Nordharzer RSG | |
|
Pos | No. | Name | Club | Time | km/h | Behind | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Stage: Runde (11.60 km) | |||||||
Herren | |||||||
1 | 3069 | DEIKE, CHRISTIAN | Nordharzer Racingteam | 42:06 | 16.53 | --- | |
2 | 1008 | SCHMIDT, MATHIAS | Harz - Racing e.V | 43:23 | 16.04 | +1:17 | |
3 | 1027 | RENNE, MAX | Mittenwalde | 46:23 | 15.01 | +4:17 | |
4 | 1013 | OESTREICH, THOMAS | Berlin | 49:57 | 13.93 | +7:51 | |
5 | 1010 | GRUNDMANN, MIKE | Derenburg | 53:14 | 13.07 | +11:08 | |
6 | 1020 | SCHLÜTER, ANDREW | Vienenburg | 58:36 | 11.88 | +16:30 | |
Senioren | |||||||
1 | 1021 | STUDTMANN, JENS | Team Bergstrasse | 42:07 | 16.53 | --- | |
2 | 1014 | PELZ, GUIDO-MICHAEL | Vitawell Goslar | 49:56 | 13.94 | +7:49 | |
3 | 1028 | PAVEL, UWE | HWE | 51:43 | 13.46 | +9:36 | |
4 | 1009 | GRAFE, THOMAS | Bad Lauterberg | 53:49 | 12.93 | +11:42 | |
5 | 1019 | ZIERENBERG, RALF | Eimke | 55:18 | 12.59 | +13:11 | |
6 | 1016 | SCHAPER, RONALD | Kalbe/Milde | 55:20 | 12.58 | +13:13 | |
7 | 1024 | KOHLENBACH, BERND | Berenbostel | 56:47 | 12.26 | +14:40 | |
8 | 1026 | MORITZ, GÜNTHER | SC Buntenbock | 57:38 | 12.08 | +15:31 | |
9 | 1012 | MIETHE, THOMAS | Leiferde | 58:26 | 11.91 | +16:19 | |
Juniorinnen U-18 | |||||||
1 | 1025 | MORITZ, MARIEKE | SC Buntenbock | 57:32 | 12.10 | --- | |
Damen | |||||||
1 | 1076 | KOCH, JESSICA | Nordharzer Rading Team | 48:24 | 14.38 | --- | |
2 | 1017 | SCHWARZE, GABRIELE | Universalteam Heere | 56:46 | 12.26 | +8:22 | |
3 | 1011 | HEINZ, LUISE | Dresden | 59:37 | 11.67 | +11:13 | |
2. Stage: Finish (5.40 km) | |||||||
Herren | |||||||
1 | 1008 | SCHMIDT, MATHIAS | Harz - Racing e.V | 12:44 | 25.45 | --- | |
2 | 3069 | DEIKE, CHRISTIAN | Nordharzer Racingteam | 13:01 | 24.89 | +0:17 | |
3 | 1027 | RENNE, MAX | Mittenwalde | 14:29 | 22.37 | +1:45 | |
4 | 1013 | OESTREICH, THOMAS | Berlin | 15:22 | 21.08 | +2:38 | |
5 | 1010 | GRUNDMANN, MIKE | Derenburg | 15:51 | 20.44 | +3:07 | |
6 | 1020 | SCHLÜTER, ANDREW | Vienenburg | 18:49 | 17.22 | +6:05 | |
Senioren | |||||||
1 | 1021 | STUDTMANN, JENS | Team Bergstrasse | 14:01 | 23.12 | --- | |
2 | 1014 | PELZ, GUIDO-MICHAEL | Vitawell Goslar | 14:52 | 21.79 | +0:51 | |
3 | 1019 | ZIERENBERG, RALF | Eimke | 15:47 | 20.53 | +1:46 | |
4 | 1028 | PAVEL, UWE | HWE | 16:09 | 20.06 | +2:08 | |
5 | 1012 | MIETHE, THOMAS | Leiferde | 16:34 | 19.56 | +2:33 | |
6 | 1009 | GRAFE, THOMAS | Bad Lauterberg | 17:00 | 19.06 | +2:59 | |
7 | 1024 | KOHLENBACH, BERND | Berenbostel | 18:15 | 17.75 | +4:14 | |
8 | 1016 | SCHAPER, RONALD | Kalbe/Milde | 18:47 | 17.25 | +4:46 | |
9 | 1026 | MORITZ, GÜNTHER | SC Buntenbock | 19:40 | 16.47 | +5:39 | |
Juniorinnen U-18 | |||||||
1 | 1025 | MORITZ, MARIEKE | SC Buntenbock | 19:45 | 16.41 | --- | |
Damen | |||||||
1 | 1076 | KOCH, JESSICA | Nordharzer Rading Team | 17:56 | 18.07 | --- | |
2 | 1017 | SCHWARZE, GABRIELE | Universalteam Heere | 18:09 | 17.85 | +0:13 | |
3 | 1011 | HEINZ, LUISE | Dresden | 24:19 | 13.32 | +6:23 |