SPORTident TimingASV Latsch Raiffeisen & Bike Projects

TrailTrophy Latsch

Latsch/Südtirol 25.05.2018

TrailTrophy Latsch

Latsch/Südtirol 25.05.2018

 

Results TrailTrophy Latsch

   
StandardDetailsStages
   
PosNo.Name
Team
 Cat.TimeBehind 
Total
1189
Peter, Stefan
Seikelers

SUI
Rider Class Men34:43.00---
2355
Textor, Christian
Fox Factory

GER
Rider Class Men35:08.51+0:25.50
361
Vesenbeckh, Adrian
Ibis meets Specialized

GER
Masters Class36:07.63+1:24.62
4245
Rieder, Marcel
Fox Factory

GER
Rider Class Men36:34.61+1:51.60
5106
Oppermann, Marc
Fox Factory

GER
Rider Class Men36:39.34+1:56.33
6242
Margesin, Michael
team hardimitzn

ITA
Rider Class Men36:47.47+2:04.47
7309
Luiprecht, David
team hardimitzn

ITA
Rider Class Men36:56.74+2:13.74
8454
Rebholz, Jonas
Trek_de.at.ch Level Nine

GER
Rider Class Men37:04.15+2:21.15
9152
Laimer, Stefan
team hardimitzn

ITA
Rider Class Men37:07.15+2:24.14
10235
Baumgartner, Michael
Kerrygolt - Wir buttern!

GER
Rider Class Men37:16.15+2:33.14
11285
Siedl, Nicolas
Villach

AUT
Masters Class37:24.13+2:41.12
12215
Schenk, Benedikt
Kerrygolt - Wir buttern!

GER
Rider Class Men37:26.03+2:43.03
13294
Dörfer, Maximilian
Ibis meets Specialized

GER
Rider Class Men37:28.84+2:45.83
14207
Negro, Claudio
Seikelers

SUI
Rider Class Men37:41.63+2:58.63
15344
Van de Haterd, Wilfred
GIANT Germany

NED
Super Masters37:56.55+3:13.54
16279
Barich, Leopold
Ibis meets Specialized

GER
Rider Class Men37:58.86+3:15.85
17455
Sutter, Mathias
Trek_de.at.ch Level Nine

GER
Rider Class Men38:00.46+3:17.45
18275
Morokutti, Manfred
Villach

AUT
Masters Class38:14.38+3:31.37
19441
Pal, Jonas
SBL Racing

GER
Rider Class Men38:30.98+3:47.97
208
Mittelbach, Maximilian
Ibis meets Specialized

GER
Rider Class Men38:34.64+3:51.63
21161
Caduff, Ronny
Seikelers

SUI
Rider Class Men38:36.62+3:53.62
22316
Antic, Nino
GIANT GERMANY OFF-ROAD TEAM

GER
Masters Class38:47.70+4:04.69
2359
Grünebach, Markus
Boulderwelt.de

GER
Rider Class Men38:49.52+4:06.51
24165
Maag, Paul
Moustache Meister

GER
Rider Class Men38:52.00+4:09.00
2527
Wallimann, Lukas
Seikelers

SUI
Rider Class Men39:11.59+4:28.58
26247
Spitznagel, Hansueli
Biketech - Joystick - Sweet - Yeti

SUI
Masters Class39:12.59+4:29.58
27314
Martin, Christophe
München

FRA
Rider Class Men39:49.22+5:06.21
28115
Strausak, Bernhard
BikeworkS Enduro Team

SUI
Rider Class Men39:58.08+5:15.08
2940
Hein, Stephan
Team Drahtesel

GER
Rider Class Men40:00.07+5:17.07
30167
Hees, Christian
Moustache Meister

GER
Masters Class40:04.82+5:21.82
31249
Bigus, Thomas
Dietfurt

GER
Rider Class Men40:08.37+5:25.37
32302
Reichhart, Jakub
Antidote Bikes / Cycleholix.de

POL
Rider Class Men40:17.01+5:34.01
33295
Heitmüller, Henry
Mijo Bikes

GER
Rider Class Men40:19.85+5:36.84
34231
Schärer, Marco
SportandPassion

SUI
Masters Class40:20.06+5:37.05
35199
Sauer, Simon
Fahrrad Fischer Trochtelfingen

GER
Rider Class Men40:21.04+5:38.04
36457
Hörterer, Andreas
Huglfing

GER
Rider Class Men40:22.67+5:39.66
37229
Gürber, Ralph
Welcomecycles

SUI
Rider Class Men40:22.99+5:39.99
381
Stricker, Wilhelm
team hardimitzn

ITA
Super Masters40:24.85+5:41.84
3917
Tanner, Jürg
Hügusurfer

SUI
Masters Class40:37.40+5:54.40
40126
Bernd, Samuel
nutritect

GER
Rider Class Men40:51.23+6:08.23
4175
Kurt, Daniel
Aarburg

SUI
Masters Class40:52.17+6:09.17
42277
Guhr, Markus
Pleitegeier Racingteam

SUI
Rider Class Men40:54.03+6:11.02
43114
Balz, Dominic
BikeworkS Enduro Team

SUI
Rider Class Men40:58.40+6:15.39
44140
Erlmoser, Martin
FOAHR!

AUT
Rider Class Men41:03.27+6:20.26
4567
Vonderach, Liam
The Vonderach`s

SUI
Rider Class Men41:03.96+6:20.95
46156
Heiland, Daniel
Weisswurst Factory Enduro Team

AUT
Rider Class Men41:05.04+6:22.04
472
Fritzenschaft, Andrè
HSB Heidenheim / Trollwheels.de / Velo-Radsport

GER
Super Masters41:06.15+6:23.14
4899
Keim, Maximilian
Tübingen

GER
Rider Class Men41:08.94+6:25.94
49282
Dann, Laurenz
PUSH components
 Rider Class Men41:09.35+6:26.34
50253
Schüler, Daniel
All Mountains Racing Team

GER
Rider Class Men41:16.53+6:33.52
51137
Bratschi, Tim
Seikelers

SUI
Rider Class Men41:19.30+6:36.30
52329
Dent, Craig
Scheffau am Tennengebirge

GBR
Masters Class41:19.55+6:36.54
53333
Baumgartner, Martin
#Geilbiken

ITA
Rider Class Men41:20.79+6:37.79
546
Dinkel, Nick
Bonanza Radmobil Bamberg

GER
Rider Class Men41:23.43+6:40.43
55298
Krieger, Pascal
Seikelers

SUI
Rider Class Men41:23.72+6:40.71
56290
Hasler, Markus
Bermuda Crew

SUI
Masters Class41:24.73+6:41.72
57139
Knoll, Stefan
FOAHR!

AUT
Masters Class41:29.18+6:46.18
5831
Oppliger, Marco
outdoorx.ch

SUI
Rider Class Men41:31.75+6:48.75
59447
Hoffmann, Carsten
Endurious Bastards

GER
Masters Class41:32.33+6:49.32
6036
Zirm, Philipp
#nohillsinhamburg

GER
Rider Class Men41:34.16+6:51.15
61348
Gabriel, Laimer Gerste
MAXX Bike

ITA
Rider Class Men41:34.20+6:51.19
62175
Hammerschmidt, Tilo
Moustache Meister

GER
Masters Class41:35.99+6:52.98
63274
Klitsch, Christian
Amt für Bodenmanagement

GER
Masters Class41:37.22+6:54.22
6479
Betschart, Dominik
Bold Cycles

SUI
Masters Class41:40.44+6:57.44
6515
Rentsch, Andy
Hügusurfer

SUI
Masters Class41:45.20+7:02.19
66291
Dämpfle, Richard
Meckenbeuren

GER
Super Masters41:46.10+7:03.10
67281
Lanz, André
Hügusurfer

SUI
Rider Class Men41:47.88+7:04.87
68198
Effenberger, Florian
Fahrrad Fischer Trochtelfingen

GER
Rider Class Men41:49.86+7:06.86
6914
Muri, David
Paul Position

SUI
Masters Class41:56.42+7:13.41
70284
Jeker, Mario
Hönters

SUI
Rider Class Men42:02.05+7:19.04
71103
Schaufler, Christoph
Linz

AUT
Masters Class42:02.85+7:19.85
7238
Baumann, Andi
Hönters

SUI
Rider Class Men42:05.02+7:22.01
7366
Vonderach, Nils
The Vonderach`s

SUI
Rider Class Men42:08.54+7:25.54
74427
Bente, Benjamin
World of MTB
 Rider Class Men42:10.41+7:27.40
7574
Häfliger, Christian
MTB Freeride Connection

SUI
Masters Class42:14.63+7:31.63
76166
Schropp, Werner
Andys-Bikes.de

GER
Masters Class42:16.25+7:33.25
77144
Rechner, Nik
UAhh

AUT
Masters Class42:16.90+7:33.90
78174
Stofer, Markus
Trimstein

SUI
Super Masters42:24.66+7:41.65
7933
Zulauf, Beat
SportandPassion

SUI
Rider Class Men42:31.22+7:48.22
80452
Großmann, Toni
FHRDFHRN

GER
Rider Class Men42:42.42+7:59.41
81191
Promberger, Michaelangel
nutritect

ITA
Rider Class Men42:43.75+8:00.75
82297
Glaser, Remo
Einsiedeln

SUI
Super Masters42:45.15+8:02.15
83258
Schmelmer, Martin
Sportivo

GER
Rider Class Men42:45.35+8:02.34
84266
Promberger, Leonard
nutritect

ITA
Rider Class Men42:46.82+8:03.81
8564
Kündig, Pirmin
Bikeclub Engelberg

SUI
Rider Class Men42:47.06+8:04.05
863
Petrowitz, Andy
Orlatrails Racing / Jenbike

GER
Rider Class Men42:55.66+8:12.65
8783
Eichner, Christoph
Chicken-Way-Junkies

GER
Masters Class42:58.37+8:15.36
88232
Simmen, Mark
MTB Freeride Connection

SUI
Rider Class Men42:59.34+8:16.33
89177
Weber, Michael
Team Trailsucht
 Rider Class Men42:59.59+8:16.58
9030
Gautschi, Beat
Oberkulm

SUI
Super Masters43:01.28+8:18.28
9120
Desmet, Ives
26/ 9INCH

BEL
Masters Class43:02.26+8:19.26
92213
Bäumchen, Henning
Team Dosenbier

GER
Masters Class43:02.89+8:19.89
937
Lieven, Marvin
BIKOHOLIX

GER
Rider Class Men43:03.62+8:20.62
94305
Kausch, Simon
Bikeclub Aargau Süd

SUI
Rider Class Men43:04.12+8:21.11
95349
Theiner, Marc
MAXX Bike

ITA
Rider Class Men43:06.64+8:23.63
96185
Herberholt, Daniel
Shortcutzen

SUI
Rider Class Men43:07.75+8:24.75
97153
Gerhardt, Raphael
Andys-Bikes.de

GER
Rider Class Men43:08.36+8:25.36
98158
Künzi, Pascal
däniken

SUI
Rider Class Men43:08.65+8:25.65
99205
Siedl, Daniel
Gebirgsbiber

AUT
Masters Class43:11.43+8:28.42
100154
Hugentobler, Simon
Hönters

SUI
Rider Class Men43:11.43+8:28.43
101216
Noack, Johannes
Rum und Sherry

GER
Masters Class43:16.32+8:33.32
102459
Beckord, Roman
 Rider Class Men43:20.32+8:37.32
103451
Kuhn, Mirjam
MIKES BIKES

GER
Rider Class Women43:25.03+8:42.02
104134
Huszarek, Daniel
Paul Position

AUT
Super Masters43:26.08+8:43.07
10529
Geiger, Linus
Pinion Werksteam

GER
Rider Class Men43:33.50+8:50.50
106200
Krumm, Steffen
Moustache Meister

GER
Masters Class43:38.87+8:55.86
107292
Holch, Tim
Team Dosenbier

GER
Rider Class Men43:40.30+8:57.30
108345
Weithaler, Serafin
MAXX Bike

ITA
Rider Class Men43:45.60+9:02.59
109217
Zwettler, Frank
Rum und Sherry

GER
Super Masters43:52.58+9:09.57
11073
Schnyder, Simon
VC Eschenbach

SUI
Rider Class Men43:54.57+9:11.57
111332
Wyniger, Nicola
SchweDE

SUI
Masters Class43:55.38+9:12.37
112353
Prescher, André
Innsbruck

AUT
Masters Class44:01.33+9:18.33
113336
Spahr, Michael
SchweDE

SUI
Masters Class44:03.82+9:20.82
114196
SAMMET, ALEXANDER
BIKOHOLIX

GER
Super Masters44:03.85+9:20.85
11589
Bechtold, Raphael
René Schmidt Racing Team

GER
Rider Class Men44:07.03+9:24.02
116448
King, Richard
MZ Hoyler Bike

GER
Rider Class Men44:08.45+9:25.44
117122
Böhm, Johannes
Dietfurt

GER
Rider Class Men44:09.21+9:26.21
11886
Pokorný, Daniel
Eastern brothers

SVK
Rider Class Men44:11.55+9:28.55
119311
Schippers, Michael
Uni Marburg Enduro Racing

GER
Rider Class Men44:17.75+9:34.75
120195
Vogel, Martin
Auf zum Atom!

GER
Masters Class44:22.48+9:39.47
12148
Nagel, Robbi
Tobsensworld Racingteam

GER
Masters Class44:22.50+9:39.50
122268
Hofreiter, Armin
TATZE bike—components

AUT
Masters Class44:23.07+9:40.07
12372
Wiederkehr, Andrea
Knallfrösch

SUI
Rider Class Women44:23.20+9:40.19
124262
Poppler, Christoph
MIKES BIKES

GER
Rider Class Men44:26.35+9:43.34
125250
Rudloff, Sascha
All Mountains Racing Team

GER
Super Masters44:26.72+9:43.72
126212
Rohrer, Anja
Knallfrösch

SUI
Rider Class Women44:28.82+9:45.82
127107
Fritsch, Matthieu
RSG Olympia Park München e.V

FRA
Rider Class Men44:33.05+9:50.04
12896
Rieger, Michael
MIKES BIKES

GER
Rider Class Men44:33.52+9:50.51
129190
Grom, Markus
Team Trailsucht

GER
Masters Class44:33.93+9:50.93
13011
Nufer, Heinz
Frame of mind int. Racing

SUI
Masters Class44:36.82+9:53.82
13112
Wurm, Fabian
Shortcutzen

GER
Rider Class Men44:43.14+10:00.14
132445
Überbacher, Andreas
Steffisburg

SUI
Super Masters44:46.37+10:03.36
133219
Lang, Rainer
Andys-Bikes.de

GER
Masters Class44:49.24+10:06.23
134259
Schöpf, Stephan
Andys-Bikes.de

GER
Masters Class44:51.57+10:08.56
135239
Hüni, Alexa
Team Mikes Bikes Pivot

GER
Rider Class Women44:53.48+10:10.47
136194
Gobat, Sören
NOTALENTRACING

GER
Rider Class Men44:53.73+10:10.73
13784
Frank, Heiko
Chicken-Way-Junkies

GER
Masters Class44:55.08+10:12.08
138256
Hofbauer, Armin
Just Karma

GER
Rider Class Men44:56.79+10:13.78
139160
Weiland, Philipp
MTB Freeride Connection

GER
Masters Class45:03.79+10:20.79
140243
Baumgartner, Stefan
#Geilbiken

ITA
Rider Class Men45:04.82+10:21.81
141324
Heuberger, Daniel
FHRDFHRN

GER
Rider Class Men45:08.45+10:25.45
142351
Hofer, Christian
Fa.Recheis

AUT
Masters Class45:10.36+10:27.36
14341
Holzer, Lukas
Worst Condition Riders

AUT
Rider Class Men45:15.76+10:32.75
14491
Kälberer, Sven

GER
Masters Class45:15.79+10:32.79
145170
Steinmeyer, Benjamin
Dirty Riders

GER
Rider Class Men45:18.16+10:35.15
146310
Kruse, Katharina
Go Hard or Go Home meets MiJo Bikes

GER
Rider Class Women45:21.11+10:38.10
147221
Sönser, Stefan
Paul Position

AUT
Masters Class45:21.43+10:38.43
148127
Hertlein, Max
MIKES BIKES

GER
Masters Class45:22.27+10:39.26
14932
Teichmann, Ingo
NFG

GER
Rider Class Men45:23.52+10:40.51
150121
Baunach, Gregor
Easyrider

GER
Masters Class45:23.56+10:40.55
15160
Helbig, Oliver
Erlangen

GER
Rider Class Men45:29.03+10:46.02
152109
Hinkel, Moritz
Kronberg

GER
Masters Class45:30.02+10:47.01
15339
Keller, Christian
Ibis / tri-cycles

GER
Rider Class Men45:32.32+10:49.32
154327
Benetti, Manuel
#Geilbiken

ITA
Rider Class Men45:36.55+10:53.54
155312
Burger, Michael
BigBerthaBiscuits

GER
Rider Class Men45:40.29+10:57.29
15676
Bugmann, Dirk Gregor
Ehrendingen

SUI
Masters Class45:47.80+11:04.79
157181
Gobat, Lars - Jenning
NOTALENTRACING

GER
Rider Class Men45:48.29+11:05.29
15898
Behrmann, Matthias
M²-Racing

GER
Rider Class Men45:48.98+11:05.98
159318
Baumgartner, Michael
nutritect

ITA
Rider Class Men45:58.31+11:15.30
16023
Kiser, Andrea
Knallfrösch

SUI
Rider Class Women45:58.57+11:15.56
161104
Weiß, Thomas
TroyWer?

GER
Rider Class Men46:03.77+11:20.76
162197
Stöver, Jonas
NOTALENTRACING

GER
Rider Class Men46:03.94+11:20.93
163450
Müller, Alexander
Painduro

GER
Masters Class46:09.40+11:26.40
164116
Fischer, Ludwig
Esslingen

GER
Rider Class Men46:09.65+11:26.65
165286
Feuerer, Moritz
Team Dosenbier

GER
Rider Class Men46:10.15+11:27.14
166210
Schneider, Ramon
Megalomanics Racingteam

GER
Rider Class Men46:26.11+11:43.11
167108
Sommer, Nadia
Kanaloma

SUI
Rider Class Women46:31.17+11:48.17
168172
Reiter, Johannes
Grafenwöhr

GER
Rider Class Men46:35.99+11:52.98
16977
Federer, Willy
Di Letschte vo Latsch

SUI
Masters Class46:40.47+11:57.46
170129
Mahn, Oliver
Shortcutzen

GER
Masters Class46:44.42+12:01.42
171117
Schmitzer, Simon
infoLAB

GER
Masters Class46:45.14+12:02.13
17246
Herrmann, Christian
Markelsheim

GER
Rider Class Men46:48.87+12:05.86
173449
Poncette, Yannick
Bubenreuth

GER
Rider Class Men46:49.03+12:06.02
174120
Sauter, Steffen
Just Karma
 Rider Class Men46:49.71+12:06.71
175145
Gothe, Jennifer
Team Mikes Bikes Pivot

GER
Rider Class Women46:58.85+12:15.85
176289
Lugbauer, Michael
ARBÖ RC Steiner Shopping Purgstall

AUT
Masters Class46:59.81+12:16.80
177150
Halfmann, Paul
Uni Marburg Enduro Racing

GER
Rider Class Men47:01.12+12:18.11
17880
Malacarne, Ivo
Winterthur

SUI
Super Masters47:07.06+12:24.05
17990
Büsch, Sabine
BikeMeister & Renè Schmidt Racing Team

GER
Rider Class Women47:09.45+12:26.44
180296
Hauer, Mario
Roggenburg

GER
Rider Class Men47:09.56+12:26.55
181118
Kloker, Martin
infoLAB

GER
Masters Class47:09.57+12:26.57
182304
Schaefer, Sabrina
Endurious Bastards

GER
Rider Class Women47:13.61+12:30.60
18352
Bartelmes, Marc
Team Dosenbier

GER
Masters Class47:20.21+12:37.21
184183
Arndt, Lena
BikeMeister & Renè Schmidt Racing Team

GER
Rider Class Women47:23.13+12:40.12
185100
Müller, Martin
EatMyShorts

GER
Rider Class Men47:26.55+12:43.55
186222
Mayer, Max
Huaberbuam

GER
Masters Class47:28.88+12:45.87
187238
Fiebig, Claire
Team Mikes Bikes Pivot

GER
Rider Class Women47:29.34+12:46.33
188226
Loest, Fabian
Weisswurst Factory Enduro Team

GER
Rider Class Men47:30.83+12:47.82
189237
Zen-Ruffinen, David
Bern

SUI
Rider Class Men47:36.12+12:53.11
19088
Dengler, Benjamin
Winkelhaid

GER
Masters Class47:37.18+12:54.18
19124
Hau, Steffen
Trailgeier

GER
Rider Class Men47:38.46+12:55.46
192308
Schulz, Heiko
BDO Bike Department Offenbach

GER
Super Masters47:42.43+12:59.43
193203
Hein, Christian
Painduro

GER
Masters Class47:46.64+13:03.63
194133
Pickl, Alexander
EatMyShorts

GER
Rider Class Men47:47.01+13:04.01
195331
Jacobi, Michael
MTB Steiger Racing Erfurt

GER
Masters Class47:47.35+13:04.34
196426
Rank, Maria
World of MTB
 Rider Class Women47:50.70+13:07.69
197225
Gehrig, Christoph
Easyrider

GER
Masters Class47:56.72+13:13.71
198421
Schallenberg, Stephan
Endurodorf

GER
Rider Class Men47:59.16+13:16.16
199188
Dreyer, Alexander
Schaafheim

GER
Rider Class Men48:07.07+13:24.06
200143
Bucher, Conny
BikesnBoards Stuttgart

GER
Rider Class Women48:07.47+13:24.47
201339
Niederberger, Carol
Kanaloma

SUI
Rider Class Women48:07.95+13:24.94
202354
Ribarich, Lisa
Sportunion Hinterbrühl

AUT
Rider Class Women48:08.34+13:25.33
20318
Beeli, Flurina
Knallfrösch

SUI
Rider Class Women48:08.44+13:25.43
204218
Heinze, Jan
Endivien-Rostbratwurst-Racing-Team

GER
Masters Class48:08.70+13:25.69
205260
Meschini, Janina
Kanaloma

SUI
Rider Class Women48:10.36+13:27.35
20670
Ketterer, Lucca
...it´s magic

GER
Super Masters48:13.90+13:30.89
20742
Roth, Max
Painduro

GER
Masters Class48:16.46+13:33.45
208206
Hampe, Florian
Amt für Bodenmanagement

GER
Masters Class48:19.98+13:36.97
209157
Hinterhofer, Thomas
Worst Condition Riders

AUT
Masters Class48:21.92+13:38.92
210273
Philipp, Vieider
#Geilbiken

ITA
Rider Class Men48:25.80+13:42.79
21163
Bless, Birgit
BikesnBoards Stuttgart

SUI
Rider Class Women48:30.11+13:47.10
21221
Peeters, Wouter
26/ 9INCH

BEL
Masters Class48:31.87+13:48.87
213155
Schmitt, Tilo
Trailgeier

GER
Masters Class48:38.81+13:55.81
214204
Wallnöfer, Daniel
Simpego

SUI
Masters Class48:43.15+14:00.15
215123
Aufreiter, Christian
UAhh

AUT
Masters Class48:44.33+14:01.32
216208
Jäckel, Florian
Bikesport Sasbachwalden e.V.

GER
Rider Class Men48:52.06+14:09.06
217313
Teschner, David
Binzen

GER
Rider Class Men49:01.90+14:18.90
218458
Pater, Marcel
Glashütten

GER
Rider Class Men49:02.77+14:19.76
219202
Vogel, Simone
Auf zum Atom!

GER
Rider Class Women49:04.64+14:21.63
220182
Wingelmayr, Vinzenz
MIKES BIKES

AUT
Rider Class Men49:07.52+14:24.52
221223
Wirkert, Simon
Huaberbuam

GER
Rider Class Men49:09.87+14:26.87
222148
Würtz, Michael
UAhh

AUT
Masters Class49:10.47+14:27.47
223287
Rickfelder, Stefanie
BikeMeister & Renè Schmidt Racing Team

GER
Rider Class Women49:12.17+14:29.17
224125
Haar, Christopher
Diek Hoppers

GER
Masters Class49:12.18+14:29.17
22513
Rogenmoser, Michael
Paul Position

SUI
Rider Class Men49:17.55+14:34.54
226241
Rode, Philipp
Fahrrad Eberhard

GER
Masters Class49:22.85+14:39.84
227428
Paukert, Ingo
VfG Düsseldorf
 Masters Class49:25.22+14:42.21
228254
Yannopoulos, Alexander
All Mountains Racing Team

GER
Masters Class49:25.85+14:42.84
22987
Hladký, lubos
Eastern brothers

SVK
Rider Class Men49:27.09+14:44.08