SPORTident TimingMarini Event Team

10. Erfurter Bike-Marathon

Erfurt 20.06.2010

10. Erfurter Bike-Marathon

Erfurt 20.06.2010

 

Results 10. Erfurter Bike-Marathon

CategoryTotal
   
PosNo.Name ClubTimekm/hBehind

1. Stage: Riechheimer Berg (36.00 km)

Herren
1317
SCHUCHARDT, Michael
 Team Zwillingscraft1:06:0432.69---
2163
KREUCHLER, Christian
 Team Germina1:06:0532.69+0:01
3312
MAYER, Matej
 FXX Mountain Cycling Team1:07:0232.22+0:58
4278
ROSE, Ulrich
 Rsc 90 Burghaun1:07:4331.90+1:39
5337
ERHART, Daniel
 Magura ZRB-Racing Forchheim1:10:3130.63+4:27
6164
KÜFNER, Sebastian
 Triathlon Gera1:11:3330.19+5:29
7160
LASCH, André
 Ambulanz mobile SV Hartenstein1:13:2729.41+7:23
8326
KUPKE, Marco
 1. MTB-Club Suhl1:14:4028.93+8:36
920
ZABEL, Markus
 Scott Racing / MTB-Erfurt1:17:1727.95+11:13
1089
KOCH, Fabian
 Parchim1:17:4727.77+11:43
11159
KERN, Robert
 Viba-Anschütz-Team1:18:0127.69+11:57
1260
BOHN, Enrico
 Meininger Mountainbike Club e.V.1:18:4527.43+12:41
13162
WENDLAND, Marcell
 Light Bikes Racingteam1:19:0927.29+13:05
14147
BICKER, Marcus
 Berlin1:19:1627.25+13:12
1522
KOCH, Sascha
 Wietzendorf1:19:3827.12+13:34
16285
WESER, Carsten
 WTA1:21:3026.50+15:26
17314
KAISER, 4603455
 m2rc1:21:4726.41+15:43
1898
RAMSTER, Daniel
 RVC Trieb1:24:0325.70+17:59
1923
MEINOLD, Steffen
 Berlin1:29:3924.09+23:35
Master 1 männlich
1266
GOTTESMANN, Marco
 Bike-Team-Münchberg e.V.1:11:5330.05---
261
BIEWALD, Adam
 Velo Mangold - Eschwege1:14:3628.95+2:43
3134
VOGEL, Gerald
 RSV Adler Arnstadt1:16:3728.19+4:44
4333
SCHLEGEL, Andreas
 BC 07 Arnstadt1:16:4328.16+4:50
5262
JACOBS, Marco
 Berlin1:17:3027.87+5:37
6165
KÜFNER, Ronald
 Triathlon Gera1:20:1926.89+8:26
7166
KOEHLER, Ulf
 RTR Viernau1:21:5626.36+10:03
8264
EICHENTOPF, Torsten
 E.ON Thüringer Energie1:24:4125.51+12:48
924
BEYER, Andreas
 RSV Blau-Weiß Meiningen1:26:1825.03+14:25
10310
BAUER, Ralf
 Schmiedefeld1:26:2724.99+14:34
Damen
125
HENTSCHEL, Katja
 FXX Mountain Cycling Team1:21:4026.45---
2267
TRINKWALTER, Tanja
 RVC Trieb1:25:1525.34+3:35

2. Stage: Riechheimer Berg (42.00 km)

Herren
1163
KREUCHLER, Christian
 Team Germina59:2142.46---
2317
SCHUCHARDT, Michael
 Team Zwillingscraft1:00:5741.35+1:36
3312
MAYER, Matej
 FXX Mountain Cycling Team1:00:5941.32+1:38
4278
ROSE, Ulrich
 Rsc 90 Burghaun1:03:4239.56+4:21
5337
ERHART, Daniel
 Magura ZRB-Racing Forchheim1:06:0338.15+6:42
6164
KÜFNER, Sebastian
 Triathlon Gera1:06:0638.12+6:45
7160
LASCH, André
 Ambulanz mobile SV Hartenstein1:06:1438.05+6:53
8326
KUPKE, Marco
 1. MTB-Club Suhl1:09:0536.48+9:44
9159
KERN, Robert
 Viba-Anschütz-Team1:10:0135.99+10:40
1020
ZABEL, Markus
 Scott Racing / MTB-Erfurt1:10:4535.62+11:24
11147
BICKER, Marcus
 Berlin1:10:5435.54+11:33
12162
WENDLAND, Marcell
 Light Bikes Racingteam1:14:4533.71+15:24
1389
KOCH, Fabian
 Parchim1:15:3833.32+16:17
14314
KAISER, 4603455
 m2rc1:15:4733.25+16:26
1522
KOCH, Sascha
 Wietzendorf1:16:0633.11+16:45
16285
WESER, Carsten
 WTA1:17:5432.35+18:33
1798
RAMSTER, Daniel
 RVC Trieb1:20:1631.40+20:55
1860
BOHN, Enrico
 Meininger Mountainbike Club e.V.1:20:4031.24+21:19
1923
MEINOLD, Steffen
 Berlin1:20:4931.18+21:28
Master 1 männlich
1266
GOTTESMANN, Marco
 Bike-Team-Münchberg e.V.1:06:0938.10---
2134
VOGEL, Gerald
 RSV Adler Arnstadt1:08:2936.80+2:20
361
BIEWALD, Adam
 Velo Mangold - Eschwege1:09:0936.44+3:00
4262
JACOBS, Marco
 Berlin1:10:4635.61+4:37
5333
SCHLEGEL, Andreas
 BC 07 Arnstadt1:10:4835.59+4:39
6165
KÜFNER, Ronald
 Triathlon Gera1:12:4434.65+6:35
7166
KOEHLER, Ulf
 RTR Viernau1:15:4233.29+9:33
8310
BAUER, Ralf
 Schmiedefeld1:16:5232.78+10:43
9264
EICHENTOPF, Torsten
 E.ON Thüringer Energie1:18:5931.91+12:50
1024
BEYER, Andreas
 RSV Blau-Weiß Meiningen1:22:2930.55+16:20
Damen
125
HENTSCHEL, Katja
 FXX Mountain Cycling Team1:16:2332.99---
2267
TRINKWALTER, Tanja
 RVC Trieb1:21:1231.03+4:49

3. Stage: Finish (12.00 km)

Herren
1163
KREUCHLER, Christian
 Team Germina36:4319.61---
2312
MAYER, Matej
 FXX Mountain Cycling Team37:1219.35+0:29
3317
SCHUCHARDT, Michael
 Team Zwillingscraft38:1418.83+1:31
4278
ROSE, Ulrich
 Rsc 90 Burghaun39:4518.11+3:02
5160
LASCH, André
 Ambulanz mobile SV Hartenstein40:5917.57+4:16
6337
ERHART, Daniel
 Magura ZRB-Racing Forchheim41:3717.30+4:54
7164
KÜFNER, Sebastian
 Triathlon Gera42:0017.14+5:17
820
ZABEL, Markus
 Scott Racing / MTB-Erfurt42:2316.99+5:40
9326
KUPKE, Marco
 1. MTB-Club Suhl43:0016.74+6:17
10159
KERN, Robert
 Viba-Anschütz-Team43:0116.74+6:18
1160
BOHN, Enrico
 Meininger Mountainbike Club e.V.44:4016.12+7:57
12147
BICKER, Marcus
 Berlin44:4716.08+8:04
13162
WENDLAND, Marcell
 Light Bikes Racingteam45:5215.70+9:09
14314
KAISER, 4603455
 m2rc46:2315.52+9:40
1589
KOCH, Fabian
 Parchim46:3015.48+9:47
1622
KOCH, Sascha
 Wietzendorf49:0914.65+12:26
1723
MEINOLD, Steffen
 Berlin49:1214.63+12:29
18285
WESER, Carsten
 WTA49:3214.54+12:49
1998
RAMSTER, Daniel
 RVC Trieb52:1113.80+15:28
Master 1 männlich
1266
GOTTESMANN, Marco
 Bike-Team-Münchberg e.V.41:5317.19---
2134
VOGEL, Gerald
 RSV Adler Arnstadt42:0517.11+0:12
361
BIEWALD, Adam
 Velo Mangold - Eschwege42:5516.78+1:02
4165
KÜFNER, Ronald
 Triathlon Gera44:3816.13+2:45
5333
SCHLEGEL, Andreas
 BC 07 Arnstadt44:3916.13+2:46
6262
JACOBS, Marco
 Berlin44:5316.04+3:00
7166
KOEHLER, Ulf
 RTR Viernau46:1515.57+4:22
8310
BAUER, Ralf
 Schmiedefeld47:0615.29+5:13
924
BEYER, Andreas
 RSV Blau-Weiß Meiningen50:5014.16+8:57
10264
EICHENTOPF, Torsten
 E.ON Thüringer Energie51:1014.07+9:17
Damen
125
HENTSCHEL, Katja
 FXX Mountain Cycling Team46:2915.49---
2267
TRINKWALTER, Tanja
 RVC Trieb50:1014.35+3:41