SPORTident TimingMarini Event Team

10. Erfurter Bike-Marathon

Erfurt 20.06.2010

 

Results 10. Erfurter Bike-Marathon

CategoryTotal
   
Bib
PosNameClubTimekm/hBehind

1. Stage: Riechheimer Berg (36.00 km)

Herren
1172
RÖMHILD, Andy
Team GERMINA/1.MTB Club Suhl1:06:5132.31---
2168
HÖRDEMANN, René
KSV Baunatal / BMC-Racing1:06:5432.29+0:03
3194
GRÜNDEL, Sebastian
SC Oppenau1:06:5732.26+0:06
4297
MOTH, Sebastian
Haibike/ Bretters Zweiradshop1:07:3032.00+0:39
5179
MÖHRING, Gilbert
Möhring +Hanft Bürotechnik GmbH1:08:5431.35+2:03
671
ROTHE, Frank
Team Rad-Wenzel Rudolstadt1:08:5831.32+2:07
7234
JÄGER, Torsten
Mauers Baikschopp1:10:3130.63+3:40
821
RÖDER, Stefan
FXX Mountain Cycling Team1:10:3830.58+3:47
9321
FRÖHLICH, Uwe
RSG Würzburg1:11:1730.30+4:26
10339
WEBER, Benno
1. Suhler MTB-Club/Abes Fahrradcenter1:11:3130.20+4:40
118
DONNER, Stefan
MTB Erfurt / www.sportmarr.de1:11:4130.13+4:50
12241
NAGEL, Lars
Ambulanz mobile SV Hartenstein1:12:2329.84+5:32
13152
MÖCKEL, Daniel
Ambulanz mobile SV Hartenstein1:13:1729.47+6:26
14210
HEINE, Immanuel
Team Rad-Wenzel Rudolstadt1:13:4129.31+6:50
15151
JACOBI, Andreas
MTB Erfurt e.V.1:13:5729.21+7:06
16335
BEETZ, Marco
RVC Trieb1:14:3528.96+7:44
17279
KORNHAS, Christoph
SV Emsetal1:14:3728.95+7:46
18158
WOLF, Thomas
Team Elektro- Wolf Meiningen1:14:4228.92+7:51
19176
FERL, Marco
SC-Riesa/Schatzki-Radsport1:14:5128.86+8:00
20212
HONKA, Markus
RVC Trieb / SebaMed1:15:4528.51+8:54
21182
BEDUHN, Torsten
weimar1:16:5428.09+10:03
2275
KOCH, Christian
Breitungen1:16:5928.06+10:08
23108
FREIHERR, Björn
Jena1:17:0128.05+10:10
24192
ESPIG, Thomas
MTB Team Schroeter/ Tabarzer SV 1887 e.V.1:17:4427.79+10:53
25101
REITZ, Kai
Team Freddy´s 2rad-shop1:17:5627.72+11:05
26213
ZENTGRAF, Costal
Cube Racing Team1:17:5827.70+11:07
2742
HERRIG, Stephan
IBC DIMB RACING TEAM1:18:0327.67+11:12
2876
URBAN, Rene
Rsv Blau-Weiß Meiningen19831:18:1227.62+11:21
29175
STROBACH, Matthias
Team Schelter Ohrdruf1:18:1427.61+11:23
30180
SCHULZE, Michael
Ebeleben1:18:2327.56+11:32
3170
PÖTZSCH, Christian
RSV Adler Arnstadt1:18:2727.53+11:36
32263
SCHLÖFFEL, Marko
Weimar1:18:2827.53+11:37
337
SCHABBEL, Dirk
Team Traktor Thüringen1:18:3427.49+11:43
3490
FREIHERR, Lars
Jena1:18:4927.41+11:58
3555
SENFT, Stefan
Eisenach1:18:5727.36+12:06
36120
URBICH, Enrico
Bergamont Team Saalerad1:19:0027.34+12:09
37230
GRAUPNER, Robert
Team Rossau1:19:2027.23+12:29
38217
MARTIN, Gerald
Ambulanz mobile SV Hartenstein1:19:3427.15+12:43
3974
FRANZ, René
Team Kettenpeitscher1:19:4127.11+12:50
40248
STUDENIK, Sebastian
TSV Eisenberg Abtl. Triahtlon / Team Mister Bike1:19:5327.04+13:02
41207
FUCKEL, Michael
Schmalkalden1:20:4426.75+13:53
42240
MÜLLER, Mathias
Weimar1:21:0426.64+14:13
43287
PESCHKE, Thomas
RC Schloßbike Greiz1:21:1026.61+14:19
4432
WAGNER, Nico
Geländeradsport Isseroda1:21:2626.52+14:35
45148
ZIMMERMANN, Alexander
First Fitness Bad Salzungen1:21:4026.45+14:49
4668
BERGMANN, Sebastian
SV TU Ilmenau1:22:0026.34+15:09
4737
POLTERMANN, Mark
MET Racing1:22:1126.28+15:20
4843
SCHNEIDER, Daniel
Team SECONDRED1:22:1326.27+15:22
4927
NEUMANN, Karsten
IBC DIMB Racing Team1:23:0625.99+16:15
5069
SPIEGEL, Stefan
Rhöner WSV1:23:3525.84+16:44
51138
STARKE, Tino
Freiberg1:23:4025.82+16:49
51137
HÖRHOLD, René
Erfurt1:23:4025.82+16:49
5392
LUTHE, Michael
mbc1:23:4425.80+16:53
54118
MONCORPS, Marcel
Berlin1:23:4525.79+16:54
55324
HESSE, Alexander
Jena1:23:5125.76+17:00
55106
TRENKELBACH, Marc
Team Der Fahrradladen Gudensberg1:23:5125.76+17:00
57235
KALLENSEE, Pattrick
Rad-Art Erfurt1:24:1425.64+17:23
5835
SCHIRMER, André
Zeiradzenter Kopsch1:24:3425.54+17:43
59250
WEBER, Richard
Jena1:24:4525.49+17:54
60174
KÄSTNER, Martin
RST Gotha1:24:4825.47+17:57
6166
HÜHN, Peter
Bermersbach1:24:5125.46+18:00
62236
KEIL, Christian
Team-Traktor-Thüringen1:24:5425.44+18:03
63227
DZIALEK, Michael
Gera1:24:5725.43+18:06
64245
SCHOLZ, Mike
First Fitneß Bad Salzungen1:25:1125.36+18:20
65193
MALZAHN, Helger
RTV Haselgrund/Team Erdinger1:25:1525.34+18:24
66112
BECKER, Matthias
AC Apolda1:25:1925.32+18:28
67195
FRANCK, Martin
Erfurt1:25:3825.22+18:47
68223
GRIMM, Michael
Ilmenau1:25:4725.18+18:56
6939
KURITKA, Milos
Medic-assist CZ1:26:3224.96+19:41
70301
RAHR, Mirko
Rad Union Halle1:26:3624.94+19:45
71315
GÖGEL, Marco
Ehrenberg1:26:5824.84+20:07
72303
KRAUS, Lorenz
Halle1:27:1824.74+20:27
73229
GABLER, Sven
Cycle Cub Thüringen1:27:5324.58+21:02
74282
WILLING, Frank
Rehestädt1:27:5724.56+21:06
75139
HANSEMANN, Mike
Holzlandbiker1:28:0324.53+21:12
76140
HOCKARTH, Matthias
Jena1:28:3624.38+21:45
77203
KOELLNER, Frank
Rad-Wenzel-Rudolstadt1:29:1424.21+22:23
78253
WINKLER, Fabian
Erfurt1:29:1724.19+22:26
79121
OTTE, Steffen
Erfurt1:29:1924.18+22:28
8051
VOGT, Maik
Bad Berka1:29:2124.17+22:30
81113
KÖNIG, Stephan
Mengersgereuth-Hämmern1:29:2824.14+22:37
82242
POLSTER, Sven
Team Rossau1:29:3824.10+22:47
8393
GÖRING, Torsten
Jena1:30:3423.85+23:43
8456
SCHROTH, Matthias
Team RadSOKken1:30:4023.82+23:49
85114
KÖHN, sebastian
arnstadt1:30:4223.81+23:51
8641
OPPERMANN, Felix
Naumburg1:30:5423.76+24:03
8726
EHRHARDT, Dirk
Vrombarch Fighters1:31:2923.61+24:38
88105
GROßE, Kevin
Leipzig1:31:4023.56+24:49
89119
CLAUS, Andreas
Erfurt1:31:4923.53+24:58
9045
RASCHER, Sebastian
Equipo Coco Loco1:31:5223.51+25:01
9185
JIRAK, Stephan
Kahla1:32:1723.41+25:26
92239
LARS, Luedemann
Bad Vilbel1:32:2223.39+25:31
93276
RAUSCH, Andreas
Team Rad-Wenzel Rudolstadt1:32:3923.31+25:48
94167
GRÖSCHNER, Enrico
Team Rad-Wenzel Rudolstadt1:32:4123.31+25:50
95110
KLÜTSCH, Carsten
Arnstadt1:32:4523.29+25:54
9636
EHMCKE, David
Erfurt1:32:5023.27+25:59
97197
RESCH, David
Steinach1:32:5223.26+26:01
98102
SCHART, Michael
Team Rad-Wenzel/Sport-Schart1:32:5323.25+26:02
99233
JUNGHANS, Tobias
Holzlandbiker1:33:0523.21+26:14
100149
GÖTZ, Lukas
Erfurt1:33:1623.16+26:25
101244
SCHLEGELMILCH, Jens
Hinternah1:33:2123.14+26:30
10244
WEISBRICH, Peter
Team: SECONDRED1:33:3523.08+26:44
10367
MEISELBACH, Steffen
Erfurt1:33:3623.08+26:45
104169
STELLMACHER, Gunnar
Arnstadt1:34:0622.95+27:15
105284
BERNHARD WALTHER, Ina Romberger
Erfurt1:34:1722.91+27:26
106214
SEEGER, Thomas
E.ON Thüringer Energie AG1:34:2222.89+27:31
10772
HOPF, Michael
Gü - Wechmar1:34:3922.82+27:48
108136
KÖBIS, Marko
Waltershausen1:34:4222.81+27:51
109251
WEBER, Aurel
RSC Walterhausen/Gotha e.V.1:35:0722.71+28:16
110228
FISCHER, Daniel
Erfurt1:35:0822.70+28:17
111178
PÜSCHEL, Frank
Rad Art GTH1:35:2022.66+28:29
112104
KRASCHEWSKI, Stefan
Erfurt1:35:2422.64+28:33
113309
HOFFMANN, Robert
TTT1:36:1322.45+29:22
114173
LÖW, Jens
Team Schelter Ohrdruf1:36:2822.39+29:37
115100
PITZEL, Steffen
Erfurt1:37:2222.18+30:31
116247
SCHÖTZ, Paul
Team Demolition1:37:2822.16+30:37
11730
TAMMER, Marcus
1:37:4122.11+30:50
118298
FRIEDL, Marc
Surf in Bike out1:37:4622.09+30:55
11984
HORVATH, Stefan
Bergamont Team Saalerad1:37:5922.04+31:08
12040
BÄRTHEL, Thomas
Holzlandbiker1:38:0522.02+31:14
121218
HENKEL, Thomas
Picardellics Dresden1:38:3121.93+31:40
12263
CARL, Andre
Team RadSOKken1:38:4021.89+31:49
12331
WEISHEIT, Uwe
Martinroda1:38:4321.88+31:52
12491
DISTLER, Niki
B²+W²1:39:1821.75+32:27
12553
SCHLEHAHN, Andre
NOVASIB1:39:2621.72+32:35
126300
SCHNEIDER, Dirk
Erfurt1:39:3621.69+32:45
127275
WEICHOLD, Stephan
Hohenfelden1:40:1421.55+33:23
12833
WALTER, Jens
Black- X -Turtles1:41:0421.37+34:13
129150
RESCHWAMM, Jan
zabotrails.de1:41:0621.36+34:15
130232
JAEGER, Claus
Erfurt1:41:3121.28+34:40
13162
SCHOLZ, Maik
Mellingen1:41:5721.19+35:06
132181
SCHERF, Jan
Chemnitz1:42:0421.16+35:13
133171
PEXA, Christopher
Team First Fitness1:42:4621.02+35:55
13465
KÜRBS, Ronald
Gera1:42:5021.00+35:59
13534
WIESNER, Alexander
Wiesner-Crock1:42:5221.00+36:01
136170
OPITZ, Jan
Erfurt1:42:5720.98+36:06
137216
KIRCHNER, Matthias
Walldorf1:42:5920.97+36:08
138109
SPINDLER, Sebastian
mbc1:43:2120.90+36:30
139226
BÄHRING, Stefan
Bad Blankenburg1:44:1920.71+37:28
140116
SPINDLER, Michael
mbc1:45:0520.56+38:14
14129
WATZER, Andreas
Jena1:46:0020.38+39:09
142302
THOMAS, Jürgen
Gera1:46:0120.37+39:10
143107
TÖPPLER, Stefan
Erfurt1:46:2320.30+39:32
144249
VOLKMANN, Dirk
Erfurt1:46:3220.28+39:41
14538
DIETRICH, Robin
mbc1:46:5120.22+40:00
146196
BRÖMEL, Gerald
Jena1:46:5820.19+40:07
147281
TONNECKER, Lars
Bad Berka1:47:1520.14+40:24
14899
BUCHSTALLER, Peter
Team Gemünda1:49:0419.80+42:13
14950
WEIß, Maik
Team WEM Wolfram Elektromontagen1:50:1719.59+43:26
150177
STAUBI, Daniel
Berlin1:50:4319.51+43:52
151135
FALLEY, Tino
Leipzig1:51:4119.34+44:50
15228
SCHÖNFELD, Steffen
Dresdner Bank Halle1:52:2519.21+45:34
15386
PFÜTZENREUTER, Michael
Bergamont Team Saalerad1:52:5919.12+46:08
154319
HOM, Andreas
Obermaßfeld1:55:1818.73+48:27
155103
SCHÖLER, Marco
B²+W²1:57:5518.32+51:04
156320
ROßMANN, Maik
XL Freerider1:58:0018.31+51:09
157318
NIKOLAI, Norman
Nauendorf1:58:0318.30+51:12
158252
WEIß, Stephan
München1:58:0518.29+51:14
159246
SCHROTH, Christian
Vacha2:01:2117.80+54:30
16064
FALLEY, Enrico
Erfurt2:02:5717.57+56:06
161153
WETZEL, Sebastian
Kranichfeld2:04:3417.34+57:43
162231
HORNUNG, Marcus
Team Demolition2:09:3316.67+1:02:42
163269
MÜLLER, Thorsten
Stahl Schmiedefeld2:32:4014.15+1:25:49
Junioren männlich
1316
AL DOYAILI, Matty
Team Kyffhaeuser1:10:4030.57---
2221
HEINE, Kilian
Team Rad-Wenzel Rudolstadt1:15:4028.55+5:00
3254
KLETZIN, Daniel
Ambulanz mobile SV Hartenstein1:15:4628.51+5:06
4332
WOLF, Patrick
Mühlhausen1:16:1528.33+5:35
5289
GRÜTTNER, Tobias
MTB-Team Sondershausen1:16:5628.08+6:16
6183
BANK, Christian
Großlohra1:17:3627.84+6:56
7186
ICKLER, Sebastian
MTB Team Schroeter1:19:1727.24+8:37
8123
ACHTEL, Christian
Jena1:23:0426.00+12:24
9280
TOPF, Benjamin
Team Rose1:23:2325.90+12:43
10334
PESCHE, Michael
RVC Trieb1:23:4125.81+13:01
1177
BERGMANN, Florian
SV TU Ilmenau1:24:4225.50+14:02
12328
BERKE, Franz
Viba Anschütz Team e.V.1:25:1325.35+14:33
13141
KÜHN, Oliver
RSV Adler Arnstadt e.V.1:25:5525.14+15:15
14184
HAUSCHILD, Martin
Viba-Anschütz-Team1:26:4924.88+16:09
15304
ANDERLE, Florian
Stadtilmer Zweiradhaus1:26:5824.84+16:18
1687
SAHL, Marcus
RSV Adler Arnstadt1:30:3223.86+19:52
17256
WEBER, Marc - Andre´
RSC Walterhausen/Gotha e.V.1:31:3023.61+20:50
1846
RIEMER, Michael
Erfurt1:43:0120.97+32:21
19122
PITZEL, Kevin
Erfurt1:45:2920.48+34:49
20255
KOBS, Timmy
Team Saalerad1:48:1219.96+37:32
21185
LIEBETRAU, Dominik
Blankenhain2:01:4217.75+51:02
22205
THOR, Richard
Fahrrad Ebert2:28:4814.52+1:18:08
Master 1 männlich
1295
HORVATH, Rolf
TTT1:09:0031.30---
2323
HOCKAUF, Thomas
Delta Bike1:11:2530.25+2:25
3220
ONIßEIT, Thomas
AC Apolda1:14:2129.05+5:21
4325
STEGNER, Achim
lucca cycling1:15:0828.75+6:08
579
PIEPER, Klaus
Jena1:16:2628.26+7:26
6208
GOSCH, Uwe
e-on Thüringen1:16:3128.23+7:31
7154
KULL, Andreas
HSV-Weimar1:16:3628.20+7:36
8129
FUCHS, Mike
Chemnitz1:17:5027.75+8:50
994
BLUMENSTEIN, Robert
Jena1:19:0327.32+10:03
10128
REISSMÜLLER, Jörg
Team Schelter Ohrdruf1:19:4927.06+10:49
11126
BUNKE, Andreas
AC Apolda1:21:0826.62+12:08
12200
IMHOF, Horst
MTB-Team Bunstruth1:21:2126.55+12:21
1313
SPROTTE, Michael
Kaulsdorf1:22:0226.33+13:02
14308
STATELMANN, Klaus
Biketeam Münchberg1:23:0226.01+14:02
15189
KAHLENBERG, Norbert
MET1:23:0326.01+14:03
16292
TRINKWALTER, Michael
RVC-Trieb1:24:3225.55+15:32
17268
KOOB, Thomas
MTB Erfurt / www.sportmarr.de1:24:3725.53+15:37
18199
HEINE, Ralf-Peter
Team Rad-Wenzel Rudolstadt1:25:0925.37+16:09
1949
KÖHLER, Thomas
FIT DURCH PAUSEN1:25:2925.27+16:29
2080
SCHULZE, Markus
Niedernissa1:26:1125.06+17:11
21272
CRAMER, Matthias
TTT1:26:2924.98+17:29
2247
STROBEL, Jörg
Team Bike Mike Pößneck1:26:3824.93+17:38
2352
GÜMPEL, Harry
Zeulenroda Triebes1:26:4224.91+17:42
23274
RÖSSEL, Wolfgang
Team Schelter Ohrdruf1:26:4224.91+17:42
2596
ZENKNER, Torsten
RAD-ART Gotha-Erdinger Alkoholfrei1:26:5524.85+17:55
26127
HELLER, Mathias
Ringelberg-Race1:29:3124.13+20:31
27283
BECK, Uwe
Eisenach1:30:3023.87+21:30
28198
PANTERODT, Wolfgang
E.ON Thüringer Energie1:31:1223.68+22:12
29311
WINKLER, Peter
Holzlandbiker1:33:1523.16+24:15
30330
FRENZEL, Gernot
Rennsteiglaufverein1:33:1923.15+24:19
31211
HÜTTER, Gregor
Traktor Thüringen1:33:4023.06+24:40
32111
VON DER WETH, Andre
Mtb-Erfurt1:34:1222.93+25:12
3312
MOLZAHN, Mario
Fahrrad+Bier1:35:3022.62+26:30
34299
BRUNE, Steffen
Surf in Bike out1:36:1622.44+27:16
35331
LUCAS, Jens
Gera1:36:2422.41+27:24
3695
MUCHOW, Frank
Artern1:36:3922.35+27:39
37288
WILKE, Robby
Albtraum1:37:1922.20+28:19
38257
ANDERLE, Volkmar
Stadtilmer 2-Radhaus1:38:1321.99+29:13
39290
WAGNER, Jens
Eisberg1:38:2121.96+29:21
4011
DULLECK, Mirko
Team Alex Pfronten1:38:4021.89+29:40
41125
PREUGSCHAT, Stefan
Erfurt-Linderbach1:38:5421.84+29:54
4254
LANDSMANN, Maik
NOVASIB1:39:2321.73+30:23
43294
KLAPPER, Olli
Milbitz1:39:5021.64+30:50
4457
LASSOTTA, Erik
NOVASIB1:41:1421.34+32:14
4514
HENNIG, Carsten
OberLimo1:42:2821.08+33:28
4616
LEDER, Heiko
Team ostwest-express1:42:3321.06+33:33
47188
PIETZUCH, Maik
Ostwest - Express1:43:0420.96+34:04
4848
RIEMER, Mike
Erfurt1:43:0720.95+34:07
49187
FRITZE, Olaf
Erfurt1:43:1220.93+34:12
50222
TETTENBORN, Ingo
Erfurt1:44:0920.74+35:09
51259
HENKE, Matthias T.
Großobringen1:46:2020.31+37:20
5297
HÜBENER, Thomas
Team Leinebike1:46:2520.30+37:25
53329
ROTH, Frank
Erfurt1:46:2620.29+37:26
54142
BAHR, Uwe
Bad Berka1:46:3420.27+37:34
5558
HINTZE, Ingo
Potsdam1:48:2519.92+39:25
56286
WILLING, Marco
Nordhausen1:50:1319.60+41:13
57215
THIERFELDER, Jan
Team Traktor Thüringen1:53:1719.07+44:17
5815
ECHLE, Thomas
Gebesee2:03:4017.47+54:40
59270
SEIFFERTH, Daniel
Erfurt2:07:0616.99+58:06
60124
STELTER, Robert
Mühlhausen2:28:4714.52+1:19:47
Master 2 männlich
1156
SAUER, Michael
RSG Würzburg1:18:4027.46---
2155
KUNZ, matthias
Ambulanz mobile SV Hartenstein1:22:4226.12+4:02
3224
BAUMANN, Helmuth
Skiclub Steinheid1:27:5024.59+9:10
4306
KLOSE, Werner
AC Apolda1:32:1723.41+13:37
517
WAGNER, Harald
Saalfelder LV1:32:3223.34+13:52
619
GEHLICH, Uwe
Bergamont Team Saalerad1:34:1122.93+15:31
781
SIEGNER, Rainer
IBC DIMB Racing Team1:34:3422.84+15:54
8143
HOFFMANN, Jürgen
Team Leinebike1:35:1122.69+16:31
9338
KÖNIG, Uwe
Nordhausen1:36:3722.36+17:57
10305
ONIßEIT, Lothar
AC Apolda1:39:3321.70+20:53
11296
MÜNZ, Frank
Rossau1:39:5021.64+21:10
12277
THIERFELDER, Jan
Großobringen1:45:4520.43+27:05
13327
BERKE, Christian
Viba Anschütz Team e.V.1:50:5519.47+32:15
1483
LEHMANN, Rolf
Erfurt1:51:0319.45+32:23
15336
HOMMERBERG, Jörg
RTV Fit-Life Erfurt1:57:5918.31+39:19
1682
JAEGER, Andreas
Erfurt2:00:0218.00+41:22
1718
FISCHER, Karsten
Gotha2:01:0017.85+42:20
18190
MÜLLER, Gert
Stahl Schmiedefeld2:20:2315.39+1:01:43
1959
HENKEL, Falk
Pößneck2:25:3214.84+1:06:52
Damen
1313
GOCKERT, Sandra
Stevens Racing Team1:14:4228.92---
2322
OEHRING, Susann
Fizik Team1:19:1327.27+4:31
3145
MEISTER, Nicol
meister-rad1:38:3621.91+23:54
4130
GIEßMANN, Andrea
LTV Erfurt1:38:3821.90+23:56
5307
EBERHARDT, Tatjana
AC Apolda1:40:3421.48+25:52
6132
EISFELD, Annett
LTV Erfurt1:43:2120.90+28:39
7146
DESSAULES, Susanne
Potsdam1:48:2619.92+33:44
8261
ROSCHKE, Annette
Team Anni1:49:2419.74+34:42
9131
MENSING, Janine
Ilmenau1:50:3019.55+35:48
1088
LUDWIG, Andrea
Dresdner Bank Jena1:52:3619.18+37:54
11144
JAEGER, Doris
Erlangen1:59:5718.01+45:15
12291
PFEIFER-LEEG, Katrin
Kleineutersdorf2:00:0018.00+45:18
13260
LAUTERBACH, Sabine
Mühlhausen2:30:5414.31+1:16:12

2. Stage: Finish (12.00 km)

Herren
1172
RÖMHILD, Andy
Team GERMINA/1.MTB Club Suhl37:1319.35---
2168
HÖRDEMANN, René
KSV Baunatal / BMC-Racing37:2219.27+0:09
3194
GRÜNDEL, Sebastian
SC Oppenau37:2419.25+0:11
4179
MÖHRING, Gilbert
Möhring +Hanft Bürotechnik GmbH38:0118.94+0:48
571
ROTHE, Frank
Team Rad-Wenzel Rudolstadt38:0518.91+0:52
6210
HEINE, Immanuel
Team Rad-Wenzel Rudolstadt38:3718.64+1:24
7158
WOLF, Thomas
Team Elektro- Wolf Meiningen38:3918.63+1:26
821
RÖDER, Stefan
FXX Mountain Cycling Team38:5018.54+1:37
9279
KORNHAS, Christoph
SV Emsetal39:0618.41+1:53
10287
PESCHKE, Thomas
RC Schloßbike Greiz39:1018.38+1:57
11234
JÄGER, Torsten
Mauers Baikschopp39:1318.36+2:00
12297
MOTH, Sebastian
Haibike/ Bretters Zweiradshop39:2118.30+2:08
13321
FRÖHLICH, Uwe
RSG Würzburg39:2518.27+2:12
14152
MÖCKEL, Daniel
Ambulanz mobile SV Hartenstein39:2918.24+2:16
15241
NAGEL, Lars
Ambulanz mobile SV Hartenstein39:5418.05+2:41
16151
JACOBI, Andreas
MTB Erfurt e.V.39:5918.01+2:46
16335
BEETZ, Marco
RVC Trieb39:5918.01+2:46
18248
STUDENIK, Sebastian
TSV Eisenberg Abtl. Triahtlon / Team Mister Bike40:5417.60+3:41
18230
GRAUPNER, Robert
Team Rossau40:5417.60+3:41
208
DONNER, Stefan
MTB Erfurt / www.sportmarr.de41:0117.55+3:48
21176
FERL, Marco
SC-Riesa/Schatzki-Radsport41:1017.49+3:57
2242
HERRIG, Stephan
IBC DIMB RACING TEAM41:1117.48+3:58
22120
URBICH, Enrico
Bergamont Team Saalerad41:1117.48+3:58
2276
URBAN, Rene
Rsv Blau-Weiß Meiningen198341:1117.48+3:58
25101
REITZ, Kai
Team Freddy´s 2rad-shop41:2017.42+4:07
2690
FREIHERR, Lars
Jena41:3017.35+4:17
2670
PÖTZSCH, Christian
RSV Adler Arnstadt41:3017.35+4:17
28108
FREIHERR, Björn
Jena41:3717.30+4:24
29263
SCHLÖFFEL, Marko
Weimar41:3817.29+4:25
30192
ESPIG, Thomas
MTB Team Schroeter/ Tabarzer SV 1887 e.V.41:4517.25+4:32
31175
STROBACH, Matthias
Team Schelter Ohrdruf41:5817.16+4:45
327
SCHABBEL, Dirk
Team Traktor Thüringen42:1017.08+4:57
33240
MÜLLER, Mathias
Weimar42:1617.03+5:03
3475
KOCH, Christian
Breitungen42:2316.99+5:10
35182
BEDUHN, Torsten
weimar42:3116.93+5:18
36213
ZENTGRAF, Costal
Cube Racing Team42:3416.91+5:21
37207
FUCKEL, Michael
Schmalkalden42:3716.89+5:24
38118
MONCORPS, Marcel
Berlin42:4516.84+5:32
3937
POLTERMANN, Mark
MET Racing42:5116.80+5:38
4068
BERGMANN, Sebastian
SV TU Ilmenau42:5516.78+5:42
4174
FRANZ, René
Team Kettenpeitscher42:5616.77+5:43
4255
SENFT, Stefan
Eisenach43:1016.68+5:57
43227
DZIALEK, Michael
Gera43:2616.58+6:13
44212
HONKA, Markus
RVC Trieb / SebaMed43:3016.55+6:17
45193
MALZAHN, Helger
RTV Haselgrund/Team Erdinger43:3616.51+6:23
46195
FRANCK, Martin
Erfurt43:3716.51+6:24
4727
NEUMANN, Karsten
IBC DIMB Racing Team43:4616.45+6:33
4843
SCHNEIDER, Daniel
Team SECONDRED43:5516.39+6:42
49148
ZIMMERMANN, Alexander
First Fitness Bad Salzungen44:0916.31+6:56
50217
MARTIN, Gerald
Ambulanz mobile SV Hartenstein44:1116.30+6:58
50106
TRENKELBACH, Marc
Team Der Fahrradladen Gudensberg44:1116.30+6:58
5235
SCHIRMER, André
Zeiradzenter Kopsch44:1716.26+7:04
5292
LUTHE, Michael
mbc44:1716.26+7:04
5466
HÜHN, Peter
Bermersbach44:2116.23+7:08
55245
SCHOLZ, Mike
First Fitneß Bad Salzungen44:2516.21+7:12
56339
WEBER, Benno
1. Suhler MTB-Club/Abes Fahrradcenter44:2716.20+7:14
5739
KURITKA, Milos
Medic-assist CZ44:4716.08+7:34
58180
SCHULZE, Michael
Ebeleben44:5216.05+7:39
59324
HESSE, Alexander
Jena44:5316.04+7:40
60276
RAUSCH, Andreas
Team Rad-Wenzel Rudolstadt45:0115.99+7:48
61250
WEBER, Richard
Jena45:0215.99+7:49
62138
STARKE, Tino
Freiberg45:1015.94+7:57
63137
HÖRHOLD, René
Erfurt45:1215.93+7:59
64301
RAHR, Mirko
Rad Union Halle45:2215.87+8:09
65112
BECKER, Matthias
AC Apolda45:4815.72+8:35
66113
KÖNIG, Stephan
Mengersgereuth-Hämmern46:0015.65+8:47
67236
KEIL, Christian
Team-Traktor-Thüringen46:0115.65+8:48
6869
SPIEGEL, Stefan
Rhöner WSV46:1515.57+9:02
69315
GÖGEL, Marco
Ehrenberg46:4515.40+9:32
70149
GÖTZ, Lukas
Erfurt46:4715.39+9:34
7151
VOGT, Maik
Bad Berka46:5315.36+9:40
7256
SCHROTH, Matthias
Team RadSOKken46:5715.34+9:44
73114
KÖHN, sebastian
arnstadt47:0015.32+9:47
74197
RESCH, David
Steinach47:0915.27+9:56
75139
HANSEMANN, Mike
Holzlandbiker47:1015.27+9:57
76140
HOCKARTH, Matthias
Jena47:1915.22+10:06
77235
KALLENSEE, Pattrick
Rad-Art Erfurt47:4515.08+10:32
7841
OPPERMANN, Felix
Naumburg47:4915.06+10:36
79284
BERNHARD WALTHER, Ina Romberger
Erfurt47:5515.03+10:42
80239
LARS, Luedemann
Bad Vilbel47:5815.01+10:45
81282
WILLING, Frank
Rehestädt48:0314.98+10:50
82228
FISCHER, Daniel
Erfurt48:0414.98+10:51
83242
POLSTER, Sven
Team Rossau48:0614.97+10:53
84119
CLAUS, Andreas
Erfurt48:1214.94+10:59
85229
GABLER, Sven
Cycle Cub Thüringen48:2414.88+11:11
86309
HOFFMANN, Robert
TTT48:3714.81+11:24
8726
EHRHARDT, Dirk
Vrombarch Fighters48:3914.80+11:26
8791
DISTLER, Niki
B²+W²48:3914.80+11:26
89303
KRAUS, Lorenz
Halle48:4514.77+11:32
90244
SCHLEGELMILCH, Jens
Hinternah48:5914.70+11:46
90121
OTTE, Steffen
Erfurt48:5914.70+11:46
92104
KRASCHEWSKI, Stefan
Erfurt49:0214.68+11:49
93233
JUNGHANS, Tobias
Holzlandbiker49:0814.65+11:55
94173
LÖW, Jens
Team Schelter Ohrdruf49:1314.63+12:00
95102
SCHART, Michael
Team Rad-Wenzel/Sport-Schart49:1714.61+12:04
9636
EHMCKE, David
Erfurt49:2314.58+12:10
97110
KLÜTSCH, Carsten
Arnstadt49:2914.55+12:16
98169
STELLMACHER, Gunnar
Arnstadt49:3614.52+12:23
99223
GRIMM, Michael
Ilmenau49:3814.51+12:25
100214
SEEGER, Thomas
E.ON Thüringer Energie AG49:5914.40+12:46
10067
MEISELBACH, Steffen
Erfurt49:5914.40+12:46
102203
KOELLNER, Frank
Rad-Wenzel-Rudolstadt50:0214.39+12:49
10372
HOPF, Michael
Gü - Wechmar50:1914.31+13:06
104136
KÖBIS, Marko
Waltershausen50:5014.16+13:37
10593
GÖRING, Torsten
Jena50:5614.14+13:43
10685
JIRAK, Stephan
Kahla51:1614.04+14:03
107100
PITZEL, Steffen
Erfurt51:2214.02+14:09
108251
WEBER, Aurel
RSC Walterhausen/Gotha e.V.51:3013.98+14:17
109109
SPINDLER, Sebastian
mbc51:3313.97+14:20
110178
PÜSCHEL, Frank
Rad Art GTH51:4613.91+14:33
11163
CARL, Andre
Team RadSOKken51:5313.88+14:40
112181
SCHERF, Jan
Chemnitz52:0713.82+14:54
11350
WEIß, Maik
Team WEM Wolfram Elektromontagen52:1013.80+14:57
114298
FRIEDL, Marc
Surf in Bike out52:1313.79+15:00
115116
SPINDLER, Michael
mbc52:1713.77+15:04
11638
DIETRICH, Robin
mbc52:2313.74+15:10
11730
TAMMER, Marcus
52:2413.74+15:11
11833
WALTER, Jens
Black- X -Turtles52:3313.70+15:20
11934
WIESNER, Alexander
Wiesner-Crock52:3713.68+15:24
120300
SCHNEIDER, Dirk
Erfurt52:3813.68+15:25
121150
RESCHWAMM, Jan
zabotrails.de52:4813.64+15:35
12232
WAGNER, Nico
Geländeradsport Isseroda52:5113.62+15:38
123105
GROßE, Kevin
Leipzig53:1113.54+15:58
12444
WEISBRICH, Peter
Team: SECONDRED53:3613.43+16:23
125218
HENKEL, Thomas
Picardellics Dresden53:4613.39+16:33
126226
BÄHRING, Stefan
Bad Blankenburg53:5313.36+16:40
127174
KÄSTNER, Martin
RST Gotha53:5513.35+16:42
12753
SCHLEHAHN, Andre
NOVASIB53:5513.35+16:42
129196
BRÖMEL, Gerald
Jena54:0013.33+16:47
130177
STAUBI, Daniel
Berlin54:0313.32+16:50
13131
WEISHEIT, Uwe
Martinroda54:0913.30+16:56
132216
KIRCHNER, Matthias
Walldorf54:1813.26+17:05
13384
HORVATH, Stefan
Bergamont Team Saalerad54:4013.17+17:27
134247
SCHÖTZ, Paul
Team Demolition54:5613.11+17:43
135171
PEXA, Christopher
Team First Fitness55:0113.09+17:48
13665
KÜRBS, Ronald
Gera55:1313.04+18:00
13786
PFÜTZENREUTER, Michael
Bergamont Team Saalerad55:2013.01+18:07
138302
THOMAS, Jürgen
Gera55:2413.00+18:11
139232
JAEGER, Claus
Erfurt55:2812.98+18:15
14062
SCHOLZ, Maik
Mellingen55:3212.97+18:19
141249
VOLKMANN, Dirk
Erfurt55:3612.95+18:23
14245
RASCHER, Sebastian
Equipo Coco Loco55:4412.92+18:31
143107
TÖPPLER, Stefan
Erfurt55:4812.90+18:35
144275
WEICHOLD, Stephan
Hohenfelden56:4412.69+19:31
145281
TONNECKER, Lars
Bad Berka57:0012.63+19:47
146170
OPITZ, Jan
Erfurt57:3312.51+20:20
147253
WINKLER, Fabian
Erfurt58:4412.26+21:31
14729
WATZER, Andreas
Jena58:4412.26+21:31
14928
SCHÖNFELD, Steffen
Dresdner Bank Halle58:5112.23+21:38
150252
WEIß, Stephan
München58:5212.23+21:39
15199
BUCHSTALLER, Peter
Team Gemünda59:2412.12+22:11
152103
SCHÖLER, Marco
B²+W²59:4212.06+22:29
153153
WETZEL, Sebastian
Kranichfeld1:00:5111.83+23:38
154135
FALLEY, Tino
Leipzig1:00:5511.82+23:42
155319
HOM, Andreas
Obermaßfeld1:00:5711.81+23:44
156318
NIKOLAI, Norman
Nauendorf1:02:3211.51+25:19
157246
SCHROTH, Christian
Vacha1:03:1211.39+25:59
15840
BÄRTHEL, Thomas
Holzlandbiker1:04:0311.24+26:50
159320
ROßMANN, Maik
XL Freerider1:04:1411.21+27:01
160167
GRÖSCHNER, Enrico
Team Rad-Wenzel Rudolstadt1:05:1211.04+27:59
16164
FALLEY, Enrico
Erfurt1:09:0810.41+31:55
162231
HORNUNG, Marcus
Team Demolition1:11:3710.05+34:24
163269
MÜLLER, Thorsten
Stahl Schmiedefeld1:26:088.36+48:55
Junioren männlich
1316
AL DOYAILI, Matty
Team Kyffhaeuser38:4818.56---
2186
ICKLER, Sebastian
MTB Team Schroeter40:4517.67+1:57
3183
BANK, Christian
Großlohra41:3817.29+2:50
4123
ACHTEL, Christian
Jena42:4816.82+4:00
5289
GRÜTTNER, Tobias
MTB-Team Sondershausen42:5316.79+4:05
6254
KLETZIN, Daniel
Ambulanz mobile SV Hartenstein43:2816.56+4:40
7221
HEINE, Kilian
Team Rad-Wenzel Rudolstadt43:4016.49+4:52
8332
WOLF, Patrick
Mühlhausen43:4616.45+4:58
977
BERGMANN, Florian
SV TU Ilmenau44:5916.01+6:11
10141
KÜHN, Oliver
RSV Adler Arnstadt e.V.45:3815.78+6:50
11304
ANDERLE, Florian
Stadtilmer Zweiradhaus45:4115.76+6:53
12184
HAUSCHILD, Martin
Viba-Anschütz-Team45:4515.74+6:57
13256
WEBER, Marc - Andre´
RSC Walterhausen/Gotha e.V.46:0915.60+7:21
14334
PESCHE, Michael
RVC Trieb47:1115.26+8:23
15328
BERKE, Franz
Viba Anschütz Team e.V.49:5814.41+11:10
1687
SAHL, Marcus
RSV Adler Arnstadt50:3514.23+11:47
17280
TOPF, Benjamin
Team Rose51:1914.03+12:31
18122
PITZEL, Kevin
Erfurt53:3613.43+14:48
1946
RIEMER, Michael
Erfurt55:0413.08+16:16
20185
LIEBETRAU, Dominik
Blankenhain59:1612.15+20:28
21255
KOBS, Timmy
Team Saalerad1:00:5711.81+22:09
22205
THOR, Richard
Fahrrad Ebert1:18:209.19+39:32
Master 1 männlich
1220
ONIßEIT, Thomas
AC Apolda39:0718.41---
2295
HORVATH, Rolf
TTT39:1318.36+0:06
3325
STEGNER, Achim
lucca cycling40:2217.84+1:15
494
BLUMENSTEIN, Robert
Jena41:5617.17+2:49
5208
GOSCH, Uwe
e-on Thüringen42:0117.14+2:54
6129
FUCHS, Mike
Chemnitz42:1517.04+3:08
7154
KULL, Andreas
HSV-Weimar42:4816.82+3:41
849
KÖHLER, Thomas
FIT DURCH PAUSEN43:0816.69+4:01
979
PIEPER, Klaus
Jena43:1116.67+4:04
10126
BUNKE, Andreas
AC Apolda43:1316.66+4:06
1113
SPROTTE, Michael
Kaulsdorf43:1616.64+4:09
12128
REISSMÜLLER, Jörg
Team Schelter Ohrdruf43:3116.55+4:24
13189
KAHLENBERG, Norbert
MET43:3816.50+4:31
14308
STATELMANN, Klaus
Biketeam Münchberg43:5016.43+4:43
15323
HOCKAUF, Thomas
Delta Bike44:0216.35+4:55
16200
IMHOF, Horst
MTB-Team Bunstruth44:0716.32+5:00
1796
ZENKNER, Torsten
RAD-ART Gotha-Erdinger Alkoholfrei44:3716.14+5:30
18199
HEINE, Ralf-Peter
Team Rad-Wenzel Rudolstadt44:5216.05+5:45
1847
STROBEL, Jörg
Team Bike Mike Pößneck44:5216.05+5:45
2052
GÜMPEL, Harry
Zeulenroda Triebes45:5415.69+6:47
21272
CRAMER, Matthias
TTT46:3015.48+7:23
22292
TRINKWALTER, Michael
RVC-Trieb46:4015.43+7:33
23268
KOOB, Thomas
MTB Erfurt / www.sportmarr.de46:4415.41+7:37
24288
WILKE, Robby
Albtraum47:2815.17+8:21
25330
FRENZEL, Gernot
Rennsteiglaufverein47:3215.15+8:25
26198
PANTERODT, Wolfgang
E.ON Thüringer Energie47:4515.08+8:38
27283
BECK, Uwe
Eisenach48:0114.99+8:54
2880
SCHULZE, Markus
Niedernissa49:0814.65+10:01
29311
WINKLER, Peter
Holzlandbiker49:1114.64+10:04
3095
MUCHOW, Frank
Artern49:1814.60+10:11
31290
WAGNER, Jens
Eisberg50:0514.38+10:58
3212
MOLZAHN, Mario
Fahrrad+Bier50:0614.37+10:59
33125
PREUGSCHAT, Stefan
Erfurt-Linderbach50:2114.30+11:14
34188
PIETZUCH, Maik
Ostwest - Express50:2714.27+11:20
3597
HÜBENER, Thomas
Team Leinebike50:5714.13+11:50
3616
LEDER, Heiko
Team ostwest-express51:0414.10+11:57
3711
DULLECK, Mirko
Team Alex Pfronten51:2214.02+12:15
38257
ANDERLE, Volkmar
Stadtilmer 2-Radhaus51:3413.96+12:27
3957
LASSOTTA, Erik
NOVASIB52:0613.82+12:59
40331
LUCAS, Jens
Gera52:2213.75+13:15
41294
KLAPPER, Olli
Milbitz52:5813.59+13:51
42127
HELLER, Mathias
Ringelberg-Race53:0313.57+13:56
4314
HENNIG, Carsten
OberLimo53:1113.54+14:04
44222
TETTENBORN, Ingo
Erfurt53:3513.44+14:28
45259
HENKE, Matthias T.
Großobringen53:4313.40+14:36
4654
LANDSMANN, Maik
NOVASIB54:0013.33+14:53
47187
FRITZE, Olaf
Erfurt54:1213.28+15:05
48111
VON DER WETH, Andre
Mtb-Erfurt54:2913.22+15:22
49329
ROTH, Frank
Erfurt55:0313.08+15:56
5058
HINTZE, Ingo
Potsdam55:4112.93+16:34
5148
RIEMER, Mike
Erfurt56:0512.84+16:58
52299
BRUNE, Steffen
Surf in Bike out56:5712.64+17:50
53274
RÖSSEL, Wolfgang
Team Schelter Ohrdruf57:1112.59+18:04
54142
BAHR, Uwe
Bad Berka57:4212.48+18:35
55286
WILLING, Marco
Nordhausen59:3912.07+20:32
56215
THIERFELDER, Jan
Team Traktor Thüringen1:01:3611.69+22:29
57270
SEIFFERTH, Daniel
Erfurt1:04:0511.24+24:58
5815
ECHLE, Thomas
Gebesee1:05:1311.04+26:06
59211
HÜTTER, Gregor
Traktor Thüringen1:11:5910.00+32:52
60124
STELTER, Robert
Mühlhausen1:18:319.17+39:24
Master 2 männlich
1156
SAUER, Michael
RSG Würzburg41:4317.26---
2155
KUNZ, matthias
Ambulanz mobile SV Hartenstein44:2316.22+2:40
317
WAGNER, Harald
Saalfelder LV45:5815.66+4:15
4305
ONIßEIT, Lothar
AC Apolda48:2314.88+6:40
4224
BAUMANN, Helmuth
Skiclub Steinheid48:2314.88+6:40
6306
KLOSE, Werner
AC Apolda48:3814.80+6:55
781
SIEGNER, Rainer
IBC DIMB Racing Team50:4814.17+9:05
819
GEHLICH, Uwe
Bergamont Team Saalerad50:5014.16+9:07
9143
HOFFMANN, Jürgen
Team Leinebike51:2214.02+9:39
10338
KÖNIG, Uwe
Nordhausen51:2713.99+9:44
11296
MÜNZ, Frank
Rossau52:5113.62+11:08
12277
THIERFELDER, Jan
Großobringen54:4713.14+13:04
1359
HENKEL, Falk
Pößneck55:1913.02+13:36
14327
BERKE, Christian
Viba Anschütz Team e.V.56:3412.73+14:51
1583
LEHMANN, Rolf
Erfurt59:2412.12+17:41
16336
HOMMERBERG, Jörg
RTV Fit-Life Erfurt1:01:3211.70+19:49
1718
FISCHER, Karsten
Gotha1:03:3611.32+21:53
1882
JAEGER, Andreas
Erfurt1:05:2611.00+23:43
19190
MÜLLER, Gert
Stahl Schmiedefeld1:15:069.59+33:23
Damen
1313
GOCKERT, Sandra
Stevens Racing Team40:0117.99---
2322
OEHRING, Susann
Fizik Team41:3517.31+1:34
3145
MEISTER, Nicol
meister-rad50:4614.18+10:45
4130
GIEßMANN, Andrea
LTV Erfurt51:1914.03+11:18
5131
MENSING, Janine
Ilmenau52:4713.64+12:46
6132
EISFELD, Annett
LTV Erfurt54:3013.21+14:29
7146
DESSAULES, Susanne
Potsdam55:0113.09+15:00
8261
ROSCHKE, Annette
Team Anni56:5112.66+16:50
988
LUDWIG, Andrea
Dresdner Bank Jena58:3712.28+18:36
10307
EBERHARDT, Tatjana
AC Apolda1:01:1411.76+21:13
11144
JAEGER, Doris
Erlangen1:01:4511.66+21:44
12291
PFEIFER-LEEG, Katrin
Kleineutersdorf1:02:1311.57+22:12
13260
LAUTERBACH, Sabine
Mühlhausen1:16:149.44+36:13