SPORTident TimingTG 1863 Großalmerode e.V.

9. SKS Bilstein Bike Marathon

Großalmerode 06.05.2012

9. SKS Bilstein Bike Marathon

Großalmerode 06.05.2012

 

Results 9. SKS Bilstein Bike Marathon

PosNo.Name ClubTimekm/hBehind

1. Stage: Vielarmiger Wegweiser (18.00 km)

Herren
11027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0447:3822.67---
21048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere47:4522.62+0:07
31028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD47:4622.61+0:08
41031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock51:4120.90+4:03
51030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe51:4420.88+4:06
61021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team53:0620.34+5:28
71050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten54:1719.90+6:39
81013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden54:4419.73+7:06
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.47:5122.57---
21040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V50:1321.51+2:22
31008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C351:4220.89+3:51
41035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden52:2020.64+4:29
51007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel54:3319.80+6:42
61034
ELSNER, Kai

GER
Minden56:2819.13+8:37
71046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel56:4519.03+8:54
81029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros58:5318.34+11:02
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team1:03:1817.06+15:27
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team51:4020.90---
21052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing53:1320.29+1:33
31022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing54:4219.74+3:02
41001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum56:3019.12+4:50
51015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG58:3218.45+6:52
61024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz1:01:4917.47+10:09
71020
HERBRICH, axel
 kassel1:01:5017.47+10:10
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes1:05:3816.46---

2. Stage: Oberroßbach (9.00 km)

Herren
11048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere28:5018.73---
11028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD28:5018.73---
31027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0428:5418.69+0:04
41030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe30:0617.94+1:16
51031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock30:0817.92+1:18
61021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team30:2417.76+1:34
71013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden31:1017.33+2:20
81050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten31:3917.06+2:49
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.28:4518.78---
21008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C330:0517.95+1:20
31040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V30:2317.77+1:38
41007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel31:2017.23+2:35
51035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden31:5616.91+3:11
61046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel33:0216.35+4:17
71029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros33:1516.24+4:30
81034
ELSNER, Kai

GER
Minden33:3716.06+4:52
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team38:0014.21+9:15
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team30:0917.91---
21052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing30:3717.64+0:28
31022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing31:4816.98+1:39
41001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum32:4716.47+2:38
51015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG33:4016.04+3:31
61024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz34:3715.60+4:28
71020
HERBRICH, axel
 kassel35:1415.33+5:05
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes37:4014.34---

3. Stage: Dohrenbach (12.00 km)

Herren
11028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD13:0355.17---
21048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere13:0455.10+0:01
31027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0413:0654.96+0:03
41021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team14:1450.59+1:11
51030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe14:4648.76+1:43
61031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock14:5248.43+1:49
71050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten15:1347.32+2:10
81013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden15:1947.01+2:16
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.13:3153.27---
21040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V14:1850.35+0:47
31035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden14:3349.48+1:02
41008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C314:5348.38+1:22
51034
ELSNER, Kai

GER
Minden15:1647.16+1:45
61007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel15:2046.96+1:49
71046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel15:3846.06+2:07
81029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros16:5042.77+3:19
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team17:4240.68+4:11
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team14:4748.70---
21052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing15:0347.84+0:16
31022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing15:4445.76+0:57
41001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum16:0244.91+1:15
51020
HERBRICH, axel
 kassel16:3943.24+1:52
61015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG16:4443.03+1:57
71024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz17:1441.78+2:27
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes17:1741.66---

4. Stage: Bilstein (6.50 km)

Herren
11028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD25:3315.26---
21048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere25:3715.22+0:04
31027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0425:3915.20+0:06
41021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team28:2213.75+2:49
51031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock28:5813.46+3:25
61030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe29:3213.21+3:59
71013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden29:5713.02+4:24
81050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten30:3512.75+5:02
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.27:3614.13---
21008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C329:3113.21+1:55
31040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V30:5712.60+3:21
41035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden31:0412.55+3:28
51029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros31:4712.27+4:11
61034
ELSNER, Kai

GER
Minden32:3411.98+4:58
71007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel32:3611.96+5:00
81046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel35:1611.06+7:40
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team39:419.83+12:05
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team29:3413.19---
21052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing31:0212.57+1:28
31022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing33:2911.65+3:55
41015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG33:3011.64+3:56
51020
HERBRICH, axel
 kassel34:2811.32+4:54
61001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum34:3111.30+4:57
71024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz38:3910.09+9:05
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes38:1010.22---

5. Stage: Runde (9.00 km)

Herren
11048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere17:1631.27---
11027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0417:1631.27---
31028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD17:1731.24+0:01
41031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock19:0528.30+1:49
51030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe19:1628.03+2:00
61021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team19:1827.98+2:02
71013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden19:3327.62+2:17
81050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten21:2125.29+4:05
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.18:5128.65---
21008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C319:1827.98+0:27
31035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden20:0027.00+1:09
41040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V20:3326.28+1:42
51007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel20:4526.02+1:54
61046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel21:3325.06+2:42
71034
ELSNER, Kai

GER
Minden21:5824.58+3:07
81029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros23:1923.16+4:28
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team24:1622.25+5:25
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team19:1927.96---
21052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing19:5827.05+0:39
31022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing20:5125.90+1:32
41015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG21:4324.87+2:24
51020
HERBRICH, axel
 kassel22:0524.45+2:46
61001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum22:3223.96+3:13
71024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz24:1722.24+4:58
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes24:3821.92---

6. Stage: Vielarmiger Wegweiser (18.00 km)

Herren
11048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere49:5421.64---
21028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD50:0221.59+0:08
21027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0450:0221.59+0:08
41021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team56:4119.05+6:47
51031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock57:0118.94+7:07
61030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe58:2718.48+8:33
71013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden1:03:3117.00+13:37
81050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten1:07:0116.12+17:07
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.55:4119.40---
21008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C357:3918.73+1:58
31034
ELSNER, Kai

GER
Minden1:02:2017.33+6:39
41035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden1:02:5417.17+7:13
51040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V1:03:2717.02+7:46
61046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel1:07:3415.98+11:53
71007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel1:08:2515.79+12:44
81029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros1:09:0715.63+13:26
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team1:28:1112.25+32:30
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team58:2418.49---
21052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing1:02:5717.16+4:33
31015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG1:03:2517.03+5:01
41022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing1:05:0816.58+6:44
51001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum1:08:0015.88+9:36
61020
HERBRICH, axel
 kassel1:08:0815.85+9:44
71024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz1:18:1013.82+19:46
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes1:15:2314.33---

7. Stage: Oberroßbach (9.00 km)

Herren
11048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere27:5619.33---
21028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD29:1118.50+1:15
31027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0430:4217.59+2:46
41021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team31:3817.07+3:42
51031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock32:3316.59+4:37
61030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe34:0615.84+6:10
71013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden37:4614.30+9:50
81050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten38:4413.94+10:48
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.30:5417.48---
21040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V33:4615.99+2:52
31008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C333:5215.94+2:58
41029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros34:1315.78+3:19
51034
ELSNER, Kai

GER
Minden35:1915.29+4:25
61035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden36:4314.71+5:49
71007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel37:4814.29+6:54
81046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel38:0114.20+7:07
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team46:5011.53+15:56
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team34:0215.87---
21022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing35:1915.29+1:17
31015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG36:2914.80+2:27
41052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing36:4114.72+2:39
51020
HERBRICH, axel
 kassel38:0314.19+4:01
61024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz42:1312.79+8:11
71001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum59:339.07+25:31
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes43:5512.30---

8. Stage: Dohrenbach (12.00 km)

Herren
11048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere13:1654.27---
21028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD13:1854.14+0:02
31031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock15:1647.16+2:00
41027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0415:3346.30+2:17
51021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team15:3946.01+2:23
61030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe16:4343.07+3:27
71013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden17:0642.11+3:50
81050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten20:1835.47+7:02
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.14:4049.09---
21008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C315:5045.47+1:10
31040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V16:0744.67+1:27
41029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros16:2943.68+1:49
51046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel17:3540.95+2:55
61007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel18:0839.71+3:28
71035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden18:2439.13+3:44
81034
ELSNER, Kai

GER
Minden18:5638.03+4:16
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team21:2533.62+6:45
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team15:4945.52---
21015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG17:0142.31+1:12
31022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing17:0642.11+1:17
41052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing18:2439.13+2:35
51020
HERBRICH, axel
 kassel18:4138.54+2:52
61001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum20:0935.73+4:20
71024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz20:1235.64+4:23
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes19:5736.09---

9. Stage: Bilstein (6.00 km)

Herren
11048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere27:0413.30---
21028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD27:1313.23+0:09
31031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock31:3711.39+4:33
41021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team32:5610.93+5:52
51030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe34:5610.31+7:52
61013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden37:269.62+10:22
71027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0438:189.40+11:14
81050
KOGGEL, Hugo
 CRT Raalten41:268.69+14:22
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.29:5912.01---
21040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V32:2311.12+2:24
31035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden34:4210.37+4:43
41029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros35:3710.11+5:38
51008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C336:139.94+6:14
61007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel38:229.38+8:23
71046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel39:459.06+9:46
81034
ELSNER, Kai

GER
Minden40:408.85+10:41
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team45:307.91+15:31
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team34:0210.58---
21052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing35:1110.23+1:09
31015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG37:029.72+3:00
41022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing37:449.54+3:42
51020
HERBRICH, axel
 kassel38:269.37+4:24
61001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum40:468.83+6:44
71024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz45:457.87+11:43
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes46:057.81---

10. Stage: Finish (6.50 km)

Herren
11048
MEYER, Matej
 Team Germina-degere18:0621.55---
21028
VETTERMANN, Arne

GER
MTBvD18:1421.39+0:08
31027
HERMANN, PETER

GER
MTBvD / POISON-BIKES/RC LÜBBECKE 0420:3318.98+2:27
41031
BAUSCH, Thomas

GER
Cycle Point Stock21:1918.30+3:13
51021
MUSCHIOL, Nico

GER
Rohloff-Speed-Team21:5517.79+3:49
61030
PENNER, Ruben

GER
Zaboo Team 29/ Bike Sport Lippe22:1617.51+4:10
71013
WANGEROW, Boris

GER
RV Klein-Linden22:4017.21+4:34
Masters 1
11039
MESSERSCHMIDT, Lars

GER
DDMC Solling e.V.19:1720.22---
21008
KUPIG, André

GER
ASV-Duisburg / C321:1918.30+2:02
31035
HOLZ, mirco

GER
Team Powerslide Minden21:3418.08+2:17
41040
SCHLICHTING, Holm

GER
Harz Racing e.V21:3918.01+2:22
51029
TIGGELAAR, Roald

NED
Het Twentse Ros22:0217.70+2:45
61046
MÜNCH, Michael

GER
Kassel22:5517.02+3:38
71007
LAHME, Günther

GER
ZG Kassel23:0816.86+3:51
81034
ELSNER, Kai

GER
Minden26:4914.54+7:32
91012
SCHLECHT, Sebastian

GER
DIMP e.V. Racing Team26:5314.51+7:36
Masters 2
11023
VAN ES, Peter

NED
x trail factory team21:3318.10---
21015
VAN DER KAAP, Bert

NED
NWVG22:4517.14+1:12
31022
WIETZOREK, Peter

GER
Excelsior Racing22:4817.11+1:15
41052
HÖLSCHER, Dirk
 FOCUS RAPIRO Racing23:1416.79+1:41
51020
HERBRICH, axel
 kassel23:3316.56+2:00
61001
PRZYSTAW, Andreas

GER
RSV Bochum26:2714.74+4:54
71024
LOOSE, Alexander

GER
Dörnten am Harz26:3114.71+4:58
Damen
11006
WOLF, Helen

GER
Mountain Heroes28:5813.46---