15,70---
215
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt1:16,50+0:00,80
346
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace1:19,64+0:03,94
422
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing1:21,62+0:05,92
544
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive1:21,91+0:06,21
650
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge1:22,00+0:06,30
723
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing1:26,74+0:11,04
845
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze1:28,42+0:12,72
920
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder1:32,71+0:17,01
1027
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew1:34,50+0:18,80
1148
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster1:35,53+0:19,83
Riders Class
132
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team1:36,01---
218
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg1:36,76+0:00,75
335
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.1:38,61+0:02,60
437
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg1:39,09+0:03,08
511
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz1:40,33+0:04,32
614
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg1:44,53+0:08,52
747
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.1:44,99+0:08,98
842
FAHRACK, Tobias
 1:45,22+0:09,21
933
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ1:46,64+0:10,63
1038
DATHE, Tobias
 1:48,18+0:12,17
1151
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden1:48,45+0:12,44
1249
LENK, Hannes
 SG Callenberg1:53,43+0:17,42
1341
SEIFERT, Danny
 1:53,61+0:17,60
1443
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.1:54,52+0:18,51
1540
BÖRNER, Erik
 1:55,65+0:19,64
1630
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter1:57,54+0:21,53
1736
ELSÄSSER, Linus
 1:58,05+0:22,04
1829
KAUFMANN, David
 allglorytoGod1:58,47+0:22,46
1913
MITTASCH, Thomas
 2:05,20+0:29,19
2016
JAEGY, Rolf
 2:05,37+0:29,36
2119
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg2:10,46+0:34,45
2231
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX2:22,49+0:46,48
2317
ZÜRNER, Fabian
 2:26,30+0:50,29
2412
KATZER, Christian
 2:31,74+0:55,73
2534
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen2:55,73+1:19,72
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.1:44,48---
210
SCHMIDT, Loreen
 3:06,92+1:22,44

Stage 3 Gesamt

Pro Class
115
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt4:33,98---
250
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge4:35,27+0:01,29
325
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ4:37,73+0:03,75
444
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive4:45,76+0:11,78
546
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace4:53,70+0:19,72
645
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze5:24,33+0:50,35
722
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing5:27,69+0:53,71
827
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew5:34,22+1:00,24
920
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder5:51,15+1:17,17
1023
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing5:57,17+1:23,19
1148
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster6:01,27+1:27,29
Riders Class
132
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team5:30,92---
242
FAHRACK, Tobias
 5:40,31+0:09,39
336
ELSÄSSER, Linus
 6:06,51+0:35,59
433
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ6:11,22+0:40,30
535
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.6:11,86+0:40,94
651
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden6:13,52+0:42,60
714
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg6:19,53+0:48,61
811
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz6:22,60+0:51,68
937
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg6:24,25+0:53,33
1018
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg6:36,94+1:06,02
1147
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.6:52,92+1:22,00
1241
SEIFERT, Danny
 7:27,67+1:56,75
1343
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.7:34,53+2:03,61
1449
LENK, Hannes
 SG Callenberg7:35,67+2:04,75
1530
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter7:50,79+2:19,87
1640
BÖRNER, Erik
 7:58,25+2:27,33
1738
DATHE, Tobias
 8:10,33+2:39,41
1831
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX8:13,08+2:42,16
1916
JAEGY, Rolf
 8:17,27+2:46,35
2013
MITTASCH, Thomas
 8:36,53+3:05,61
2117
ZÜRNER, Fabian
 8:44,05+3:13,13
2219
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg8:49,10+3:18,18
2329
KAUFMANN, David
 allglorytoGod8:49,99+3:19,07
2412
KATZER, Christian
 9:57,51+4:26,59
2534
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen10:53,27+5:22,35
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.6:46,12---
210
SCHMIDT, Loreen
 11:42,92+4:56,80

Stage 4

Pro Class
115
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt0:47,79---
250
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge0:49,01+0:01,22
346
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace0:55,38+0:07,59
444
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive0:55,40+0:07,61
545
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze1:00,28+0:12,49
625
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ1:00,71+0:12,92
723
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing1:09,02+0:21,23
827
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew1:11,25+0:23,46
920
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder1:26,76+0:38,97
1048
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster1:28,13+0:40,34
1122
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing1:28,80+0:41,01
Riders Class
136
ELSÄSSER, Linus
 0:47,46---
242
FAHRACK, Tobias
 0:48,54+0:01,08
332
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team0:52,24+0:04,78
418
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg0:52,61+0:05,15
511
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz0:53,01+0:05,55
614
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg0:53,84+0:06,38
733
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ0:56,83+0:09,37
847
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.0:57,45+0:09,99
940
BÖRNER, Erik
 0:57,53+0:10,07
1051
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden0:59,44+0:11,98
1135
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.1:00,78+0:13,32
1237
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg1:00,86+0:13,40
1349
LENK, Hannes
 SG Callenberg1:02,86+0:15,40
1441
SEIFERT, Danny
 1:04,44+0:16,98
1529
KAUFMANN, David
 allglorytoGod1:05,67+0:18,21
1643
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.1:07,27+0:19,81
1731
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX1:08,79+0:21,33
1817
ZÜRNER, Fabian
 1:16,47+0:29,01
1913
MITTASCH, Thomas
 1:20,15+0:32,69
2019
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg1:23,43+0:35,97
2138
DATHE, Tobias
 1:26,95+0:39,49
2230
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter1:30,65+0:43,19
2334
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen1:31,07+0:43,61
2412
KATZER, Christian
 1:34,18+0:46,72
2516
JAEGY, Rolf
 1:44,90+0:57,44
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.1:04,23---
210
SCHMIDT, Loreen
 1:34,73+0:30,50

Stage 4 Gesamt

Pro Class
115
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt5:21,77---
250
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge5:24,28+0:02,51
325
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ5:38,44+0:16,67
444
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive5:41,16+0:19,39
546
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace5:49,08+0:27,31
645
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze6:24,61+1:02,84
727
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew6:45,47+1:23,70
822
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing6:56,49+1:34,72
923
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing7:06,19+1:44,42
1020
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder7:17,91+1:56,14
1148
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster7:29,40+2:07,63
Riders Class
132
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team6:23,16---
242
FAHRACK, Tobias
 6:28,85+0:05,69
336
ELSÄSSER, Linus
 6:53,97+0:30,81
433
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ7:08,05+0:44,89
535
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.7:12,64+0:49,48
651
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden7:12,96+0:49,80
714
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg7:13,37+0:50,21
811
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz7:15,61+0:52,45
937
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg7:25,11+1:01,95
1018
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg7:29,55+1:06,39
1147
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.7:50,37+1:27,21
1241
SEIFERT, Danny
 8:32,11+2:08,95
1349
LENK, Hannes
 SG Callenberg8:38,53+2:15,37
1443
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.8:41,80+2:18,64
1540
BÖRNER, Erik
 8:55,78+2:32,62
1630
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter9:21,44+2:58,28
1731
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX9:21,87+2:58,71
1838
DATHE, Tobias
 9:37,28+3:14,12
1929
KAUFMANN, David
 allglorytoGod9:55,66+3:32,50
2013
MITTASCH, Thomas
 9:56,68+3:33,52
2117
ZÜRNER, Fabian
 10:00,52+3:37,36
2216
JAEGY, Rolf
 10:02,17+3:39,01
2319
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg10:12,53+3:49,37
2412
KATZER, Christian
 11:31,69+5:08,53
2534
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen12:24,34+6:01,18
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.7:50,35---
210
SCHMIDT, Loreen
 13:17,65+5:27,30

Stage 5

Pro Class
150
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge1:06,44---
225
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ1:08,16+0:01,72
344
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive1:09,27+0:02,83
415
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt1:11,41+0:04,97
527
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew1:13,97+0:07,53
623
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing1:14,17+0:07,73
722
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing1:14,46+0:08,02
846
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace1:15,49+0:09,05
945
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze1:17,84+0:11,40
1048
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster1:23,33+0:16,89
1120
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder1:25,98+0:19,54
Riders Class
137
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg1:12,54---
247
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.1:16,82+0:04,28
311
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz1:18,40+0:05,86
436
ELSÄSSER, Linus
 1:18,53+0:05,99
542
FAHRACK, Tobias
 1:19,02+0:06,48
631
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX1:19,25+0:06,71
740
BÖRNER, Erik
 1:20,36+0:07,82
833
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ1:20,38+0:07,84
932
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team1:21,07+0:08,53
1014
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg1:21,61+0:09,07
1118
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg1:21,73+0:09,19
1235
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.1:22,04+0:09,50
1349
LENK, Hannes
 SG Callenberg1:23,70+0:11,16
1441
SEIFERT, Danny
 1:25,10+0:12,56
1530
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter1:26,72+0:14,18
1651
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden1:27,26+0:14,72
1743
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.1:28,41+0:15,87
1829
KAUFMANN, David
 allglorytoGod1:32,50+0:19,96
1913
MITTASCH, Thomas
 1:33,61+0:21,07
2017
ZÜRNER, Fabian
 1:33,81+0:21,27
2112
KATZER, Christian
 1:34,97+0:22,43
2238
DATHE, Tobias
 1:36,66+0:24,12
2316
JAEGY, Rolf
 1:37,98+0:25,44
2419
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg1:43,06+0:30,52
2534
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen1:47,83+0:35,29
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.1:34,53---
210
SCHMIDT, Loreen
 1:56,71+0:22,18

Stage 5 Gesamt

Pro Class
150
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge6:30,72---
215
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt6:33,18+0:02,46
325
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ6:46,60+0:15,88
444
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive6:50,43+0:19,71
546
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace7:04,57+0:33,85
645
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze7:42,45+1:11,73
727
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew7:59,44+1:28,72
822
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing8:10,95+1:40,23
923
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing8:20,36+1:49,64
1020
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder8:43,89+2:13,17
1148
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster8:52,73+2:22,01
Riders Class
132
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team7:44,23---
242
FAHRACK, Tobias
 7:47,87+0:03,64
336
ELSÄSSER, Linus
 8:12,50+0:28,27
433
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ8:28,43+0:44,20
511
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz8:34,01+0:49,78
635
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.8:34,68+0:50,45
714
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg8:34,98+0:50,75
837
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg8:37,65+0:53,42
951
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden8:40,22+0:55,99
1018
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg8:51,28+1:07,05
1147
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.9:07,19+1:22,96
1241
SEIFERT, Danny
 9:57,21+2:12,98
1349
LENK, Hannes
 SG Callenberg10:02,23+2:18,00
1443
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.10:10,21+2:25,98
1540
BÖRNER, Erik
 10:16,14+2:31,91
1631
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX10:41,12+2:56,89
1730
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter10:48,16+3:03,93
1838
DATHE, Tobias
 11:13,94+3:29,71
1929
KAUFMANN, David
 allglorytoGod11:28,16+3:43,93
2013
MITTASCH, Thomas
 11:30,29+3:46,06
2117
ZÜRNER, Fabian
 11:34,33+3:50,10
2216
JAEGY, Rolf
 11:40,15+3:55,92
2319
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg11:55,59+4:11,36
2412
KATZER, Christian
 13:06,66+5:22,43
2534
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen14:12,17+6:27,94
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.9:24,88---
210
SCHMIDT, Loreen
 15:14,36+5:49,48

Stage 6

Pro Class
115
KLEINDIENST, Andre
 Bergamont Hayes Factory Team powered by Leatt0:32,29---
244
SCHNEIDER, Frank
 Carbondrive0:32,42+0:00,13
346
EBERHARTER, Stefan
 Glorify - Syntace0:32,66+0:00,37
425
MITTELBACH, Tobias
 Rider4Christ0:33,14+0:00,85
550
HÖSEL, Marco
 Bikeacademy - Erzgebirge0:33,78+0:01,49
623
HOFMANN, Stephan
 Wilport-Racing0:36,32+0:04,03
727
WIELAND, Mark
 Ore_Mountain_Crew0:37,47+0:05,18
820
RAEDER, Martin
 Meißner Raeder0:38,03+0:05,74
945
HERRMANN, Hannes
 Auto Point - CAWG - Crewkerze0:38,04+0:05,75
1048
LEHMANN, Andi
 Kettenmonster0:43,94+0:11,65
1122
GRAUL, Torsten
 Wilport-Racing1:22,52+0:50,23
Riders Class
142
FAHRACK, Tobias
 0:37,14---
236
ELSÄSSER, Linus
 0:37,54+0:00,40
318
BECHER, Toni
 Auto Riedel Schwarzenberg0:37,78+0:00,64
431
HÖPPNER, Stefan
 PLAYBOXX0:40,24+0:03,10
547
UHLMANN, Florian
 RSV TEAM Auto Riedel Schwarzenberg e.V.0:42,09+0:04,95
637
HESS, Hendrik
 Syntace Factory Team / RSG 52 Stollberg0:42,13+0:04,99
614
WINKLER, Maurice
 RSV Team Auto Riedel Schwarzenberg0:42,13+0:04,99
833
LAUCKNER, Martin
 Riders4Christ0:45,98+0:08,84
941
SEIFERT, Danny
 0:48,48+0:11,34
1032
GREYER, Matthias
 IBC DIMB Racing Team0:48,52+0:11,38
1112
KATZER, Christian
 0:49,90+0:12,76
1243
WAGNER, Tobias
 Bikestore Racing e.V.0:52,52+0:15,38
1317
ZÜRNER, Fabian
 0:55,67+0:18,53
1419
HERPICH, Sepp
 Auto Riedel Schwarzenberg0:56,48+0:19,34
1540
BÖRNER, Erik
 0:57,00+0:19,86
1611
HÄMMERLEIN, Tim
 Team Storm Biker powered by Zweirad Lorenz1:00,11+0:22,97
1738
DATHE, Tobias
 1:00,14+0:23,00
1816
JAEGY, Rolf
 1:01,36+0:24,22
1949
LENK, Hannes
 SG Callenberg1:02,14+0:25,00
2030
SCHOTT, Christian
 Berliner Freireiter1:03,34+0:26,20
2135
SCHILLING, Paul
 Tabarzer SV 1887 e.V.1:05,30+0:28,16
2229
KAUFMANN, David
 allglorytoGod1:08,40+0:31,26
2313
MITTASCH, Thomas
 1:12,48+0:35,34
2451
CHOYNA, Peter
 Bergradgemeinschaft Heidelullis Dresden1:16,10+0:38,96
2534
MÖBIUS, Christian
 Trailparadise Mittelsachsen1:17,03+0:39,89
Womens Class
128
KUHN, Mirjam
 Vogtlandbike e.V.0:58,09---
210
SCHMIDT, Loreen
 1:31,00+0:32,91