SPORTident TimingRSV Adler Arnstadt e.V.

bewegungsWELT enduro

Arnstadt (Marktplatz) 28.09.2019

bewegungsWELT enduro

Arnstadt (Marktplatz) 28.09.2019


Overview
Organizer: RSV Adler Arnstadt e.V.
Competitors Total: 151
Search in all courses
Event statistics
Results last updated on 2019-09-28 19:00
 

Results bewegungsWELT enduro

Enduro 11.00 km
CategoryTotal
   
PosNo.Name TimeBehind

Stage 1

Herren
1136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk1:01.30---
2381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein1:01.64+0:00.33
3360
KÜHN, Oliver

GER
RSV Adler Arnstadt1:02.10+0:00.79
4118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V1:02.55+0:01.24
5134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover1:02.67+0:01.36
6131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets1:03.12+0:01.82
7103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.1:03.46+0:02.15
8318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt1:05.58+0:04.27
9110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion1:06.00+0:04.69
10315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha1:07.33+0:06.02
11378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck1:09.16+0:07.85
12316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau1:09.22+0:07.91
13334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld1:10.96+0:09.65
14398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau1:11.61+0:10.30
15404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau1:11.63+0:10.32
16393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang1:12.49+0:11.18
17343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen1:12.55+0:11.25
18138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team1:12.80+0:11.49
19119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg1:13.08+0:11.77
20303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de1:13.50+0:12.20
21356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld1:14.79+0:13.48
22374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin1:15.24+0:13.93
23387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second1:15.25+0:13.94
24395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau1:15.72+0:14.41
25429
KLOPF, Martin
 Erfurt1:16.58+0:15.27
26364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach1:16.91+0:15.60
27441
MEYER, Moritz

GER
1:16.93+0:15.62
28317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke1:17.46+0:16.15
29349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina1:19.44+0:18.13
30405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second1:20.68+0:19.37
31390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second1:27.52+0:26.21
32439
MENGE, Konradin

GER
1:37.30+0:35.99
Junioren
1113
IRMSCHER, Paul

GER
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles1:02.18---
2121
WEINBERG, Peat

GER
Mounty Altenberg1:05.50+0:03.32
3105
DWORAK, Tom

GER
MTB Enduro Team Dworak1:07.95+0:05.76
4358
KORTH, Maurice

GER
RSV Eisenach1:09.09+0:06.91
5112
HOFMANN, Lukas

GER
RadUnion Halle e.V.1:09.20+0:07.01
6382
REUTHER, Bernhard

GER
Bad Tabarzer SV1:10.80+0:08.61
7354
KERPEN, Eric

GER
Tabarzer SV1:13.39+0:11.21
8383
REUTHER, Josef

GER
Bad Tabarzer SV1:14.52+0:12.33
9104
DWORAK, Theo

GER
MTB Enduro Team Dworak1:15.59+0:13.40
10410
VÖLZKE, Jonas

GER
Hörselgau1:16.39+0:14.20
11311
BRAND, Cedric

GER
Erfurt1:16.80+0:14.61
12340
GROOT, Alexander

GER
RSV Adler Arnstadt1:17.33+0:15.14
13362
LEIPOLD, Nils

GER
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport1:17.70+0:15.51
14375
NUCKE, Jonas Jan

GER
Suhl1:22.88+0:20.70
15415
WIECHERT, Robin

GER
Ap Racing Team1:24.73+0:22.54
16370
MATHEWS, Marces

GER
RSV Arnstadt1:24.93+0:22.75
Senioren I
1373
MÜLLER, Christian

GER
RSV Adler Arnstadt1:02.18---
2352
KEHR, Karsten

GER
Mechterstädt1:04.52+0:02.34
3144
NIPPERDEY, Johannes

GER
NRThüringen1:04.81+0:02.63
4337
GRAU, Marcel

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck1:05.03+0:02.84
5137
SCHÖN, Florian

GER
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen1:05.04+0:02.86
6302
ANACKER, Christopher

GER
Fahrrad Eberhardt Racing1:05.06+0:02.87
7143
EWALD, Henry

GER
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV1:05.68+0:03.50
8101
ANNEMÜLLER, Christian

GER
Team Rad-Art Ilmenau1:05.68+0:03.50
9435
HILLMANN, Markus

GER
Rad-Art / ILRC1:05.69+0:03.51
10307
BEITZINGER, Sebastian

GER
Sonnefeld1:07.21+0:05.02
11326
ESCHRICH, Robert
 Rennsteighelden e. V.1:08.03+0:05.85
12312
BREIER, Eric

GER
Halle1:08.22+0:06.04
13369
MANSFELD, Thilo

GER
Team Hirschbach1:08.93+0:06.75
14342
HENNECKE, Micha

GER
Sömmerda1:09.84+0:07.66
15380
RAUSCH, Sören

GER
Zweirad Henning Eisenach1:10.01+0:07.82
16379
PUSTAL, Gunnar

GER
RSV Rederberch1:10.06+0:07.88
17115
NEUMANN, Lorenz

GER
Erlangen1:11.07+0:08.88
18377
OSSIG, Kevin

GER
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt1:11.28+0:09.10
19323
EISENBERG, Lennart

GER
Kassel1:11.50+0:09.32
20366
LÖSCHE, Daniel

GER
Pößneck1:11.76+0:09.58
21391
SCHMIDT, Paul-Vinzent
 Radstube Eisenach1:11.80+0:09.62
22335
GERLING, Patrick

GER
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.1:12.16+0:09.97
23386
RODE, Philipp
 Drei Gleichen OT Wandersleben1:12.29+0:10.11
24389
RUG, Andreas

GER
Fahrrad Eyring1:12.31+0:10.13
25372
MONTAG, Karl

GER
Meinhard1:12.56+0:10.38
26332
GAßMANN, Armin

GER
Meinhard1:12.92+0:10.74
27376
ORTHEY, Dominik

GER
Zweirad Henning Eisenach1:12.96+0:10.77
28384
RIEDEL, Frank
 Bad Salzungen1:13.07+0:10.89
29306
BAUMGÄRTEL, Lutz

GER
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen1:13.12+0:10.94
30396
STAUDINGER, René

GER
Halle (Saale)1:13.24+0:11.06
31413
WERTHER, Matthias

GER
Orlatrails Racing / Jenbike1:13.52+0:11.34
32116
PIETGE, Hannes

GER
Team Zweirad Böttner1:15.14+0:12.96
33365
LIEBETRAU, Tom

GER
Radstube Eisenach1:15.15+0:12.97
34341
HELBIG, Oliver

GER
Nürnberg1:15.29+0:13.11
35319
DIEGEL, Christoph

GER
Großenlüder1:15.35+0:13.17
36438
BREDERNITZ, Tim

GER
RSV ADLER ARNSTADT1:15.42+0:13.23
37322
EHRLICH, Alex

GER
CATO Racing1:15.60+0:13.42
38402
TEICHMÜLLER, Matthias

GER
Radstube1:16.32+0:14.14
39309
BEYER, Heiko

GER
Trailsnakes Erfurt1:16.66+0:14.48
40394
SCHÖNE, Martin

GER
dresden1:17.82+0:15.64
41363
LICH, André

GER
IRONworkX1:18.16+0:15.97
42420
ZEISLER, Burkhard

GER
Erfurt1:18.26+0:16.08
43350
KALLENSEE, Tobias

GER
Bier first - Bedenken second1:19.02+0:16.84
44139
CLEMENS, ROBERT

GER
Tabarzer SV1:19.05+0:16.87
45123
WOLLNER, Stefan

GER
Die Luftpumpen1:19.12+0:16.94
46368
MAHNKE, C.

GER
Erfurt1:19.14+0:16.96
47333
GAßNER, Stefan

GER
Hermsdorf1:19.21+0:17.03
48400
STUERKE, Paul

GER
Fahrrad Eyring1:19.53+0:17.34
49308
BENDER, Michael

GER
KSV Baunatal1:19.60+0:17.41
50440
FISCHER, Patrick

GER
Halle (Saale) Enduro1:19.72+0:17.53
51353
KERLING, Tim

GER
RSV Trieb1:19.78+0:17.59
52310
BIELER, Matthias

GER
Bier first - Bedenken second1:20.08+0:17.90
53336
GOLDMANN, Andy

GER
Zweirad Henning Eisenach1:20.92+0:18.73
54361
LEHMANN, Mathias

GER
Enduro Bro‘s1:21.18+0:19.00
55339
GROB, Alexander

GER
Erfurt1:21.43+0:19.24
56348
JULLIEN, Guillaume

FRA
Issa Nico1:23.69+0:21.50
57406
TRUTTE, Benjamin

GER
CATO Racing1:24.11+0:21.93
58102
BAER, Sebastian
 N3 EOS Sportverein e. V.1:24.60+0:22.41
59330
FRANKE, Karsten

GER
Jena1:25.67+0:23.48
60324
EISENHARDT, Michael

GER
Nessetal OT-Ballstädt1:25.73+0:23.55
61411
WALTHER, Steffen

GER
Eisenberg1:27.17+0:24.99
62392
SCHMIDT, Steffen

GER
TSG Bad Sooden Allendorf1:27.43+0:25.24
63304
BACHMANN, Christoph

GER
Neudietendorf1:31.52+0:29.34
64328
FELSKE, René
 Bernau bei Berlin1:31.78+0:29.60
65120
WARMERS, Jan-Philipp

GER
Dortmund1:32.76+0:30.58
Senioren II
1407
VAN DE HATERD, Wilfred

NED
GIANT Germany Offroad Team1:06.95---
2114
NEUBAUER, Robert
 Coburg1:09.15+0:02.20
3327
FALKENHAIN, Sven

GER
RSV 2002 Eisenach1:10.47+0:03.52
4320
DIPPEL, Marc

GER
Team Bratwurst1:10.49+0:03.54
5111
HEUBACH, Mark

GER
vital ohne Spital1:11.07+0:04.11
6338
GRIMM, Oliver

GER
Schleusingen1:11.68+0:04.72
7149
JACOBI, Michael

GER
1:12.46+0:05.50
8417
WINTER, Christian

GER
RSV Rederberch Radprofi Dessau1:13.60+0:06.65
9409
VOIGT, Axel

GER
FSV 1970 Erfurt1:13.72+0:06.76
10351
KÄSTNER, Ronny

GER
Trailsnakes Erfurt1:13.78+0:06.82
11108
FAUST, Patrick

GER
Asses of Fire1:14.08+0:07.12
12408
VOGLER, Alexander

GER
Enduro Bros1:14.45+0:07.50
13357
KOCH, Nico

GER
Erfurt1:15.19+0:08.24
14314
BREITHAUPT, Uwe

GER
MC Fahner Höhe1:15.64+0:08.69
15397
STEINHÄUSER, Markus
 Team Radstube1:15.94+0:08.99
16133
HORVATH, Rolf

GER
Rad Art Racing1:16.18+0:09.22
17345
HOLZHEY, Tony

GER
RSV Adler Arnstadt1:16.37+0:09.42
18325
ERDMANN, Thomas

GER
Zweirad Henning Eisenach1:16.57+0:09.61
19301
KNIGGE, Sascha

GER
www.garten-knigge.de1:16.59+0:09.64
20321
ECKOLDT, Frank

GER
RSV Adler Arnstadt1:16.83+0:09.87
21419
WOODWARD, Jeremy

GBR
Erfurt1:17.65+0:10.70
22432
SCHREIBER, Christian

GER
Saalfeld1:18.11+0:11.16
23436
KOELLNER, Frank
 1. SSV Saalfeld e.V.1:19.93+0:12.97
24367
LÖSCHE, Marco

GER
1:20.01+0:13.06
25106
DWORAK, Torsten

GER
MTB Enduro Team Dworak1:21.44+0:14.49
26371
MICHEAL, Jörg

GER
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks1:21.91+0:14.96
27313
BREITHAUPT, Jens

GER
Mountain Club Fahner Höhe1:23.20+0:16.24
28421
ZIELOSKO, Jörg

GER
Golden Boys1:26.95+0:19.99
29385
RIETH, Thomas

GER
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE1:27.93+0:20.97
30331
GARBRECHT, Peter

GER
Nuthetal1:29.59+0:22.64
31388
ROTH, Dietmar

GER
Fahrrad Eberhardt Racing1:29.80+0:22.85
32437
HAHN, Thomas

GER
1:33.14+0:26.19
Damen
1117
REINERS, Sarah

GER
EDELSTEN MTB Ladies1:19.05---
2412
WANK, Jennifer

GER
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club1:23.25+0:04.20
3109
FROHBERG, Cornelia

GER
Leipzig1:27.43+0:08.38
4347
JAHNEL, Sarah

GER
CHILLIg Beer Racing Team1:30.35+0:11.30
5434
AMSCHLER, Sarah

GER
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team1:35.96+0:16.91
6122
WOLLNER, Julia

GER
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.1:40.33+0:21.28

Stage 2

Herren
1318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt1:55.69---
2103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.2:02.02+0:06.32
3118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V2:02.93+0:07.23
4134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover2:03.67+0:07.97
5381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein2:04.50+0:08.80
6136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk2:06.42+0:10.73
7378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck2:08.70+0:13.00
8315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha2:10.09+0:14.39
9404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau2:10.77+0:15.07
10303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de2:11.84+0:16.14
11138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team2:13.65+0:17.95
12131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets2:13.79+0:18.09
13110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion2:14.75+0:19.05
14398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau2:14.77+0:19.07
15429
KLOPF, Martin
 Erfurt2:16.18+0:20.48
16374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin2:16.97+0:21.27
17387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second2:17.97+0:22.27
18364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach2:18.65+0:22.95
19316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau2:19.05+0:23.35
20393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang2:19.90+0:24.20
21343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen2:22.77+0:27.07
22356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld2:22.95+0:27.25
23317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke2:30.91+0:35.21
24441
MEYER, Moritz

GER
2:31.42+0:35.72
25334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld2:32.35+0:36.65
26119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg2:35.47+0:39.77
27395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau2:36.42+0:40.72
28405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second2:36.44+0:40.74
29390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second2:40.27+0:44.57
30349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina2:44.32+0:48.62
31439
MENGE, Konradin

GER
3:28.09+1:32.39
32360
KÜHN, Oliver

GER
RSV Adler Arnstadt12:39.75+10:44.05
Junioren
1121
WEINBERG, Peat

GER
Mounty Altenberg2:06.00---
2105
DWORAK, Tom

GER
MTB Enduro Team Dworak2:06.73+0:00.73
3113
IRMSCHER, Paul

GER
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles2:07.29+0:01.29
4358
KORTH, Maurice

GER
RSV Eisenach2:14.50+0:08.50
5354
KERPEN, Eric

GER
Tabarzer SV2:26.72+0:20.72
6362
LEIPOLD, Nils

GER
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport2:27.59+0:21.59
7382
REUTHER, Bernhard

GER
Bad Tabarzer SV2:29.15+0:23.15
8112
HOFMANN, Lukas

GER
RadUnion Halle e.V.2:35.14+0:29.14
9383
REUTHER, Josef

GER
Bad Tabarzer SV2:36.42+0:30.42
10311
BRAND, Cedric

GER
Erfurt2:38.67+0:32.67
11104
DWORAK, Theo

GER
MTB Enduro Team Dworak2:39.02+0:33.02
12410
VÖLZKE, Jonas

GER
Hörselgau2:40.29+0:34.29
13375
NUCKE, Jonas Jan

GER
Suhl2:49.37+0:43.37
14415
WIECHERT, Robin

GER
Ap Racing Team2:52.21+0:46.21
15340
GROOT, Alexander

GER
RSV Adler Arnstadt2:52.91+0:46.91
16370
MATHEWS, Marces

GER
RSV Arnstadt2:53.84+0:47.84
Senioren I
1373
MÜLLER, Christian

GER
RSV Adler Arnstadt1:57.04---
2435
HILLMANN, Markus

GER
Rad-Art / ILRC1:59.94+0:02.90
3302
ANACKER, Christopher

GER
Fahrrad Eberhardt Racing2:00.40+0:03.35
4143
EWALD, Henry

GER
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV2:00.64+0:03.59
5337
GRAU, Marcel

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck2:01.47+0:04.42
6101
ANNEMÜLLER, Christian

GER
Team Rad-Art Ilmenau2:04.23+0:07.18
7137
SCHÖN, Florian

GER
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen2:05.22+0:08.18
8391
SCHMIDT, Paul-Vinzent
 Radstube Eisenach2:05.47+0:08.43
9379
PUSTAL, Gunnar

GER
RSV Rederberch2:05.82+0:08.78
10342
HENNECKE, Micha

GER
Sömmerda2:07.87+0:10.82
11306
BAUMGÄRTEL, Lutz

GER
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen2:08.07+0:11.02
12144
NIPPERDEY, Johannes

GER
NRThüringen2:08.52+0:11.47
13326
ESCHRICH, Robert
 Rennsteighelden e. V.2:09.18+0:12.13
14323
EISENBERG, Lennart

GER
Kassel2:09.70+0:12.65
15307
BEITZINGER, Sebastian

GER
Sonnefeld2:10.52+0:13.47
16372
MONTAG, Karl

GER
Meinhard2:11.21+0:14.17
17352
KEHR, Karsten

GER
Mechterstädt2:11.64+0:14.60
18350
KALLENSEE, Tobias

GER
Bier first - Bedenken second2:12.12+0:15.07
19376
ORTHEY, Dominik

GER
Zweirad Henning Eisenach2:14.69+0:17.64
20115
NEUMANN, Lorenz

GER
Erlangen2:16.04+0:19.00
21386
RODE, Philipp
 Drei Gleichen OT Wandersleben2:18.37+0:21.32
22377
OSSIG, Kevin

GER
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt2:18.90+0:21.85
23380
RAUSCH, Sören

GER
Zweirad Henning Eisenach2:19.24+0:22.19
24365
LIEBETRAU, Tom

GER
Radstube Eisenach2:20.59+0:23.55
25332
GAßMANN, Armin

GER
Meinhard2:20.60+0:23.55
26438
BREDERNITZ, Tim

GER
RSV ADLER ARNSTADT2:20.94+0:23.89
27402
TEICHMÜLLER, Matthias

GER
Radstube2:21.59+0:24.55
28369
MANSFELD, Thilo

GER
Team Hirschbach2:22.03+0:24.98
29341
HELBIG, Oliver

GER
Nürnberg2:22.14+0:25.10
30312
BREIER, Eric

GER
Halle2:22.93+0:25.88
31411
WALTHER, Steffen

GER
Eisenberg2:23.17+0:26.13
32384
RIEDEL, Frank
 Bad Salzungen2:23.97+0:26.93
33353
KERLING, Tim

GER
RSV Trieb2:24.13+0:27.08
34335
GERLING, Patrick

GER
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.2:24.17+0:27.13
35366
LÖSCHE, Daniel

GER
Pößneck2:24.40+0:27.35
36116
PIETGE, Hannes

GER
Team Zweirad Böttner2:24.57+0:27.52
37413
WERTHER, Matthias

GER
Orlatrails Racing / Jenbike2:24.82+0:27.77
38394
SCHÖNE, Martin

GER
dresden2:25.17+0:28.12
39440
FISCHER, Patrick

GER
Halle (Saale) Enduro2:25.98+0:28.93
40139
CLEMENS, ROBERT

GER
Tabarzer SV2:26.45+0:29.40
41333
GAßNER, Stefan

GER
Hermsdorf2:28.89+0:31.84
42322
EHRLICH, Alex

GER
CATO Racing2:29.17+0:32.12
43319
DIEGEL, Christoph

GER
Großenlüder2:29.55+0:32.50
44400
STUERKE, Paul

GER
Fahrrad Eyring2:29.97+0:32.93
45310
BIELER, Matthias

GER
Bier first - Bedenken second2:32.50+0:35.45
46363
LICH, André

GER
IRONworkX2:32.59+0:35.55
47389
RUG, Andreas

GER
Fahrrad Eyring2:33.40+0:36.35
48396
STAUDINGER, René

GER
Halle (Saale)2:34.45+0:37.40
49123
WOLLNER, Stefan

GER
Die Luftpumpen2:34.62+0:37.57
50392
SCHMIDT, Steffen

GER
TSG Bad Sooden Allendorf2:36.52+0:39.47
51309
BEYER, Heiko

GER
Trailsnakes Erfurt2:36.97+0:39.92
52368
MAHNKE, C.

GER
Erfurt2:37.32+0:40.27
53324
EISENHARDT, Michael

GER
Nessetal OT-Ballstädt2:38.69+0:41.65
54102
BAER, Sebastian
 N3 EOS Sportverein e. V.2:39.08+0:42.03
55420
ZEISLER, Burkhard

GER
Erfurt2:40.70+0:43.66
56336
GOLDMANN, Andy

GER
Zweirad Henning Eisenach2:42.27+0:45.22
57304
BACHMANN, Christoph

GER
Neudietendorf2:43.25+0:46.20
58330
FRANKE, Karsten

GER
Jena2:43.60+0:46.55
59308
BENDER, Michael

GER
KSV Baunatal2:44.82+0:47.78
60348
JULLIEN, Guillaume

FRA
Issa Nico2:56.22+0:59.18
61361
LEHMANN, Mathias

GER
Enduro Bro‘s2:58.25+1:01.20
62328
FELSKE, René
 Bernau bei Berlin3:09.22+1:12.18
63339
GROB, Alexander

GER
Erfurt3:19.42+1:22.37
64120
WARMERS, Jan-Philipp

GER
Dortmund3:25.32+1:28.27
65406
TRUTTE, Benjamin

GER
CATO Racing3:27.67+1:30.62
Senioren II
1407
VAN DE HATERD, Wilfred

NED
GIANT Germany Offroad Team2:07.70---
2320
DIPPEL, Marc

GER
Team Bratwurst2:08.69+0:00.99
3327
FALKENHAIN, Sven

GER
RSV 2002 Eisenach2:09.36+0:01.66
4345
HOLZHEY, Tony

GER
RSV Adler Arnstadt2:11.09+0:03.39
5417
WINTER, Christian

GER
RSV Rederberch Radprofi Dessau2:11.14+0:03.44
6114
NEUBAUER, Robert
 Coburg2:17.23+0:09.52
7408
VOGLER, Alexander

GER
Enduro Bros2:17.40+0:09.70
8314
BREITHAUPT, Uwe

GER
MC Fahner Höhe2:18.90+0:11.20
9149
JACOBI, Michael

GER
2:18.94+0:11.24
10108
FAUST, Patrick

GER
Asses of Fire2:19.45+0:11.75
11367
LÖSCHE, Marco

GER
2:19.63+0:11.93
12409
VOIGT, Axel

GER
FSV 1970 Erfurt2:20.30+0:12.59
13357
KOCH, Nico

GER
Erfurt2:23.12+0:15.42
14111
HEUBACH, Mark

GER
vital ohne Spital2:24.12+0:16.42
15419
WOODWARD, Jeremy

GBR
Erfurt2:26.19+0:18.49
16301
KNIGGE, Sascha

GER
www.garten-knigge.de2:27.30+0:19.60
17338
GRIMM, Oliver

GER
Schleusingen2:28.57+0:20.87
18106
DWORAK, Torsten

GER
MTB Enduro Team Dworak2:30.69+0:22.99
19397
STEINHÄUSER, Markus
 Team Radstube2:32.44+0:24.73
20436
KOELLNER, Frank
 1. SSV Saalfeld e.V.2:34.25+0:26.54
21432
SCHREIBER, Christian

GER
Saalfeld2:37.27+0:29.57
22133
HORVATH, Rolf

GER
Rad Art Racing2:37.52+0:29.82
23321
ECKOLDT, Frank

GER
RSV Adler Arnstadt2:41.29+0:33.59
24388
ROTH, Dietmar

GER
Fahrrad Eberhardt Racing2:42.87+0:35.16
25325
ERDMANN, Thomas

GER
Zweirad Henning Eisenach2:46.77+0:39.07
26313
BREITHAUPT, Jens

GER
Mountain Club Fahner Höhe2:48.05+0:40.34
27371
MICHEAL, Jörg

GER
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks2:52.52+0:44.82
28421
ZIELOSKO, Jörg

GER
Golden Boys2:54.39+0:46.69
29437
HAHN, Thomas

GER
3:07.07+0:59.36
30385
RIETH, Thomas

GER
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE3:24.94+1:17.24
31331
GARBRECHT, Peter

GER
Nuthetal3:44.10+1:36.39
32351
KÄSTNER, Ronny

GER
Trailsnakes Erfurt5:41.22+3:33.52
Damen
1412
WANK, Jennifer

GER
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club2:29.62---
2117
REINERS, Sarah

GER
EDELSTEN MTB Ladies2:33.92+0:04.29
3109
FROHBERG, Cornelia

GER
Leipzig2:43.94+0:14.31
4347
JAHNEL, Sarah

GER
CHILLIg Beer Racing Team3:01.95+0:32.32
5122
WOLLNER, Julia

GER
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.3:25.64+0:56.02
6434
AMSCHLER, Sarah

GER
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team3:40.23+1:10.60

Stage 2 Total

Herren
1318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt3:01.28---
2118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V3:05.48+0:04.20
3103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.3:05.49+0:04.21
4381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein3:06.14+0:04.86
5134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover3:06.35+0:05.07
6136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk3:07.73+0:06.45
7131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets3:16.92+0:15.64
8315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha3:17.43+0:16.14
9378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck3:17.86+0:16.57
10110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion3:20.75+0:19.47
11404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau3:22.40+0:21.12
12303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de3:25.35+0:24.07
13398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau3:26.38+0:25.10
14138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team3:26.45+0:25.17
15316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau3:28.27+0:26.99
16374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin3:32.21+0:30.93
17393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang3:32.40+0:31.12
18429
KLOPF, Martin
 Erfurt3:32.77+0:31.48
19387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second3:33.22+0:31.94
20343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen3:35.33+0:34.05
21364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach3:35.56+0:34.28
22356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld3:37.74+0:36.46
23334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld3:43.31+0:42.03
24441
MEYER, Moritz

GER
3:48.36+0:47.08
25317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke3:48.38+0:47.10
26119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg3:48.55+0:47.27
27395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau3:52.14+0:50.86
28405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second3:57.12+0:55.84
29349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina4:03.77+1:02.49
30390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second4:07.79+1:06.51
31439
MENGE, Konradin

GER
5:05.40+2:04.12
32360
KÜHN, Oliver

GER
RSV Adler Arnstadt13:41.85+10:40.57
Junioren
1113
IRMSCHER, Paul

GER
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles3:09.48---
2121
WEINBERG, Peat

GER
Mounty Altenberg3:11.50+0:02.02
3105
DWORAK, Tom

GER
MTB Enduro Team Dworak3:14.68+0:05.20
4358
KORTH, Maurice

GER
RSV Eisenach3:23.59+0:14.11
5382
REUTHER, Bernhard

GER
Bad Tabarzer SV3:39.95+0:30.47
6354
KERPEN, Eric

GER
Tabarzer SV3:40.12+0:30.64
7112
HOFMANN, Lukas

GER
RadUnion Halle e.V.3:44.35+0:34.87
8362
LEIPOLD, Nils

GER
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport3:45.29+0:35.81
9383
REUTHER, Josef

GER
Bad Tabarzer SV3:50.94+0:41.46
10104
DWORAK, Theo

GER
MTB Enduro Team Dworak3:54.61+0:45.12
11311
BRAND, Cedric

GER
Erfurt3:55.47+0:45.99
12410
VÖLZKE, Jonas

GER
Hörselgau3:56.68+0:47.20
13340
GROOT, Alexander

GER
RSV Adler Arnstadt4:10.24+1:00.76
14375
NUCKE, Jonas Jan

GER
Suhl4:12.26+1:02.78
15415
WIECHERT, Robin

GER
Ap Racing Team4:16.95+1:07.46
16370
MATHEWS, Marces

GER
RSV Arnstadt4:18.78+1:09.30
Senioren I
1373
MÜLLER, Christian

GER
RSV Adler Arnstadt2:59.23---
2302
ANACKER, Christopher

GER
Fahrrad Eberhardt Racing3:05.46+0:06.23
3435
HILLMANN, Markus

GER
Rad-Art / ILRC3:05.64+0:06.41
4143
EWALD, Henry

GER
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV3:06.32+0:07.09
5337
GRAU, Marcel

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck3:06.50+0:07.27
6101
ANNEMÜLLER, Christian

GER
Team Rad-Art Ilmenau3:09.91+0:10.68
7137
SCHÖN, Florian

GER
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen3:10.27+0:11.04
8144
NIPPERDEY, Johannes

GER
NRThüringen3:13.34+0:14.11
9379
PUSTAL, Gunnar

GER
RSV Rederberch3:15.89+0:16.66
10352
KEHR, Karsten

GER
Mechterstädt3:16.17+0:16.94
11326
ESCHRICH, Robert
 Rennsteighelden e. V.3:17.21+0:17.98
12391
SCHMIDT, Paul-Vinzent
 Radstube Eisenach3:17.28+0:18.05
13342
HENNECKE, Micha

GER
Sömmerda3:17.72+0:18.49
14307
BEITZINGER, Sebastian

GER
Sonnefeld3:17.73+0:18.50
15306
BAUMGÄRTEL, Lutz

GER
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen3:21.19+0:21.96
16323
EISENBERG, Lennart

GER
Kassel3:21.21+0:21.98
17372
MONTAG, Karl

GER
Meinhard3:23.78+0:24.55
18115
NEUMANN, Lorenz

GER
Erlangen3:27.11+0:27.88
19376
ORTHEY, Dominik

GER
Zweirad Henning Eisenach3:27.65+0:28.42
20380
RAUSCH, Sören

GER
Zweirad Henning Eisenach3:29.25+0:30.02
21377
OSSIG, Kevin

GER
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt3:30.18+0:30.95
22386
RODE, Philipp
 Drei Gleichen OT Wandersleben3:30.66+0:31.43
23369
MANSFELD, Thilo

GER
Team Hirschbach3:30.96+0:31.73
24350
KALLENSEE, Tobias

GER
Bier first - Bedenken second3:31.15+0:31.92
25312
BREIER, Eric

GER
Halle3:31.15+0:31.92
26332
GAßMANN, Armin

GER
Meinhard3:33.52+0:34.29
27365
LIEBETRAU, Tom

GER
Radstube Eisenach3:35.75+0:36.52
28366
LÖSCHE, Daniel

GER
Pößneck3:36.16+0:36.93
29335
GERLING, Patrick

GER
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.3:36.33+0:37.10
30438
BREDERNITZ, Tim

GER
RSV ADLER ARNSTADT3:36.36+0:37.13
31384
RIEDEL, Frank
 Bad Salzungen3:37.05+0:37.82
32341
HELBIG, Oliver

GER
Nürnberg3:37.44+0:38.21
33402
TEICHMÜLLER, Matthias

GER
Radstube3:37.92+0:38.69
34413
WERTHER, Matthias

GER
Orlatrails Racing / Jenbike3:38.34+0:39.11
35116
PIETGE, Hannes

GER
Team Zweirad Böttner3:39.72+0:40.49
36394
SCHÖNE, Martin

GER
dresden3:42.99+0:43.76
37353
KERLING, Tim

GER
RSV Trieb3:43.91+0:44.68
38322
EHRLICH, Alex

GER
CATO Racing3:44.78+0:45.55
39319
DIEGEL, Christoph

GER
Großenlüder3:44.90+0:45.67
40139
CLEMENS, ROBERT

GER
Tabarzer SV3:45.50+0:46.27
41440
FISCHER, Patrick

GER
Halle (Saale) Enduro3:45.70+0:46.47
42389
RUG, Andreas

GER
Fahrrad Eyring3:45.71+0:46.48
43396
STAUDINGER, René

GER
Halle (Saale)3:47.69+0:48.46
44333
GAßNER, Stefan

GER
Hermsdorf3:48.10+0:48.87
45400
STUERKE, Paul

GER
Fahrrad Eyring3:49.50+0:50.27
46411
WALTHER, Steffen

GER
Eisenberg3:50.35+0:51.12
47363
LICH, André

GER
IRONworkX3:50.75+0:51.52
48310
BIELER, Matthias

GER
Bier first - Bedenken second3:52.59+0:53.36
49309
BEYER, Heiko

GER
Trailsnakes Erfurt3:53.64+0:54.41
50123
WOLLNER, Stefan

GER
Die Luftpumpen3:53.75+0:54.52
51368
MAHNKE, C.

GER
Erfurt3:56.47+0:57.24
52420
ZEISLER, Burkhard

GER
Erfurt3:58.97+0:59.74
53336
GOLDMANN, Andy

GER
Zweirad Henning Eisenach4:03.19+1:03.96
54102
BAER, Sebastian
 N3 EOS Sportverein e. V.4:03.68+1:04.45
55392
SCHMIDT, Steffen

GER
TSG Bad Sooden Allendorf4:03.95+1:04.72
56308
BENDER, Michael

GER
KSV Baunatal4:04.42+1:05.19
57324
EISENHARDT, Michael

GER
Nessetal OT-Ballstädt4:04.43+1:05.20
58330
FRANKE, Karsten

GER
Jena4:09.27+1:10.04
59304
BACHMANN, Christoph

GER
Neudietendorf4:14.77+1:15.54
60361
LEHMANN, Mathias

GER
Enduro Bro‘s4:19.44+1:20.21
61348
JULLIEN, Guillaume

FRA
Issa Nico4:19.91+1:20.68
62339
GROB, Alexander

GER
Erfurt4:40.85+1:41.62
63328
FELSKE, René
 Bernau bei Berlin4:41.01+1:41.78
64406
TRUTTE, Benjamin

GER
CATO Racing4:51.78+1:52.55
65120
WARMERS, Jan-Philipp

GER
Dortmund4:58.08+1:58.85
Senioren II
1407
VAN DE HATERD, Wilfred

NED
GIANT Germany Offroad Team3:14.65---
2320
DIPPEL, Marc

GER
Team Bratwurst3:19.19+0:04.53
3327
FALKENHAIN, Sven

GER
RSV 2002 Eisenach3:19.84+0:05.18
4417
WINTER, Christian

GER
RSV Rederberch Radprofi Dessau3:24.75+0:10.10
5114
NEUBAUER, Robert
 Coburg3:26.38+0:11.72
6345
HOLZHEY, Tony

GER
RSV Adler Arnstadt3:27.47+0:12.81
7149
JACOBI, Michael

GER
3:31.40+0:16.75
8408
VOGLER, Alexander

GER
Enduro Bros3:31.85+0:17.20
9108
FAUST, Patrick

GER
Asses of Fire3:33.53+0:18.88
10409
VOIGT, Axel

GER
FSV 1970 Erfurt3:34.02+0:19.36
11314
BREITHAUPT, Uwe

GER
MC Fahner Höhe3:34.54+0:19.89
12111
HEUBACH, Mark

GER
vital ohne Spital3:35.19+0:20.54
13357
KOCH, Nico

GER
Erfurt3:38.32+0:23.66
14367
LÖSCHE, Marco

GER
3:39.65+0:24.99
15338
GRIMM, Oliver

GER
Schleusingen3:40.25+0:25.60
16419
WOODWARD, Jeremy

GBR
Erfurt3:43.84+0:29.19
17301
KNIGGE, Sascha

GER
www.garten-knigge.de3:43.90+0:29.24
18397
STEINHÄUSER, Markus
 Team Radstube3:48.39+0:33.73
19106
DWORAK, Torsten

GER
MTB Enduro Team Dworak3:52.14+0:37.49
20133
HORVATH, Rolf

GER
Rad Art Racing3:53.70+0:39.05
21436
KOELLNER, Frank
 1. SSV Saalfeld e.V.3:54.18+0:39.52
22432
SCHREIBER, Christian

GER
Saalfeld3:55.39+0:40.73
23321
ECKOLDT, Frank

GER
RSV Adler Arnstadt3:58.12+0:43.46
24325
ERDMANN, Thomas

GER
Zweirad Henning Eisenach4:03.34+0:48.68
25313
BREITHAUPT, Jens

GER
Mountain Club Fahner Höhe4:11.25+0:56.59
26388
ROTH, Dietmar

GER
Fahrrad Eberhardt Racing4:12.67+0:58.02
27371
MICHEAL, Jörg

GER
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks4:14.43+0:59.78
28421
ZIELOSKO, Jörg

GER
Golden Boys4:21.34+1:06.69
29437
HAHN, Thomas

GER
4:40.21+1:25.56
30385
RIETH, Thomas

GER
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE4:52.87+1:38.22
31331
GARBRECHT, Peter

GER
Nuthetal5:13.69+1:59.04
32351
KÄSTNER, Ronny

GER
Trailsnakes Erfurt6:55.00+3:40.35
Damen
1412
WANK, Jennifer

GER
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club3:52.88---
2117
REINERS, Sarah

GER
EDELSTEN MTB Ladies3:52.97+0:00.09
3109
FROHBERG, Cornelia

GER
Leipzig4:11.37+0:18.49
4347
JAHNEL, Sarah

GER
CHILLIg Beer Racing Team4:32.30+0:39.42
5122
WOLLNER, Julia

GER
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.5:05.98+1:13.09
6434
AMSCHLER, Sarah

GER
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team5:16.20+1:23.32

Stage 3

Herren
1318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt2:03.06---
2360
KÜHN, Oliver

GER
RSV Adler Arnstadt2:07.22+0:04.16
3118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V2:11.46+0:08.40
4136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk2:12.30+0:09.23
5103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.2:15.12+0:12.06
6303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de2:15.59+0:12.53
7316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau2:16.48+0:13.41
8119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg2:20.07+0:17.01
9315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha2:20.09+0:17.03
10429
KLOPF, Martin
 Erfurt2:23.67+0:20.61
11131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets2:23.72+0:20.65
12134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover2:25.09+0:22.02
13110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion2:28.49+0:25.43
14378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck2:30.29+0:27.22
15138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team2:30.82+0:27.75
16381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein2:30.97+0:27.90
17398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau2:32.84+0:29.77
18364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach2:33.12+0:30.05
19395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau2:34.78+0:31.71
20387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second2:40.07+0:37.00
21393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang2:40.44+0:37.37
22405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second2:40.57+0:37.50
23343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen2:41.07+0:38.00
24356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld2:42.39+0:39.32
25317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke2:42.98+0:39.91
26374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin2:49.57+0:46.50
27404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau2:51.72+0:48.66
28390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second2:58.98+0:55.91
29441
MEYER, Moritz

GER
3:00.97+0:57.90
30349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina3:02.89+0:59.82
31334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld3:28.00+1:24.93
32439
MENGE, Konradin

GER
3:57.54+1:54.48
Junioren
1358
KORTH, Maurice

GER
RSV Eisenach2:21.32---
2113
IRMSCHER, Paul

GER
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles2:24.15+0:02.82
3105
DWORAK, Tom

GER
MTB Enduro Team Dworak2:24.97+0:03.64
4382
REUTHER, Bernhard

GER
Bad Tabarzer SV2:25.87+0:04.54
5362
LEIPOLD, Nils

GER
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport2:28.89+0:07.57
6354
KERPEN, Eric

GER
Tabarzer SV2:32.55+0:11.22
7383
REUTHER, Josef

GER
Bad Tabarzer SV2:42.32+0:21.00
8311
BRAND, Cedric

GER
Erfurt2:47.09+0:25.76
9104
DWORAK, Theo

GER
MTB Enduro Team Dworak2:47.14+0:25.82
10112
HOFMANN, Lukas

GER
RadUnion Halle e.V.2:48.63+0:27.30
11410
VÖLZKE, Jonas

GER
Hörselgau2:48.94+0:27.61
12375
NUCKE, Jonas Jan

GER
Suhl2:55.30+0:33.97
13370
MATHEWS, Marces

GER
RSV Arnstadt3:18.32+0:56.99
14340
GROOT, Alexander

GER
RSV Adler Arnstadt3:22.44+1:01.11
15121
WEINBERG, Peat

GER
Mounty Altenberg4:19.86+1:58.54
16415
WIECHERT, Robin

GER
Ap Racing Team4:52.29+2:30.96
Senioren I
1391
SCHMIDT, Paul-Vinzent
 Radstube Eisenach2:09.69---
2143
EWALD, Henry

GER
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV2:09.82+0:00.13
3337
GRAU, Marcel

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck2:11.72+0:02.02
4101
ANNEMÜLLER, Christian

GER
Team Rad-Art Ilmenau2:12.30+0:02.60
5373
MÜLLER, Christian

GER
RSV Adler Arnstadt2:12.80+0:03.10
6137
SCHÖN, Florian

GER
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen2:14.19+0:04.50
7352
KEHR, Karsten

GER
Mechterstädt2:17.07+0:07.37
8372
MONTAG, Karl

GER
Meinhard2:18.49+0:08.80
9323
EISENBERG, Lennart

GER
Kassel2:19.73+0:10.03
10435
HILLMANN, Markus

GER
Rad-Art / ILRC2:20.55+0:10.85
11115
NEUMANN, Lorenz

GER
Erlangen2:21.07+0:11.37
12326
ESCHRICH, Robert
 Rennsteighelden e. V.2:21.15+0:11.46
13306
BAUMGÄRTEL, Lutz

GER
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen2:22.11+0:12.42
14377
OSSIG, Kevin

GER
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt2:23.79+0:14.10
15379
PUSTAL, Gunnar

GER
RSV Rederberch2:25.25+0:15.55
16350
KALLENSEE, Tobias

GER
Bier first - Bedenken second2:25.72+0:16.03
16139
CLEMENS, ROBERT

GER
Tabarzer SV2:25.72+0:16.03
18302
ANACKER, Christopher

GER
Fahrrad Eberhardt Racing2:25.92+0:16.23
19380
RAUSCH, Sören

GER
Zweirad Henning Eisenach2:26.39+0:16.69
20386
RODE, Philipp
 Drei Gleichen OT Wandersleben2:27.95+0:18.25
21332
GAßMANN, Armin

GER
Meinhard2:29.12+0:19.42
22342
HENNECKE, Micha

GER
Sömmerda2:30.03+0:20.33
23369
MANSFELD, Thilo

GER
Team Hirschbach2:30.14+0:20.44
24363
LICH, André

GER
IRONworkX2:30.80+0:21.10
25366
LÖSCHE, Daniel

GER
Pößneck2:30.94+0:21.25
26389
RUG, Andreas

GER
Fahrrad Eyring2:31.97+0:22.27
27384
RIEDEL, Frank
 Bad Salzungen2:32.97+0:23.28
28310
BIELER, Matthias

GER
Bier first - Bedenken second2:32.97+0:23.28
29376
ORTHEY, Dominik

GER
Zweirad Henning Eisenach2:33.17+0:23.48
30411
WALTHER, Steffen

GER
Eisenberg2:33.79+0:24.09
31339
GROB, Alexander

GER
Erfurt2:35.54+0:25.85
32116
PIETGE, Hannes

GER
Team Zweirad Böttner2:37.15+0:27.45
33307
BEITZINGER, Sebastian

GER
Sonnefeld2:37.80+0:28.10
34365
LIEBETRAU, Tom

GER
Radstube Eisenach2:37.92+0:28.22
35333
GAßNER, Stefan

GER
Hermsdorf2:38.67+0:28.98
36335
GERLING, Patrick

GER
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.2:38.73+0:29.03
37400
STUERKE, Paul

GER
Fahrrad Eyring2:39.04+0:29.35
38394
SCHÖNE, Martin

GER
dresden2:39.80+0:30.10
39322
EHRLICH, Alex

GER
CATO Racing2:40.23+0:30.53
40123
WOLLNER, Stefan

GER
Die Luftpumpen2:40.42+0:30.72
41312
BREIER, Eric

GER
Halle2:40.67+0:30.97
42336
GOLDMANN, Andy

GER
Zweirad Henning Eisenach2:41.75+0:32.05
43341
HELBIG, Oliver

GER
Nürnberg2:42.37+0:32.68
44368
MAHNKE, C.

GER
Erfurt2:43.44+0:33.75
45413
WERTHER, Matthias

GER
Orlatrails Racing / Jenbike2:44.62+0:34.93
46324
EISENHARDT, Michael

GER
Nessetal OT-Ballstädt2:45.23+0:35.53
47402
TEICHMÜLLER, Matthias

GER
Radstube2:47.50+0:37.80
48396
STAUDINGER, René

GER
Halle (Saale)2:48.77+0:39.07
49102
BAER, Sebastian
 N3 EOS Sportverein e. V.2:50.65+0:40.96
50438
BREDERNITZ, Tim

GER
RSV ADLER ARNSTADT2:51.08+0:41.38
51304
BACHMANN, Christoph

GER
Neudietendorf2:51.67+0:41.98
52440
FISCHER, Patrick

GER
Halle (Saale) Enduro2:52.32+0:42.63
53319
DIEGEL, Christoph

GER
Großenlüder2:52.45+0:42.75
54309
BEYER, Heiko

GER
Trailsnakes Erfurt2:52.50+0:42.80
55361
LEHMANN, Mathias

GER
Enduro Bro‘s2:53.30+0:43.60
56353
KERLING, Tim

GER
RSV Trieb2:54.38+0:44.68
57330
FRANKE, Karsten

GER
Jena2:55.00+0:45.30
58392
SCHMIDT, Steffen

GER
TSG Bad Sooden Allendorf2:57.60+0:47.91
59144
NIPPERDEY, Johannes

GER
NRThüringen2:58.13+0:48.43
60420
ZEISLER, Burkhard

GER
Erfurt3:00.98+0:51.28
61328
FELSKE, René
 Bernau bei Berlin3:02.77+0:53.07
62308
BENDER, Michael

GER
KSV Baunatal3:10.62+1:00.93
63348
JULLIEN, Guillaume

FRA
Issa Nico3:18.92+1:09.23
64406
TRUTTE, Benjamin

GER
CATO Racing3:21.59+1:11.90
65120
WARMERS, Jan-Philipp

GER
Dortmund3:30.89+1:21.20
Senioren II
1407
VAN DE HATERD, Wilfred

NED
GIANT Germany Offroad Team2:00.71---
2320
DIPPEL, Marc

GER
Team Bratwurst2:11.75+0:11.03
3327
FALKENHAIN, Sven

GER
RSV 2002 Eisenach2:15.92+0:15.20
4314
BREITHAUPT, Uwe

GER
MC Fahner Höhe2:19.49+0:18.77
5417
WINTER, Christian

GER
RSV Rederberch Radprofi Dessau2:23.37+0:22.65
6408
VOGLER, Alexander

GER
Enduro Bros2:23.85+0:23.13
7345
HOLZHEY, Tony

GER
RSV Adler Arnstadt2:27.30+0:26.58
8409
VOIGT, Axel

GER
FSV 1970 Erfurt2:30.94+0:30.22
9357
KOCH, Nico

GER
Erfurt2:32.82+0:32.10
10108
FAUST, Patrick

GER
Asses of Fire2:34.82+0:34.10
11106
DWORAK, Torsten

GER
MTB Enduro Team Dworak2:40.50+0:39.78
12149
JACOBI, Michael

GER
2:41.85+0:41.13
13419
WOODWARD, Jeremy

GBR
Erfurt2:42.61+0:41.89
14367
LÖSCHE, Marco

GER
2:42.79+0:42.07
15313
BREITHAUPT, Jens

GER
Mountain Club Fahner Höhe2:43.34+0:42.62
16111
HEUBACH, Mark

GER
vital ohne Spital2:44.79+0:44.07
17325
ERDMANN, Thomas

GER
Zweirad Henning Eisenach2:45.72+0:45.00
18436
KOELLNER, Frank
 1. SSV Saalfeld e.V.2:47.14+0:46.43
19301
KNIGGE, Sascha

GER
www.garten-knigge.de2:47.18+0:46.46
20397
STEINHÄUSER, Markus
 Team Radstube2:47.42+0:46.70
21114
NEUBAUER, Robert
 Coburg2:48.27+0:47.55
22388
ROTH, Dietmar

GER
Fahrrad Eberhardt Racing2:48.62+0:47.90
23338
GRIMM, Oliver

GER
Schleusingen2:49.85+0:49.13
24133
HORVATH, Rolf

GER
Rad Art Racing2:50.27+0:49.55
25432
SCHREIBER, Christian

GER
Saalfeld2:53.35+0:52.63
26351
KÄSTNER, Ronny

GER
Trailsnakes Erfurt2:54.45+0:53.73
27385
RIETH, Thomas

GER
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE2:54.50+0:53.78
28421
ZIELOSKO, Jörg

GER
Golden Boys3:11.02+1:10.30
29371
MICHEAL, Jörg

GER
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks3:14.54+1:13.82
30321
ECKOLDT, Frank

GER
RSV Adler Arnstadt3:16.72+1:16.00
31437
HAHN, Thomas

GER
3:17.95+1:17.23
32331
GARBRECHT, Peter

GER
Nuthetal3:47.75+1:47.03
Damen
1412
WANK, Jennifer

GER
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club2:30.67---
2117
REINERS, Sarah

GER
EDELSTEN MTB Ladies2:45.62+0:14.95
3347
JAHNEL, Sarah

GER
CHILLIg Beer Racing Team3:20.50+0:49.82
4109
FROHBERG, Cornelia

GER
Leipzig3:21.82+0:51.14
5122
WOLLNER, Julia

GER
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.3:34.75+1:04.08
6434
AMSCHLER, Sarah

GER
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team3:43.71+1:13.04

Stage 3 Total

Herren
1318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt5:04.34---
2118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V5:16.95+0:12.60
3136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk5:20.03+0:15.69
4103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.5:20.62+0:16.27
5134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover5:31.44+0:27.09
6381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein5:37.11+0:32.77
7315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha5:37.52+0:33.18
8131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets5:40.64+0:36.30
9303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de5:40.95+0:36.60
10316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau5:44.75+0:40.41
11378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck5:48.15+0:43.80
12110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion5:49.25+0:44.90
13429
KLOPF, Martin
 Erfurt5:56.44+0:52.09
14138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team5:57.27+0:52.92
15398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau5:59.23+0:54.88
16119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg6:08.63+1:04.28
17364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach6:08.68+1:04.34
18393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang6:12.84+1:08.50
19387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second6:13.29+1:08.94
20404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau6:14.13+1:09.78
21343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen6:16.40+1:12.05
22356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld6:20.14+1:15.79
23374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin6:21.79+1:17.44
24395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau6:26.92+1:22.57
25317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke6:31.36+1:27.01
26405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second6:37.69+1:33.35
27441
MEYER, Moritz

GER
6:49.33+1:44.98
28349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina7:06.66+2:02.32
29390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second7:06.77+2:02.42
30334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld7:11.31+2:06.97
31439
MENGE, Konradin

GER
9:02.95+3:58.60
32360
KÜHN, Oliver

GER
RSV Adler Arnstadt15:49.08+10:44.73
Junioren
1113
IRMSCHER, Paul

GER
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles5:33.63---
2105
DWORAK, Tom

GER
MTB Enduro Team Dworak5:39.66+0:06.02
3358
KORTH, Maurice

GER
RSV Eisenach5:44.92+0:11.28
4382
REUTHER, Bernhard

GER
Bad Tabarzer SV6:05.82+0:32.19
5354
KERPEN, Eric

GER
Tabarzer SV6:12.67+0:39.04
6362
LEIPOLD, Nils

GER
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport6:14.19+0:40.56
7112
HOFMANN, Lukas

GER
RadUnion Halle e.V.6:32.98+0:59.35
8383
REUTHER, Josef

GER
Bad Tabarzer SV6:33.27+0:59.63
9104
DWORAK, Theo

GER
MTB Enduro Team Dworak6:41.75+1:08.12
10311
BRAND, Cedric

GER
Erfurt6:42.56+1:08.93
11410
VÖLZKE, Jonas

GER
Hörselgau6:45.63+1:11.99
12375
NUCKE, Jonas Jan

GER
Suhl7:07.56+1:33.93
13121
WEINBERG, Peat

GER
Mounty Altenberg7:31.37+1:57.74
14340
GROOT, Alexander

GER
RSV Adler Arnstadt7:32.69+1:59.05
15370
MATHEWS, Marces

GER
RSV Arnstadt7:37.10+2:03.47
16415
WIECHERT, Robin

GER
Ap Racing Team9:09.24+3:35.61
Senioren I
1373
MÜLLER, Christian

GER
RSV Adler Arnstadt5:12.03---
2143
EWALD, Henry

GER
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV5:16.15+0:04.12
3337
GRAU, Marcel

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck5:18.22+0:06.19
4101
ANNEMÜLLER, Christian

GER
Team Rad-Art Ilmenau5:22.21+0:10.18
5137
SCHÖN, Florian

GER
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen5:24.47+0:12.43
6435
HILLMANN, Markus

GER
Rad-Art / ILRC5:26.19+0:14.16
7391
SCHMIDT, Paul-Vinzent
 Radstube Eisenach5:26.98+0:14.95
8302
ANACKER, Christopher

GER
Fahrrad Eberhardt Racing5:31.39+0:19.36
9352
KEHR, Karsten

GER
Mechterstädt5:33.24+0:21.21
10326
ESCHRICH, Robert
 Rennsteighelden e. V.5:38.37+0:26.34
11323
EISENBERG, Lennart

GER
Kassel5:40.94+0:28.91
12379
PUSTAL, Gunnar

GER
RSV Rederberch5:41.14+0:29.11
13372
MONTAG, Karl

GER
Meinhard5:42.27+0:30.24
14306
BAUMGÄRTEL, Lutz

GER
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen5:43.31+0:31.28
15342
HENNECKE, Micha

GER
Sömmerda5:47.75+0:35.72
16115
NEUMANN, Lorenz

GER
Erlangen5:48.18+0:36.15
17377
OSSIG, Kevin

GER
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt5:53.98+0:41.95
18307
BEITZINGER, Sebastian

GER
Sonnefeld5:55.53+0:43.50
19380
RAUSCH, Sören

GER
Zweirad Henning Eisenach5:55.64+0:43.61
20350
KALLENSEE, Tobias

GER
Bier first - Bedenken second5:56.87+0:44.84
21386
RODE, Philipp
 Drei Gleichen OT Wandersleben5:58.61+0:46.58
22376
ORTHEY, Dominik

GER
Zweirad Henning Eisenach6:00.83+0:48.80
23369
MANSFELD, Thilo

GER
Team Hirschbach6:01.10+0:49.07
24332
GAßMANN, Armin

GER
Meinhard6:02.65+0:50.62
25366
LÖSCHE, Daniel

GER
Pößneck6:07.11+0:55.08
26384
RIEDEL, Frank
 Bad Salzungen6:10.03+0:58.00
27139
CLEMENS, ROBERT

GER
Tabarzer SV6:11.23+0:59.20
28144
NIPPERDEY, Johannes

GER
NRThüringen6:11.47+0:59.44
29312
BREIER, Eric

GER
Halle6:11.82+0:59.79
30365
LIEBETRAU, Tom

GER
Radstube Eisenach6:13.67+1:01.64
31335
GERLING, Patrick

GER
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.6:15.06+1:03.03
32116
PIETGE, Hannes

GER
Team Zweirad Böttner6:16.87+1:04.84
33389
RUG, Andreas

GER
Fahrrad Eyring6:17.69+1:05.66
34341
HELBIG, Oliver

GER
Nürnberg6:19.82+1:07.79
35363
LICH, André

GER
IRONworkX6:21.56+1:09.53
36394
SCHÖNE, Martin

GER
dresden6:22.79+1:10.76
37413
WERTHER, Matthias

GER
Orlatrails Racing / Jenbike6:22.97+1:10.94
38411
WALTHER, Steffen

GER
Eisenberg6:24.15+1:12.12
39322
EHRLICH, Alex

GER
CATO Racing6:25.01+1:12.98
40402
TEICHMÜLLER, Matthias

GER
Radstube6:25.42+1:13.39
41310
BIELER, Matthias

GER
Bier first - Bedenken second6:25.56+1:13.53
42333
GAßNER, Stefan

GER
Hermsdorf6:26.78+1:14.75
43438
BREDERNITZ, Tim

GER
RSV ADLER ARNSTADT6:27.44+1:15.41
44400
STUERKE, Paul

GER
Fahrrad Eyring6:28.55+1:16.52
45123
WOLLNER, Stefan

GER
Die Luftpumpen6:34.17+1:22.14
46396
STAUDINGER, René

GER
Halle (Saale)6:36.46+1:24.43
47319
DIEGEL, Christoph

GER
Großenlüder6:37.35+1:25.32
48440
FISCHER, Patrick

GER
Halle (Saale) Enduro6:38.03+1:25.99
49353
KERLING, Tim

GER
RSV Trieb6:38.29+1:26.26
50368
MAHNKE, C.

GER
Erfurt6:39.92+1:27.89
51336
GOLDMANN, Andy

GER
Zweirad Henning Eisenach6:44.94+1:32.91
52309
BEYER, Heiko

GER
Trailsnakes Erfurt6:46.14+1:34.10
53324
EISENHARDT, Michael

GER
Nessetal OT-Ballstädt6:49.66+1:37.63
54102
BAER, Sebastian
 N3 EOS Sportverein e. V.6:54.33+1:42.30
55420
ZEISLER, Burkhard

GER
Erfurt6:59.95+1:47.92
56392
SCHMIDT, Steffen

GER
TSG Bad Sooden Allendorf7:01.55+1:49.52
57330
FRANKE, Karsten

GER
Jena7:04.27+1:52.24
58304
BACHMANN, Christoph

GER
Neudietendorf7:06.45+1:54.41
59361
LEHMANN, Mathias

GER
Enduro Bro‘s7:12.74+2:00.71
60308
BENDER, Michael

GER
KSV Baunatal7:15.05+2:03.02
61339
GROB, Alexander

GER
Erfurt7:16.39+2:04.36
62348
JULLIEN, Guillaume

FRA
Issa Nico7:38.84+2:26.81
63328
FELSKE, René
 Bernau bei Berlin7:43.78+2:31.75
64406
TRUTTE, Benjamin

GER
CATO Racing8:13.38+3:01.35
65120
WARMERS, Jan-Philipp

GER
Dortmund8:28.98+3:16.95
Senioren II
1407
VAN DE HATERD, Wilfred

NED
GIANT Germany Offroad Team5:15.37---
2320
DIPPEL, Marc

GER
Team Bratwurst5:30.94+0:15.56
3327
FALKENHAIN, Sven

GER
RSV 2002 Eisenach5:35.76+0:20.39
4417
WINTER, Christian

GER
RSV Rederberch Radprofi Dessau5:48.13+0:32.75
5314
BREITHAUPT, Uwe

GER
MC Fahner Höhe5:54.04+0:38.66
6345
HOLZHEY, Tony

GER
RSV Adler Arnstadt5:54.77+0:39.39
7408
VOGLER, Alexander

GER
Enduro Bros5:55.70+0:40.33
8409
VOIGT, Axel

GER
FSV 1970 Erfurt6:04.96+0:49.59
9108
FAUST, Patrick

GER
Asses of Fire6:08.36+0:52.98
10357
KOCH, Nico

GER
Erfurt6:11.14+0:55.77
11149
JACOBI, Michael

GER
6:13.26+0:57.88
12114
NEUBAUER, Robert
 Coburg6:14.66+0:59.28
13111
HEUBACH, Mark

GER
vital ohne Spital6:19.98+1:04.61
14367
LÖSCHE, Marco

GER
6:22.44+1:07.07
15419
WOODWARD, Jeremy

GBR
Erfurt6:26.46+1:11.09
16338
GRIMM, Oliver

GER
Schleusingen6:30.10+1:14.73
17301
KNIGGE, Sascha

GER
www.garten-knigge.de6:31.08+1:15.71
18106
DWORAK, Torsten

GER
MTB Enduro Team Dworak6:32.64+1:17.27
19397
STEINHÄUSER, Markus
 Team Radstube6:35.81+1:20.44
20436
KOELLNER, Frank
 1. SSV Saalfeld e.V.6:41.32+1:25.95
21133
HORVATH, Rolf

GER
Rad Art Racing6:43.98+1:28.60
22432
SCHREIBER, Christian

GER
Saalfeld6:48.74+1:33.36
23325
ERDMANN, Thomas

GER
Zweirad Henning Eisenach6:49.06+1:33.69
24313
BREITHAUPT, Jens

GER
Mountain Club Fahner Höhe6:54.59+1:39.22
25388
ROTH, Dietmar

GER
Fahrrad Eberhardt Racing7:01.29+1:45.92
26321
ECKOLDT, Frank

GER
RSV Adler Arnstadt7:14.85+1:59.47
27371
MICHEAL, Jörg

GER
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks7:28.98+2:13.60
28421
ZIELOSKO, Jörg

GER
Golden Boys7:32.37+2:17.00
29385
RIETH, Thomas

GER
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE7:47.38+2:32.00
30437
HAHN, Thomas

GER
7:58.17+2:42.79
31331
GARBRECHT, Peter

GER
Nuthetal9:01.44+3:46.07
32351
KÄSTNER, Ronny

GER
Trailsnakes Erfurt9:49.46+4:34.08
Damen
1412
WANK, Jennifer

GER
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club6:23.55---
2117
REINERS, Sarah

GER
EDELSTEN MTB Ladies6:38.60+0:15.04
3109
FROHBERG, Cornelia

GER
Leipzig7:33.20+1:09.64
4347
JAHNEL, Sarah

GER
CHILLIg Beer Racing Team7:52.80+1:29.25
5122
WOLLNER, Julia

GER
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.8:40.73+2:17.18
6434
AMSCHLER, Sarah

GER
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team8:59.92+2:36.36

Stage 4

Herren
1360
KÜHN, Oliver

GER
RSV Adler Arnstadt1:55.00---
2103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.1:56.63+0:01.62
3131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets1:59.84+0:04.84
4318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt2:03.62+0:08.62
5134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover2:03.87+0:08.87
6138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team2:04.84+0:09.84
7136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk2:06.25+0:11.24
8303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de2:07.17+0:12.16
9118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V2:08.94+0:13.94
10110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion2:09.07+0:14.07
11378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck2:10.37+0:15.37
12119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg2:12.85+0:17.85
13381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein2:13.05+0:18.05
14404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau2:13.82+0:18.82
15364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach2:14.67+0:19.66
16315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha2:16.17+0:21.17
17398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau2:19.79+0:24.79
18356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld2:22.47+0:27.46
19429
KLOPF, Martin
 Erfurt2:22.82+0:27.81
20374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin2:23.37+0:28.36
21343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen2:26.60+0:31.60
22393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang2:29.00+0:33.99
22387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second2:29.00+0:33.99
24334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld2:29.67+0:34.67
25405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second2:29.69+0:34.69
26316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau2:33.14+0:38.14
27395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau2:35.46+0:40.46
28390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second2:40.07+0:45.06
29317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke2:40.94+0:45.94
30349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina2:44.17+0:49.17
31441
MEYER, Moritz

GER
2:57.52+1:02.51
32439
MENGE, Konradin

GER
4:14.37+2:19.37
Junioren
1113
IRMSCHER, Paul

GER
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles2:01.75---
2105
DWORAK, Tom

GER
MTB Enduro Team Dworak2:08.67+0:06.92
3382
REUTHER, Bernhard

GER
Bad Tabarzer SV2:20.87+0:19.12
4112
HOFMANN, Lukas

GER
RadUnion Halle e.V.2:22.77+0:21.02
5362
LEIPOLD, Nils

GER
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport2:26.40+0:24.65
6354
KERPEN, Eric

GER
Tabarzer SV2:26.57+0:24.82
7104
DWORAK, Theo

GER
MTB Enduro Team Dworak2:32.72+0:30.97
8358
KORTH, Maurice

GER
RSV Eisenach2:32.89+0:31.14
9383
REUTHER, Josef

GER
Bad Tabarzer SV2:36.63+0:34.88
10410
VÖLZKE, Jonas

GER
Hörselgau2:37.10+0:35.35
11370
MATHEWS, Marces

GER
RSV Arnstadt2:39.07+0:37.32
12311
BRAND, Cedric

GER
Erfurt2:44.39+0:42.64
13375
NUCKE, Jonas Jan

GER
Suhl2:50.25+0:48.50
14340
GROOT, Alexander

GER
RSV Adler Arnstadt2:51.27+0:49.52
15415
WIECHERT, Robin

GER
Ap Racing Team4:13.44+2:11.69
Senioren I
1435
HILLMANN, Markus

GER
Rad-Art / ILRC1:56.71---
2373
MÜLLER, Christian

GER
RSV Adler Arnstadt1:58.25+0:01.53
3143
EWALD, Henry

GER
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV2:00.79+0:04.07
4326
ESCHRICH, Robert
 Rennsteighelden e. V.2:01.77+0:05.05
5337
GRAU, Marcel

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck2:02.44+0:05.73
6302
ANACKER, Christopher

GER
Fahrrad Eberhardt Racing2:03.07+0:06.35
7101
ANNEMÜLLER, Christian

GER
Team Rad-Art Ilmenau2:04.05+0:07.33
8144
NIPPERDEY, Johannes

GER
NRThüringen2:06.80+0:10.08
9307
BEITZINGER, Sebastian

GER
Sonnefeld2:07.02+0:10.30
10369
MANSFELD, Thilo

GER
Team Hirschbach2:07.24+0:10.52
11137
SCHÖN, Florian

GER
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen2:09.71+0:13.00
12379
PUSTAL, Gunnar

GER
RSV Rederberch2:09.85+0:13.13
13372
MONTAG, Karl

GER
Meinhard2:11.82+0:15.10
14391
SCHMIDT, Paul-Vinzent
 Radstube Eisenach2:12.07+0:15.35
15323
EISENBERG, Lennart

GER
Kassel2:13.17+0:16.45
16306
BAUMGÄRTEL, Lutz

GER
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen2:13.75+0:17.03
17352
KEHR, Karsten

GER
Mechterstädt2:14.82+0:18.10
18116
PIETGE, Hannes

GER
Team Zweirad Böttner2:15.50+0:18.78
19115
NEUMANN, Lorenz

GER
Erlangen2:15.64+0:18.92
20342
HENNECKE, Micha

GER
Sömmerda2:16.12+0:19.40
21332
GAßMANN, Armin

GER
Meinhard2:19.32+0:22.60
22438
BREDERNITZ, Tim

GER
RSV ADLER ARNSTADT2:20.65+0:23.93
23384
RIEDEL, Frank
 Bad Salzungen2:20.80+0:24.08
24380
RAUSCH, Sören

GER
Zweirad Henning Eisenach2:22.17+0:25.45
25363
LICH, André

GER
IRONworkX2:22.94+0:26.23
26376
ORTHEY, Dominik

GER
Zweirad Henning Eisenach2:22.95+0:26.23
27310
BIELER, Matthias

GER
Bier first - Bedenken second2:23.22+0:26.50
28365
LIEBETRAU, Tom

GER
Radstube Eisenach2:23.72+0:27.00
29402
TEICHMÜLLER, Matthias

GER
Radstube2:24.12+0:27.40
30366
LÖSCHE, Daniel

GER
Pößneck2:25.27+0:28.55
31350
KALLENSEE, Tobias

GER
Bier first - Bedenken second2:25.80+0:29.08
32377
OSSIG, Kevin

GER
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt2:25.80+0:29.08
33335
GERLING, Patrick

GER
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.2:26.02+0:29.30
34389
RUG, Andreas

GER
Fahrrad Eyring2:26.14+0:29.43
35312
BREIER, Eric

GER
Halle2:26.75+0:30.03
36411
WALTHER, Steffen

GER
Eisenberg2:27.34+0:30.62
37339
GROB, Alexander

GER
Erfurt2:28.82+0:32.10
38386
RODE, Philipp
 Drei Gleichen OT Wandersleben2:29.24+0:32.52
39341
HELBIG, Oliver

GER
Nürnberg2:29.84+0:33.12
40396
STAUDINGER, René

GER
Halle (Saale)2:30.77+0:34.05
41324
EISENHARDT, Michael

GER
Nessetal OT-Ballstädt2:31.54+0:34.82
42139
CLEMENS, ROBERT

GER
Tabarzer SV2:33.84+0:37.12
43102
BAER, Sebastian
 N3 EOS Sportverein e. V.2:34.50+0:37.78
44394
SCHÖNE, Martin

GER
dresden2:34.84+0:38.12
45309
BEYER, Heiko

GER
Trailsnakes Erfurt2:35.05+0:38.33
46353
KERLING, Tim

GER
RSV Trieb2:36.37+0:39.65
47440
FISCHER, Patrick

GER
Halle (Saale) Enduro2:36.45+0:39.73
48319
DIEGEL, Christoph

GER
Großenlüder2:36.90+0:40.18
49413
WERTHER, Matthias

GER
Orlatrails Racing / Jenbike2:37.22+0:40.50
50400
STUERKE, Paul

GER
Fahrrad Eyring2:38.35+0:41.63
51123
WOLLNER, Stefan

GER
Die Luftpumpen2:39.10+0:42.38
52328
FELSKE, René
 Bernau bei Berlin2:39.62+0:42.90
53322
EHRLICH, Alex

GER
CATO Racing2:42.67+0:45.95
54308
BENDER, Michael

GER
KSV Baunatal2:43.10+0:46.38
55420
ZEISLER, Burkhard

GER
Erfurt2:46.54+0:49.82
56336
GOLDMANN, Andy

GER
Zweirad Henning Eisenach2:46.97+0:50.25
57333
GAßNER, Stefan

GER
Hermsdorf2:47.92+0:51.20
58368
MAHNKE, C.

GER
Erfurt2:51.30+0:54.58
59304
BACHMANN, Christoph

GER
Neudietendorf3:00.35+1:03.63
60392
SCHMIDT, Steffen

GER
TSG Bad Sooden Allendorf3:03.99+1:07.27
61348
JULLIEN, Guillaume

FRA
Issa Nico3:15.64+1:18.93
62330
FRANKE, Karsten

GER
Jena3:25.75+1:29.03
63361
LEHMANN, Mathias

GER
Enduro Bro‘s3:34.39+1:37.68
64120
WARMERS, Jan-Philipp

GER
Dortmund3:40.87+1:44.15
65406
TRUTTE, Benjamin

GER
CATO Racing4:06.05+2:09.33
Senioren II
1407
VAN DE HATERD, Wilfred

NED
GIANT Germany Offroad Team2:04.52---
2345
HOLZHEY, Tony

GER
RSV Adler Arnstadt2:05.87+0:01.34
3149
JACOBI, Michael

GER
2:13.35+0:08.82
4320
DIPPEL, Marc

GER
Team Bratwurst2:14.79+0:10.27
5114
NEUBAUER, Robert
 Coburg2:15.20+0:10.68
6417
WINTER, Christian

GER
RSV Rederberch Radprofi Dessau2:15.29+0:10.77
7314
BREITHAUPT, Uwe

GER
MC Fahner Höhe2:15.30+0:10.77
8357
KOCH, Nico

GER
Erfurt2:15.72+0:11.20
9111
HEUBACH, Mark

GER
vital ohne Spital2:17.77+0:13.25
10327
FALKENHAIN, Sven

GER
RSV 2002 Eisenach2:18.17+0:13.64
11408
VOGLER, Alexander

GER
Enduro Bros2:20.79+0:16.27
12419
WOODWARD, Jeremy

GBR
Erfurt2:22.64+0:18.12
13301
KNIGGE, Sascha

GER
www.garten-knigge.de2:23.10+0:18.57
14409
VOIGT, Axel

GER
FSV 1970 Erfurt2:23.29+0:18.77
15397
STEINHÄUSER, Markus
 Team Radstube2:24.60+0:20.07
16108
FAUST, Patrick

GER
Asses of Fire2:28.64+0:24.12
17367
LÖSCHE, Marco

GER
2:28.85+0:24.32
18338
GRIMM, Oliver

GER
Schleusingen2:29.97+0:25.45
19321
ECKOLDT, Frank

GER
RSV Adler Arnstadt2:32.17+0:27.64
20106
DWORAK, Torsten

GER
MTB Enduro Team Dworak2:32.85+0:28.32
21432
SCHREIBER, Christian

GER
Saalfeld2:33.62+0:29.09
22133
HORVATH, Rolf

GER
Rad Art Racing2:33.95+0:29.42
23385
RIETH, Thomas

GER
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE2:38.85+0:34.32
24436
KOELLNER, Frank
 1. SSV Saalfeld e.V.2:43.72+0:39.20
25313
BREITHAUPT, Jens

GER
Mountain Club Fahner Höhe2:44.27+0:39.74
26388
ROTH, Dietmar

GER
Fahrrad Eberhardt Racing2:45.76+0:41.24
27351
KÄSTNER, Ronny

GER
Trailsnakes Erfurt2:46.37+0:41.84
28325
ERDMANN, Thomas

GER
Zweirad Henning Eisenach2:54.97+0:50.44
29437
HAHN, Thomas

GER
2:57.65+0:53.12
30421
ZIELOSKO, Jörg

GER
Golden Boys3:20.59+1:16.07
31371
MICHEAL, Jörg

GER
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks3:34.78+1:30.25
32331
GARBRECHT, Peter

GER
Nuthetal3:56.18+1:51.65
Damen
1412
WANK, Jennifer

GER
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club2:31.00---
2117
REINERS, Sarah

GER
EDELSTEN MTB Ladies2:36.84+0:05.84
3109
FROHBERG, Cornelia

GER
Leipzig2:44.10+0:13.10
4347
JAHNEL, Sarah

GER
CHILLIg Beer Racing Team2:56.93+0:25.93
5122
WOLLNER, Julia

GER
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.3:17.95+0:46.95
6434
AMSCHLER, Sarah

GER
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team3:44.52+1:13.52

Stage 4 Total

Herren
1318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt7:07.97---
2103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.7:17.25+0:09.28
3118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V7:25.90+0:17.93
4136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk7:26.28+0:18.31
5134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover7:35.32+0:27.34
6131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets7:40.49+0:32.52
7303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de7:48.12+0:40.15
8381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein7:50.17+0:42.20
9315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha7:53.70+0:45.73
10110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion7:58.33+0:50.35
11378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck7:58.53+0:50.56
12138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team8:02.12+0:54.15
13316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau8:17.90+1:09.93
14398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau8:19.02+1:11.05
15429
KLOPF, Martin
 Erfurt8:19.26+1:11.29
16119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg8:21.48+1:13.51
17364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach8:23.35+1:15.38
18404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau8:27.95+1:19.98
19393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang8:41.84+1:33.87
20387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second8:42.29+1:34.32
21356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld8:42.61+1:34.64
22343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen8:43.01+1:35.03
23374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin8:45.16+1:37.19
24395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau9:02.39+1:54.41
25405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second9:07.39+1:59.42
26317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke9:12.31+2:04.34
27334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld9:40.99+2:33.02
28390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second9:46.84+2:38.87
29441
MEYER, Moritz

GER
9:46.85+2:38.88
30349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina9:50.84+2:42.87
31439
MENGE, Konradin

GER
13:17.32+6:09.35
32360
KÜHN, Oliver

GER
RSV Adler Arnstadt17:44.08+10:36.11
Junioren
1113
IRMSCHER, Paul

GER
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles7:35.38---
2105
DWORAK, Tom

GER
MTB Enduro Team Dworak7:48.33+0:12.95
3358
KORTH, Maurice

GER
RSV Eisenach8:17.82+0:42.43
4382
REUTHER, Bernhard

GER
Bad Tabarzer SV8:26.70+0:51.31
5354
KERPEN, Eric

GER
Tabarzer SV8:39.24+1:03.86
6362
LEIPOLD, Nils

GER
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport8:40.60+1:05.21
7112
HOFMANN, Lukas

GER
RadUnion Halle e.V.8:55.76+1:20.37
8383
REUTHER, Josef

GER
Bad Tabarzer SV9:09.90+1:34.52
9104
DWORAK, Theo

GER
MTB Enduro Team Dworak9:14.48+1:39.10
10410
VÖLZKE, Jonas

GER
Hörselgau9:22.73+1:47.35
11311
BRAND, Cedric

GER
Erfurt9:26.96+1:51.57
12375
NUCKE, Jonas Jan

GER
Suhl9:57.81+2:22.43
13370
MATHEWS, Marces

GER
RSV Arnstadt10:16.17+2:40.79
14340
GROOT, Alexander

GER
RSV Adler Arnstadt10:23.96+2:48.58
15415
WIECHERT, Robin

GER
Ap Racing Team13:22.69+5:47.31
Senioren I
1373
MÜLLER, Christian

GER
RSV Adler Arnstadt7:10.28---
2143
EWALD, Henry

GER
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV7:16.95+0:06.67
3337
GRAU, Marcel

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck7:20.67+0:10.39
4435
HILLMANN, Markus

GER
Rad-Art / ILRC7:22.91+0:12.63
5101
ANNEMÜLLER, Christian

GER
Team Rad-Art Ilmenau7:26.27+0:15.99
6137
SCHÖN, Florian

GER
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen7:34.18+0:23.90
7302
ANACKER, Christopher

GER
Fahrrad Eberhardt Racing7:34.46+0:24.18
8391
SCHMIDT, Paul-Vinzent
 Radstube Eisenach7:39.05+0:28.77
9326
ESCHRICH, Robert
 Rennsteighelden e. V.7:40.14+0:29.86
10352
KEHR, Karsten

GER
Mechterstädt7:48.06+0:37.78
11379
PUSTAL, Gunnar

GER
RSV Rederberch7:50.99+0:40.71
12372
MONTAG, Karl

GER
Meinhard7:54.09+0:43.81
13323
EISENBERG, Lennart

GER
Kassel7:54.11+0:43.83
14306
BAUMGÄRTEL, Lutz

GER
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen7:57.06+0:46.78
15307
BEITZINGER, Sebastian

GER
Sonnefeld8:02.56+0:52.28
16115
NEUMANN, Lorenz

GER
Erlangen8:03.83+0:53.55
17342
HENNECKE, Micha

GER
Sömmerda8:03.87+0:53.59
18369
MANSFELD, Thilo

GER
Team Hirschbach8:08.35+0:58.07
19380
RAUSCH, Sören

GER
Zweirad Henning Eisenach8:17.82+1:07.54
20144
NIPPERDEY, Johannes

GER
NRThüringen8:18.27+1:07.99
21377
OSSIG, Kevin

GER
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt8:19.78+1:09.50
22332
GAßMANN, Armin

GER
Meinhard8:21.98+1:11.70
23350
KALLENSEE, Tobias

GER
Bier first - Bedenken second8:22.68+1:12.39
24376
ORTHEY, Dominik

GER
Zweirad Henning Eisenach8:23.78+1:13.50
25386
RODE, Philipp
 Drei Gleichen OT Wandersleben8:27.86+1:17.58
26384
RIEDEL, Frank
 Bad Salzungen8:30.83+1:20.55
27116
PIETGE, Hannes

GER
Team Zweirad Böttner8:32.37+1:22.09
28366
LÖSCHE, Daniel

GER
Pößneck8:32.38+1:22.10
29365
LIEBETRAU, Tom

GER
Radstube Eisenach8:37.39+1:27.11
30312
BREIER, Eric

GER
Halle8:38.57+1:28.29
31335
GERLING, Patrick

GER
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.8:41.09+1:30.81
32389
RUG, Andreas

GER
Fahrrad Eyring8:43.84+1:33.56
33363
LICH, André

GER
IRONworkX8:44.51+1:34.23
34139
CLEMENS, ROBERT

GER
Tabarzer SV8:45.08+1:34.80
35438
BREDERNITZ, Tim

GER
RSV ADLER ARNSTADT8:48.10+1:37.82
36310
BIELER, Matthias

GER
Bier first - Bedenken second8:48.79+1:38.50
37402
TEICHMÜLLER, Matthias

GER
Radstube8:49.55+1:39.26
38341
HELBIG, Oliver

GER
Nürnberg8:49.67+1:39.39
39411
WALTHER, Steffen

GER
Eisenberg8:51.49+1:41.21
40394
SCHÖNE, Martin

GER
dresden8:57.64+1:47.36
41413
WERTHER, Matthias

GER
Orlatrails Racing / Jenbike9:00.19+1:49.91
42400
STUERKE, Paul

GER
Fahrrad Eyring9:06.90+1:56.62
43396
STAUDINGER, René

GER
Halle (Saale)9:07.24+1:56.96
44322
EHRLICH, Alex

GER
CATO Racing9:07.68+1:57.40
45123
WOLLNER, Stefan

GER
Die Luftpumpen9:13.27+2:02.99
46319
DIEGEL, Christoph

GER
Großenlüder9:14.26+2:03.98
47440
FISCHER, Patrick

GER
Halle (Saale) Enduro9:14.48+2:04.19
48353
KERLING, Tim

GER
RSV Trieb9:14.67+2:04.39
49333
GAßNER, Stefan

GER
Hermsdorf9:14.71+2:04.43
50309
BEYER, Heiko

GER
Trailsnakes Erfurt9:21.19+2:10.91
51324
EISENHARDT, Michael

GER
Nessetal OT-Ballstädt9:21.21+2:10.93
52102
BAER, Sebastian
 N3 EOS Sportverein e. V.9:28.83+2:18.55
53368
MAHNKE, C.

GER
Erfurt9:31.22+2:20.94
54336
GOLDMANN, Andy

GER
Zweirad Henning Eisenach9:31.91+2:21.63
55339
GROB, Alexander

GER
Erfurt9:45.22+2:34.94
56420
ZEISLER, Burkhard

GER
Erfurt9:46.50+2:36.22
57308
BENDER, Michael

GER
KSV Baunatal9:58.15+2:47.87
58392
SCHMIDT, Steffen

GER
TSG Bad Sooden Allendorf10:05.55+2:55.27
59304
BACHMANN, Christoph

GER
Neudietendorf10:06.80+2:56.52
60328
FELSKE, René
 Bernau bei Berlin10:23.40+3:13.12
61330
FRANKE, Karsten

GER
Jena10:30.02+3:19.74
62361
LEHMANN, Mathias

GER
Enduro Bro‘s10:47.14+3:36.86
63348
JULLIEN, Guillaume

FRA
Issa Nico10:54.49+3:44.21
64120
WARMERS, Jan-Philipp

GER
Dortmund12:09.85+4:59.57
65406
TRUTTE, Benjamin

GER
CATO Racing12:19.43+5:09.15
Senioren II
1407
VAN DE HATERD, Wilfred

NED
GIANT Germany Offroad Team7:19.90---
2320
DIPPEL, Marc

GER
Team Bratwurst7:45.73+0:25.83
3327
FALKENHAIN, Sven

GER
RSV 2002 Eisenach7:53.93+0:34.03
4345
HOLZHEY, Tony

GER
RSV Adler Arnstadt8:00.64+0:40.74
5417
WINTER, Christian

GER
RSV Rederberch Radprofi Dessau8:03.43+0:43.52
6314
BREITHAUPT, Uwe

GER
MC Fahner Höhe8:09.34+0:49.44
7408
VOGLER, Alexander

GER
Enduro Bros8:16.50+0:56.60
8149
JACOBI, Michael

GER
8:26.61+1:06.71
9357
KOCH, Nico

GER
Erfurt8:26.87+1:06.97
10409
VOIGT, Axel

GER
FSV 1970 Erfurt8:28.26+1:08.36
11114
NEUBAUER, Robert
 Coburg8:29.86+1:09.96
12108
FAUST, Patrick

GER
Asses of Fire8:37.00+1:17.10
13111
HEUBACH, Mark

GER
vital ohne Spital8:37.76+1:17.86
14419
WOODWARD, Jeremy

GBR
Erfurt8:49.11+1:29.21
15367
LÖSCHE, Marco

GER
8:51.30+1:31.40
16301
KNIGGE, Sascha

GER
www.garten-knigge.de8:54.18+1:34.28
17338
GRIMM, Oliver

GER
Schleusingen9:00.08+1:40.18
18397
STEINHÄUSER, Markus
 Team Radstube9:00.41+1:40.51
19106
DWORAK, Torsten

GER
MTB Enduro Team Dworak9:05.50+1:45.60
20133
HORVATH, Rolf

GER
Rad Art Racing9:17.93+1:58.02
21432
SCHREIBER, Christian

GER
Saalfeld9:22.36+2:02.46
22436
KOELLNER, Frank
 1. SSV Saalfeld e.V.9:25.05+2:05.15
23313
BREITHAUPT, Jens

GER
Mountain Club Fahner Höhe9:38.87+2:18.97
24325
ERDMANN, Thomas

GER
Zweirad Henning Eisenach9:44.03+2:24.13
25321
ECKOLDT, Frank

GER
RSV Adler Arnstadt9:47.02+2:27.12
26388
ROTH, Dietmar

GER
Fahrrad Eberhardt Racing9:47.06+2:27.16
27385
RIETH, Thomas

GER
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE10:26.23+3:06.33
28421
ZIELOSKO, Jörg

GER
Golden Boys10:52.97+3:33.07
29437
HAHN, Thomas

GER
10:55.82+3:35.92
30371
MICHEAL, Jörg

GER
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks11:03.76+3:43.86
31351
KÄSTNER, Ronny

GER
Trailsnakes Erfurt12:35.83+5:15.93
32331
GARBRECHT, Peter

GER
Nuthetal12:57.62+5:37.72
Damen
1412
WANK, Jennifer

GER
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club8:54.55---
2117
REINERS, Sarah

GER
EDELSTEN MTB Ladies9:15.45+0:20.89
3109
FROHBERG, Cornelia

GER
Leipzig10:17.30+1:22.74
4347
JAHNEL, Sarah

GER
CHILLIg Beer Racing Team10:49.73+1:55.18
5122
WOLLNER, Julia

GER
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.11:58.68+3:04.13
6434
AMSCHLER, Sarah

GER
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team12:44.44+3:49.89

Stage 5

Herren
1131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets2:04.37---
2360
KÜHN, Oliver

GER
RSV Adler Arnstadt2:06.52+0:02.14
3103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.2:10.87+0:06.50
4110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion2:13.00+0:08.62
5318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt2:13.15+0:08.77
6303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de2:16.72+0:12.35
7381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein2:21.19+0:16.82
8118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V2:21.92+0:17.55
9136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk2:21.97+0:17.59
10364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach2:25.69+0:21.32
11134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover2:26.50+0:22.12
12398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau2:27.04+0:22.67
13378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck2:27.65+0:23.27
14138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team2:27.92+0:23.54
15315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha2:29.47+0:25.09
16119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg2:33.25+0:28.87
17316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau2:34.09+0:29.72
18374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin2:35.80+0:31.42
19343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen2:37.20+0:32.82
20393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang2:37.87+0:33.50
21356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld2:41.25+0:36.87
22404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau2:44.20+0:39.82
23334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld2:46.45+0:42.07
24387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second2:50.75+0:46.38
25405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second2:54.19+0:49.82
26317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke2:55.12+0:50.75
27441
MEYER, Moritz

GER
3:01.35+0:56.97
28395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau3:01.87+0:57.50
29349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina3:12.87+1:08.50
30429
KLOPF, Martin
 Erfurt3:13.65+1:09.28
31390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second3:26.95+1:22.57
32439
MENGE, Konradin

GER
4:52.43+2:48.05
Junioren
1105
DWORAK, Tom

GER
MTB Enduro Team Dworak2:18.07---
2113
IRMSCHER, Paul

GER
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles2:20.35+0:02.27
3104
DWORAK, Theo

GER
MTB Enduro Team Dworak2:42.97+0:24.90
4382
REUTHER, Bernhard

GER
Bad Tabarzer SV2:45.40+0:27.32
5311
BRAND, Cedric

GER
Erfurt2:46.13+0:28.05
6362
LEIPOLD, Nils

GER
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport2:52.15+0:34.08
7410
VÖLZKE, Jonas

GER
Hörselgau2:58.07+0:40.00
8383
REUTHER, Josef

GER
Bad Tabarzer SV3:09.02+0:50.95
9112
HOFMANN, Lukas

GER
RadUnion Halle e.V.3:11.44+0:53.37
10354
KERPEN, Eric

GER
Tabarzer SV3:12.53+0:54.45
11415
WIECHERT, Robin

GER
Ap Racing Team3:20.82+1:02.74
12375
NUCKE, Jonas Jan

GER
Suhl3:47.82+1:29.75
13340
GROOT, Alexander

GER
RSV Adler Arnstadt3:52.69+1:34.62
14370
MATHEWS, Marces

GER
RSV Arnstadt3:57.02+1:38.94
Senioren I
1373
MÜLLER, Christian

GER
RSV Adler Arnstadt2:03.89---
2143
EWALD, Henry

GER
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV2:08.71+0:04.82
3307
BEITZINGER, Sebastian

GER
Sonnefeld2:09.82+0:05.92
4337
GRAU, Marcel

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck2:10.11+0:06.21
5326
ESCHRICH, Robert
 Rennsteighelden e. V.2:10.47+0:06.57
6435
HILLMANN, Markus

GER
Rad-Art / ILRC2:14.24+0:10.34
7302
ANACKER, Christopher

GER
Fahrrad Eberhardt Racing2:14.44+0:10.55
8144
NIPPERDEY, Johannes

GER
NRThüringen2:18.97+0:15.07
9137
SCHÖN, Florian

GER
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen2:20.25+0:16.35
10306
BAUMGÄRTEL, Lutz

GER
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen2:22.55+0:18.65
11379
PUSTAL, Gunnar

GER
RSV Rederberch2:23.45+0:19.55
12101
ANNEMÜLLER, Christian

GER
Team Rad-Art Ilmenau2:26.42+0:22.52
13391
SCHMIDT, Paul-Vinzent
 Radstube Eisenach2:26.49+0:22.59
14323
EISENBERG, Lennart

GER
Kassel2:30.00+0:26.10
15342
HENNECKE, Micha

GER
Sömmerda2:30.45+0:26.55
16366
LÖSCHE, Daniel

GER
Pößneck2:32.02+0:28.12
17384
RIEDEL, Frank
 Bad Salzungen2:32.50+0:28.60
18115
NEUMANN, Lorenz

GER
Erlangen2:32.75+0:28.85
19116
PIETGE, Hannes

GER
Team Zweirad Böttner2:33.37+0:29.48
20386
RODE, Philipp
 Drei Gleichen OT Wandersleben2:33.62+0:29.72
21332
GAßMANN, Armin

GER
Meinhard2:35.82+0:31.92
22440
FISCHER, Patrick

GER
Halle (Saale) Enduro2:36.14+0:32.24
23363
LICH, André

GER
IRONworkX2:36.22+0:32.32
24380
RAUSCH, Sören

GER
Zweirad Henning Eisenach2:37.30+0:33.40
25402
TEICHMÜLLER, Matthias

GER
Radstube2:38.12+0:34.22
26350
KALLENSEE, Tobias

GER
Bier first - Bedenken second2:38.28+0:34.38
27352
KEHR, Karsten

GER
Mechterstädt2:39.04+0:35.14
28376
ORTHEY, Dominik

GER
Zweirad Henning Eisenach2:39.37+0:35.47
29372
MONTAG, Karl

GER
Meinhard2:39.57+0:35.67
30310
BIELER, Matthias

GER
Bier first - Bedenken second2:40.05+0:36.15
31389
RUG, Andreas

GER
Fahrrad Eyring2:40.20+0:36.30
32377
OSSIG, Kevin

GER
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt2:40.27+0:36.37
33411
WALTHER, Steffen

GER
Eisenberg2:40.74+0:36.84
34335
GERLING, Patrick

GER
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.2:42.40+0:38.50
35341
HELBIG, Oliver

GER
Nürnberg2:43.30+0:39.40
36309
BEYER, Heiko

GER
Trailsnakes Erfurt2:43.42+0:39.52
37339
GROB, Alexander

GER
Erfurt2:44.02+0:40.12
38319
DIEGEL, Christoph

GER
Großenlüder2:47.35+0:43.45
39420
ZEISLER, Burkhard

GER
Erfurt2:47.95+0:44.05
40394
SCHÖNE, Martin

GER
dresden2:48.80+0:44.90
41139
CLEMENS, ROBERT

GER
Tabarzer SV2:50.29+0:46.39
42400
STUERKE, Paul

GER
Fahrrad Eyring2:52.17+0:48.28
43353
KERLING, Tim

GER
RSV Trieb2:52.72+0:48.82
44365
LIEBETRAU, Tom

GER
Radstube Eisenach2:53.30+0:49.40
45324
EISENHARDT, Michael

GER
Nessetal OT-Ballstädt2:53.54+0:49.64
46102
BAER, Sebastian
 N3 EOS Sportverein e. V.2:55.77+0:51.87
47413
WERTHER, Matthias

GER
Orlatrails Racing / Jenbike2:56.02+0:52.12
48322
EHRLICH, Alex

GER
CATO Racing2:56.37+0:52.47
49369
MANSFELD, Thilo

GER
Team Hirschbach2:59.50+0:55.60
50308
BENDER, Michael

GER
KSV Baunatal3:02.26+0:58.37
51438
BREDERNITZ, Tim

GER
RSV ADLER ARNSTADT3:02.50+0:58.60
52123
WOLLNER, Stefan

GER
Die Luftpumpen3:05.15+1:01.25
53336
GOLDMANN, Andy

GER
Zweirad Henning Eisenach3:05.57+1:01.67
54333
GAßNER, Stefan

GER
Hermsdorf3:05.84+1:01.94
55392
SCHMIDT, Steffen

GER
TSG Bad Sooden Allendorf3:06.14+1:02.25
56304
BACHMANN, Christoph

GER
Neudietendorf3:09.54+1:05.64
57396
STAUDINGER, René

GER
Halle (Saale)3:13.44+1:09.54
58361
LEHMANN, Mathias

GER
Enduro Bro‘s3:25.12+1:21.22
59328
FELSKE, René
 Bernau bei Berlin3:27.37+1:23.47
60406
TRUTTE, Benjamin

GER
CATO Racing3:31.29+1:27.39
61348
JULLIEN, Guillaume

FRA
Issa Nico3:37.05+1:33.15
62368
MAHNKE, C.

GER
Erfurt3:38.93+1:35.03
63312
BREIER, Eric

GER
Halle3:42.15+1:38.25
64330
FRANKE, Karsten

GER
Jena4:00.16+1:56.26
65120
WARMERS, Jan-Philipp

GER
Dortmund4:44.57+2:40.67
Senioren II
1345
HOLZHEY, Tony

GER
RSV Adler Arnstadt2:14.65---
2407
VAN DE HATERD, Wilfred

NED
GIANT Germany Offroad Team2:17.37+0:02.71
3320
DIPPEL, Marc

GER
Team Bratwurst2:28.10+0:13.45
4327
FALKENHAIN, Sven

GER
RSV 2002 Eisenach2:28.18+0:13.52
5301
KNIGGE, Sascha

GER
www.garten-knigge.de2:29.39+0:14.74
6417
WINTER, Christian

GER
RSV Rederberch Radprofi Dessau2:29.55+0:14.89
7149
JACOBI, Michael

GER
2:30.25+0:15.60
8408
VOGLER, Alexander

GER
Enduro Bros2:34.96+0:20.31
9111
HEUBACH, Mark

GER
vital ohne Spital2:36.25+0:21.59
10314
BREITHAUPT, Uwe

GER
MC Fahner Höhe2:36.65+0:22.00
11409
VOIGT, Axel

GER
FSV 1970 Erfurt2:38.00+0:23.35
12367
LÖSCHE, Marco

GER
2:39.25+0:24.59
13357
KOCH, Nico

GER
Erfurt2:43.89+0:29.24
14397
STEINHÄUSER, Markus
 Team Radstube2:46.94+0:32.29
15114
NEUBAUER, Robert
 Coburg2:47.42+0:32.77
16108
FAUST, Patrick

GER
Asses of Fire2:52.54+0:37.89
17436
KOELLNER, Frank
 1. SSV Saalfeld e.V.2:53.23+0:38.57
18385
RIETH, Thomas

GER
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE2:54.22+0:39.57
19106
DWORAK, Torsten

GER
MTB Enduro Team Dworak2:59.43+0:44.77
20419
WOODWARD, Jeremy

GBR
Erfurt3:01.30+0:46.64
21313
BREITHAUPT, Jens

GER
Mountain Club Fahner Höhe3:02.01+0:47.36
22388
ROTH, Dietmar

GER
Fahrrad Eberhardt Racing3:02.27+0:47.62
23133
HORVATH, Rolf

GER
Rad Art Racing3:04.87+0:50.22
24325
ERDMANN, Thomas

GER
Zweirad Henning Eisenach3:11.80+0:57.14
25351
KÄSTNER, Ronny

GER
Trailsnakes Erfurt3:11.87+0:57.22
26338
GRIMM, Oliver

GER
Schleusingen3:13.80+0:59.14
27437
HAHN, Thomas

GER
3:22.42+1:07.77
28321
ECKOLDT, Frank

GER
RSV Adler Arnstadt3:22.80+1:08.14
29371
MICHEAL, Jörg

GER
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks3:44.01+1:29.36
30432
SCHREIBER, Christian

GER
Saalfeld3:44.87+1:30.22
31421
ZIELOSKO, Jörg

GER
Golden Boys3:47.37+1:32.71
32331
GARBRECHT, Peter

GER
Nuthetal4:33.79+2:19.14
Damen
1117
REINERS, Sarah

GER
EDELSTEN MTB Ladies2:35.32---
2412
WANK, Jennifer

GER
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club3:11.72+0:36.39
3347
JAHNEL, Sarah

GER
CHILLIg Beer Racing Team3:25.32+0:50.00
4109
FROHBERG, Cornelia

GER
Leipzig3:46.77+1:11.45
5434
AMSCHLER, Sarah

GER
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team3:56.45+1:21.12
6122
WOLLNER, Julia

GER
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.4:09.97+1:34.64

Stage 5 Total

Herren
1318
DEWINSKI, Kevin

GER
Radioaktiv Rudolstadt9:21.12---
2103
DÖHLER, Daniel

GER
SGS MTB Team / ILRC e.V.9:28.12+0:07.00
3131
ANDERLE, Florian

GER
Team FujiBikes Rockets9:44.87+0:23.74
4118
SCHILLING, Paul

GER
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V9:47.82+0:26.70
5136
SCHMID, Sven

GER
toMotion Racing by Black tusk9:48.26+0:27.13
6134
PÖPPERL, Felix

GER
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover10:01.82+0:40.69
7303
ARNHOLD, Lucas

GER
velomotion.de10:04.85+0:43.72
8110
HEIDENREICH, Lennard

GER
Team Velomotion powered by Centurion10:11.33+0:50.20
9381
REICHARDT, Thomas

GER
Bad Lobenstein10:11.37+0:50.24
10315
BRÜCKNER, Johannes

GER
Gotha10:23.18+1:02.05
11378
PETROWITZ, Andy

GER
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck10:26.18+1:05.05
12138
STACH, Constantin

GER
CHILLIg Beer Racing Team10:30.04+1:08.92
13398
STRAUBE, Guido

GER
Ilmenau10:46.07+1:24.95
14364
LIEBETRAU, Max
 Eisenach10:49.05+1:27.93
15316
DANNBERG, Oliver

GER
Ilmenau10:52.00+1:30.87
16119
SCHOLZ, Benedikt

GER
SSV Mounty Altenberg10:54.73+1:33.61
17404
TEWES, Marc

GER
Ilmenau11:12.15+1:51.03
18393
SCHNABEL, Sascha

GER
SafoGang11:19.72+1:58.59
19343
HERTRICH, Klaus

GER
Weidhausen11:20.21+1:59.08
20374
MÜLLER, Kolja

GER
Erfurt Alpin11:20.96+1:59.84
21356
KNAUER, Nicolai

GER
Amc Sonnefeld11:23.86+2:02.73
22429
KLOPF, Martin
 Erfurt11:32.92+2:11.79
23387
ROTH, Claudius

GER
Bier first - Bedenken second11:33.05+2:11.92
24405
THOMAS, Daniel

GER
Bier first - Bedenken second12:01.59+2:40.46
25395
SCHUBERT, Michael

GER
Ilmenau12:04.26+2:43.14
26317
DARTSCH, Hannes
 Bärfelser Säcke12:07.43+2:46.31
27334
GEIGER, Johannes
 Sonnefeld12:27.44+3:06.32
28441
MEYER, Moritz

GER
12:48.21+3:27.08
29349
KALINOWSKI, Marvin

GER
Schweina13:03.72+3:42.60
30390
SCHMIDT, Heinrich

GER
Bier first - Bedenken second13:13.79+3:52.67
31439
MENGE, Konradin

GER
18:09.75+8:48.63
32360
KÜHN, Oliver