SPORTident TimingDLRG Lorsch e.V.

11. Triathlon Lorsch

Lorsch 10.08.2014

11. Triathlon Lorsch

Lorsch 10.08.2014


Overview
Organiser: DLRG Lorsch e.V.
Entries Total: 342
Search in all courses
Event statistics
Results last updated on 2014-10-15 08:08
 

Results 11. Triathlon Lorsch

PosNo.Name ClubTimekm/hBehind

1. Stage: Schwimmen netto (0.50 km)

Triathlon-Staffel
1344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim8:133.65---
2358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim8:563.36+0:43
3360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop9:163.24+1:03
4343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße9:203.21+1:07
5356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder9:573.02+1:44
6338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva10:013.00+1:48
7354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich10:052.98+1:52
8350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo10:202.90+2:07
9357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch10:412.81+2:28
10346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo10:422.80+2:29
11364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza10:482.78+2:35
12352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel11:012.72+2:48
13365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner11:092.69+2:56
14349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa11:102.69+2:57
15353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge11:142.67+3:01
16339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim11:212.64+3:08
17362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer11:262.62+3:13
18341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac12:582.31+4:45
19340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner13:012.30+4:48
20337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer13:082.28+4:55
21359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius13:192.25+5:06
22347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I13:382.20+5:25
23348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II13:412.19+5:28
24351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow14:232.09+6:10
25361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar14:262.08+6:13
26342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim14:582.00+6:45
27363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner15:071.98+6:54
28345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey15:321.93+7:19

2. Stage: Wechsel S->R

Triathlon-Staffel
1364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza1:12----
1349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa1:12----
3347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I1:15-+0:03
4360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop1:16-+0:04
5343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße1:18-+0:06
6356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder1:21-+0:09
7344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim1:22-+0:10
7362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer1:22-+0:10
9350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo1:23-+0:11
10341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac1:26-+0:14
11338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva1:27-+0:15
12358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim1:29-+0:17
12357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch1:29-+0:17
14365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner1:30-+0:18
15339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim1:35-+0:23
15354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich1:35-+0:23
17340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner1:37-+0:25
17346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo1:37-+0:25
19348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II1:38-+0:26
19359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius1:38-+0:26
21337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer1:39-+0:27
21352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel1:39-+0:27
23361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar1:42-+0:30
24342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim1:53-+0:41
25345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey1:56-+0:44
26363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner2:02-+0:50
27353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge2:25-+1:13
28351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow2:49-+1:37

3. Stage: ZZ Rad (5.75 km)

Triathlon-Staffel
1356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder6:1455.35---
2344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim6:3652.27+0:22
3364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza7:1747.37+1:03
4343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße7:1947.15+1:05
4337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer7:1947.15+1:05
6365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner7:2246.83+1:08
7362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer7:2446.62+1:10
7348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II7:2446.62+1:10
9340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner7:3745.30+1:23
10349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa7:4944.14+1:35
11346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo8:0143.04+1:47
12360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop8:0242.95+1:48
13358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim8:0442.77+1:50
14339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim8:1341.99+1:59
15354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich8:1441.90+2:00
16357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch8:1941.48+2:05
17361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar8:3040.59+2:16
18351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow8:3140.51+2:17
18353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge8:3140.51+2:17
20363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner8:3440.27+2:20
21350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo8:5138.98+2:37
22352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel8:5338.84+2:39
23359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius8:5438.76+2:40
24341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac8:5638.62+2:42
25342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim9:2636.57+3:12
26347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I9:3536.00+3:21
27345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey9:4835.20+3:34
28338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva9:5135.03+3:37

4. Stage: ZZ Rad (4.25 km)

Triathlon-Staffel
1356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder8:5828.44---
2344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim9:2427.13+0:26
3362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer10:0425.33+1:06
4364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza10:1225.00+1:14
5337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer10:1524.88+1:17
6348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II10:3524.09+1:37
7343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße10:4423.76+1:46
8365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner10:5023.54+1:52
9340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner11:0323.08+2:05
10358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim11:1922.53+2:21
11346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo11:3522.01+2:37
12354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich11:4121.83+2:43
13360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop11:4621.67+2:48
13349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa11:4621.67+2:48
15363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner12:0421.13+3:06
16351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow12:0521.10+3:07
17353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge12:0920.99+3:11
18339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim12:1520.82+3:17
19357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch12:1820.73+3:20
20361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar12:5119.84+3:53
21341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac12:5419.77+3:56
22350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo13:0319.54+4:05
23352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel13:2119.10+4:23
24359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius13:3318.82+4:35
25338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva13:4918.46+4:51
26342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim13:5418.35+4:56
27347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I14:4217.35+5:44
28345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey14:5617.08+5:58

5. Stage: ZZ Rad (4.25 km)

Triathlon-Staffel
1356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder8:5428.65---
2344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim9:2726.98+0:33
3362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer9:5225.84+0:58
4364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza10:1824.76+1:24
5337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer10:3724.02+1:43
6348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II10:4023.91+1:46
7365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner10:5223.47+1:58
8340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner11:0323.08+2:09
9343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße11:0423.04+2:10
10358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim11:2022.50+2:26
11346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo11:3522.01+2:41
12360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop11:4021.86+2:46
13354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich11:4821.61+2:54
14349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa11:5321.46+2:59
15353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge12:0421.13+3:10
16363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner12:0920.99+3:15
17357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch12:2520.54+3:31
18361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar12:3520.26+3:41
19351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow12:4719.95+3:53
20339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim12:4819.92+3:54
21359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius13:3318.82+4:39
21341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac13:3318.82+4:39
23350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo13:4118.64+4:47
24352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel13:5718.28+5:03
25338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva14:1517.89+5:21
26342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim14:1717.85+5:23
27347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I14:5417.11+6:00
28345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey15:2616.52+6:32

6. Stage: Rad Ziel (5.75 km)

Triathlon-Staffel
1356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder6:5050.49---
2344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim7:1647.48+0:26
3362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer7:5143.95+1:01
4364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza7:5643.49+1:06
5337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer8:0742.51+1:17
6348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II8:1142.16+1:21
7343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße8:2241.24+1:32
8340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner8:2940.67+1:39
9365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner8:3340.35+1:43
10346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo8:4339.58+1:53
11354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich8:5938.40+2:09
12358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim9:0238.19+2:12
13360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop9:0737.84+2:17
14349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa9:0937.70+2:19
15353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge9:1337.43+2:23
16363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner9:2336.77+2:33
17357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch9:3236.19+2:42
18361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar9:4935.14+2:59
19339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim9:5534.79+3:05
20359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius10:1333.77+3:23
21341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac10:1633.60+3:26
22352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel10:3932.39+3:49
23350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo10:4232.24+3:52
24351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow10:4532.09+3:55
24338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva10:4532.09+3:55
26342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim10:5831.46+4:08
27347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I11:2130.40+4:31
28345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey12:0228.67+5:12

7. Stage: Wechsel R->L

Triathlon-Staffel
1365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner0:29----
2362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer0:30-+0:01
3354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich0:32-+0:03
4361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar0:33-+0:04
4343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße0:33-+0:04
4339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim0:33-+0:04
7352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel0:34-+0:05
7338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva0:34-+0:05
9341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac0:35-+0:06
9347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I0:35-+0:06
11360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop0:36-+0:07
11357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch0:36-+0:07
11356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder0:36-+0:07
14350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo0:38-+0:09
14345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey0:38-+0:09
16351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow0:39-+0:10
16353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge0:39-+0:10
18364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza0:40-+0:11
19359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius0:41-+0:12
20349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa0:43-+0:14
20346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo0:43-+0:14
22363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner0:44-+0:15
23358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim0:52-+0:23
24348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II0:55-+0:26
25337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer1:05-+0:36
26344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim1:35-+1:06
27342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim4:52-+4:23
28340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner9:09-+8:40

8. Stage: ZZ Lauf (2.50 km)

Triathlon-Staffel
1340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner4:4631.47---
2344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim6:3023.08+1:44
3342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim9:0716.45+4:21
4356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder9:0816.42+4:22
5351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow9:1116.33+4:25
6350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo9:4815.31+5:02
7338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva9:4915.28+5:03
8353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge9:5215.20+5:06
9362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer10:0414.90+5:18
9365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner10:0414.90+5:18
11348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II11:0013.64+6:14
12364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza11:0613.51+6:20
13354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich11:1413.35+6:28
14341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac11:2313.18+6:37
14343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße11:2313.18+6:37
16360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop11:2413.16+6:38
17345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey11:2913.06+6:43
17363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner11:2913.06+6:43
19358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim11:3512.95+6:49
20361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar11:4712.73+7:01
21359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius12:0312.45+7:17
22352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel12:2012.16+7:34
23346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo12:3012.00+7:44
24349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa12:3111.98+7:45
25357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch13:1611.31+8:30
26339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim13:1711.29+8:31
27347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I14:0810.61+9:22
28337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer14:3910.24+9:53

9. Stage: Lauf Ziel (2.50 km)

Triathlon-Staffel
1344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim8:2417.86---
2356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder9:3915.54+1:15
3351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow10:2014.52+1:56
4338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva10:3914.08+2:15
5362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer11:0613.51+2:42
6353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge11:3013.04+3:06
7364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza11:3312.99+3:09
7350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo11:3312.99+3:09
9348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II11:4312.80+3:19
10345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey12:0012.50+3:36
11360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop12:1512.24+3:51
12343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße12:3012.00+4:06
13365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner12:5711.58+4:33
14354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich12:5911.55+4:35
15363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner13:0911.41+4:45
16358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim13:1911.26+4:55
17341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac13:2911.12+5:05
18346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo14:1410.54+5:50
19359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius14:1810.49+5:54
20361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar14:2310.43+5:59
21352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel14:2810.37+6:04
22337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer14:3610.27+6:12
23349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa14:4510.17+6:21
24339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim14:5010.11+6:26
25357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch14:5410.07+6:30
26340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner15:479.50+7:23
27342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim16:079.31+7:43
28347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I16:169.22+7:52

Swimming Net (0.50 km)

Triathlon-Staffel
1344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim8:133.65---
2358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim8:563.36+0:43
3360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop9:163.24+1:03
4343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße9:203.21+1:07
5356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder9:573.02+1:44
6338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva10:013.00+1:48
7354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich10:052.98+1:52
8350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo10:202.90+2:07
9357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch10:412.81+2:28
10346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo10:422.80+2:29
11364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza10:482.78+2:35
12352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel11:012.72+2:48
13365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner11:092.69+2:56
14349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa11:102.69+2:57
15353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge11:142.67+3:01
16339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim11:212.64+3:08
17362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer11:262.62+3:13
18341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac12:582.31+4:45
19340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner13:012.30+4:48
20337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer13:082.28+4:55
21359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius13:192.25+5:06
22347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I13:382.20+5:25
23348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II13:412.19+5:28
24351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow14:232.09+6:10
25361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar14:262.08+6:13
26342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim14:582.00+6:45
27363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner15:071.98+6:54
28345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey15:321.93+7:19

Biking Net (20.00 km)

Triathlon-Staffel
1356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder30:5638.79---
2344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim32:4336.68+1:47
3362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer35:1134.11+4:15
4364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza35:4333.60+4:47
5337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer36:1833.06+5:22
6348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II36:5032.58+5:54
7343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße37:2932.01+6:33
8365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner37:3731.90+6:41
9340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner38:1231.41+7:16
10358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim39:4530.19+8:49
11346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo39:5430.08+8:58
12360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop40:3529.57+9:39
13349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa40:3729.54+9:41
14354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich40:4229.48+9:46
15353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge41:5728.61+11:01
16363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner42:1028.46+11:14
17357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch42:3428.19+11:38
18339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim43:1127.79+12:15
19361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar43:4527.43+12:49
20351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow44:0827.19+13:12
21341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac45:3926.29+14:43
22359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius46:1325.96+15:17
23350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo46:1725.93+15:21
24352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel46:5025.62+15:54
25342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim48:3524.70+17:39
26338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva48:4024.66+17:44
27347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I50:3223.75+19:36
28345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey52:1222.99+21:16

Swimming Total (0.50 km)

Triathlon-Staffel
1344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim9:353.13---
2358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim10:252.88+0:50
3360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop10:322.85+0:57
4343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße10:382.82+1:03
5356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder11:182.65+1:43
6338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva11:282.62+1:53
7354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich11:402.57+2:05
8350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo11:432.56+2:08
9364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza12:002.50+2:25
10357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch12:102.47+2:35
11346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo12:192.44+2:44
12349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa12:222.43+2:47
13365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner12:392.37+3:04
14352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel12:402.37+3:05
15362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer12:482.34+3:13
16339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim12:562.32+3:21
17353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge13:392.20+4:04
18341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac14:242.08+4:49
19340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner14:382.05+5:03
20337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer14:472.03+5:12
21347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I14:532.02+5:18
22359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius14:572.01+5:22
23348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II15:191.96+5:44
24361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar16:081.86+6:33
25342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim16:511.78+7:16
26363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner17:091.75+7:34
27351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow17:121.74+7:37
28345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey17:281.72+7:53

Biking Total (20.00 km)

Triathlon-Staffel
1356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder31:3238.05---
2344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim34:1834.99+2:46
3362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer35:4133.63+4:09
4364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza36:2332.98+4:51
5337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer37:2332.10+5:51
6348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II37:4531.79+6:13
7343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße38:0231.55+6:30
8365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner38:0631.50+6:34
9346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo40:3729.54+9:05
9358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim40:3729.54+9:05
11360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop41:1129.14+9:39
12354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich41:1429.10+9:42
13349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa41:2029.03+9:48
14353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge42:3628.17+11:04
15363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner42:5427.97+11:22
16357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch43:1027.80+11:38
17339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim43:4427.44+12:12
18361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar44:1827.09+12:46
19351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow44:4726.80+13:15
20341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac46:1425.96+14:42
21359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius46:5425.59+15:22
22350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo46:5525.58+15:23
23340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner47:2125.34+15:49
24352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel47:2425.32+15:52
25338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva49:1424.37+17:42
26347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I51:0723.48+19:35
27345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey52:5022.71+21:18
28342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim53:2722.45+21:55

Running Total (5.00 km)

Triathlon-Staffel
1344
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim14:5420.13---
2356
TEAM THÜRINGER ODENWÄLDER
 Team Thüringer Odenwälder18:4715.97+3:53
3351
TEAM OTT, Behm-Hansen & Rossow
 Team Ott, Behm-Hansen & Rossow19:3115.37+4:37
4338
TEAM HUERTAS, Garcia & Silva
 Team Huertas, Garcia & Silva20:2814.66+5:34
5340
TEAM AFTERBURNER
 Team Afterburner20:3314.60+5:39
6362
TEAM THEILINGER, Dewald & Sauer
 Team Theilinger, Dewald & Sauer21:1014.17+6:16
7350
TEAM PAJEJO
 Team PaJeJo21:2114.05+6:27
8353
TEAM STEINBISS & FIGGE
 Team Steinbiss & Figge21:2214.04+6:28
9364
TEAM ZARZA & ZARZA
 Team Zarza & Zarza22:3913.25+7:45
10348
TEAM KNOBLOCH II
 Team Knobloch II22:4313.21+7:49
11365
TEAM RÜTHER, Schulze & Renner
 Team Rüther, Schulze & Renner23:0113.03+8:07
12345
TEAM PHYSIO-FEY
 Team Physio-Fey23:2912.78+8:35
13360
TEAM PORTH & COP
 Team Porth & Cop23:3912.68+8:45
14343
TEAM BEHINDERTENHILFE BERGSTRAßE
 Team Behindertenhilfe Bergstraße23:5312.56+8:59
15354
TEAM SACHSE & NUMRICH
 Team Sachse & Numrich24:1312.39+9:19
16363
TEAM BÄHRING, Hufnagel & Gärtner
 Team Bähring, Hufnagel & Gärtner24:3812.18+9:44
17341
TEAM TIC TRIC TRAC
 Team Tic Tric Trac24:5212.06+9:58
18358
TEAM SSG BENSHEIM
 Team SSG Bensheim24:5412.05+10:00
19342
TEAM SKICLUB HEPPENHEIM
 Team Skiclub Heppenheim25:1411.89+10:20
20361
TEAM THOMAS & NANDAKUMAR
 Team Thomas & Nandakumar26:1011.46+11:16
21359
TEAM HOFMANN, Callander & Sartorius
 Team Hofmann, Callander & Sartorius26:2111.39+11:27
22346
TEAM BIELKA, Leidert & Holz
 SSG Bensheim Judo26:4411.22+11:50
23352
TEAM HICK, Rossrucker & Hölzel
 Team Hick, Rossrucker & Hölzel26:4811.19+11:54
24349
TEAM NAWAWA
 Team NaWaWa27:1611.00+12:22
25339
TEAM JUDOVEREIN HEPPENHEIM
 Team Judoverein Heppenheim28:0710.67+13:13
26357
TEAM KRÄMER & MORASCH
 Team Krämer & Morasch28:1010.65+13:16
27337
TEAM SPRENGART, Dubois de Luchet & Fischer
 Team Sprengart, Dubois de Luchet & Fischer29:1510.26+14:21
28347
TEAM KNOBLOCH I
 Team Knobloch I30:249.87+15:30