SPORTident TimingDirt Masters Festival

Enduro Challenge

Winterberg 18.09.2021-19.09.2021

Enduro Challenge

Winterberg 18.09.2021-19.09.2021


Overview
Organizer: Dirt Masters Festival
Competitors Total: 223
Search in all courses
Event statistics
Results last updated on 2021-09-21 08:52
 

Results Enduro Challenge

CategoryTotal
   
StandardDetailsStages
   
PosNo.Name TimeBehind 
Open Junior U19
1102
HEITMANN, Joni

GER
11:14.20---
297
BERGMANN, Finn
RSC 79 Werne

GER
11:32.58+0:18.38
3101
HASSEL, Julius

GER
11:35.60+0:21.40
4103
HENKES, Manuel
Hochwälder Ballermänner

GER
11:39.03+0:24.83
5108
MERTENS, Josef Fabian

GER
11:44.25+0:30.05
6107
LISTNER, Dominik

GER
11:51.39+0:37.19
7115
SCHIMMER, Felix

GER
11:53.23+0:39.03
8116
SCHWEITZER, Erik

GER
12:15.56+1:01.36
998
BRENNECKE, Yannick

GER
12:16.46+1:02.26
10113
RATHING, Jan-Wilhelm

GER
12:20.98+1:06.78
11122
WITTKOPF, Konrad

GER
12:45.11+1:30.91
12111
ORTH, Paul
F2RS Racing

GER
12:45.36+1:31.16
13118
STREICHERT, Nick
Freestyle Marburg e.V.

GER
13:01.96+1:47.76
14117
SEIFERT, Oskar

GER
13:03.09+1:48.89
1595
ALSAAEDY, Mohammed

GER
13:13.29+1:59.09
16114
SCHÄUBLE, Felix

GER
13:15.54+2:01.34
17109
MÜLLER, Leon
MTB COACH Racing Team

GER
13:21.82+2:07.62
18119
TEICHMÖLLER, Elias
Bike Store Friedewald

GER
13:28.74+2:14.54
19112
PROBST, Matteo
-

GER
13:46.05+2:31.85
20105
KNOCHE, Jakob
Home Trail Krefeld e.V.

GER
14:07.72+2:53.52
21121
WILLIG, Luis

GER
14:18.50+3:04.30
22123
ZECK, Klaus
MTB Coach

GER
16:41.17+5:26.97
2399
BUSSMANN, Tjorven
T

GER
16:41.82+5:27.62
24100
DYCK, Rudolf

GER
31:38.33+20:24.13
Open Masters
1163
WEINGARTEN, Benjamin
Loamerz

GER
11:31.63---
2140
KRÜDELBACH, René
Siegtal Bikes Racing

GER
11:53.83+0:22.20
3134
HEISE, Philipp
DoD Racing

GER
12:09.50+0:37.87
4151
RAAB, Mathias
Loamerz

GER
12:10.62+0:38.99
5265
HUGO, Michael

GER
12:14.90+0:43.27
6133
HEINEMANN, Christoph

GER
12:16.95+0:45.32
7155
ROOS, Jens
Happy Trail Friends e.V.

GER
12:17.22+0:45.59
8242
GOTTSCHLING, Nico
RSV Adler Arnstadt

GER
12:19.47+0:47.84
9127
BEINERT, Erik
Ostwest-Express E.V. / SB-KingSize

GER
12:49.18+1:17.55
10161
THIELE, Johannes
Bike and Hike Winterberg

GER
12:57.30+1:25.67
11129
DIPPEL, Marc
Team Bratwurst

GER
12:58.23+1:26.60
12158
SENZ, Sebastian
Ostwest-Express E.V / SB-KingSize

GER
12:58.80+1:27.17
13160
STEINKEMPER, Jörg
Radfüchse Büren

GER
12:59.83+1:28.20
14136
HÖNIG, Hendrik

GER
13:21.61+1:49.98
15164
WETTGES, Maximilian

GER
13:38.84+2:07.21
16143
LORENZ, Matti
SaltCityRider, Ortsclub Lüneburg e.V. Im ADAC

GER
13:55.99+2:24.36
17165
WITTHÖFT, Carsten
SaltCityRider, Ortsclub Lüneburg e.V. im ADAC

GER
14:02.69+2:31.06
18141
KUSMIN, Christopher

GER
14:08.12+2:36.49
19145
MACHEL, Frank
SaltCityRider / Ortsclub Lüneburg e.V.

GER
14:16.71+2:45.08
20126
BEINERT, Christoph
SB-KingSize TEAM

GER
14:17.49+2:45.86
21130
DIRKS, Eugen

GER
14:18.87+2:47.24
22147
MERKEL, Mario
RockMyTrail

GER
14:22.10+2:50.47
23139
KIEF, Matthias

GER
14:25.50+2:53.87
24138
KADLER, Dennis
Happy Trail Friends e.v

GER
14:34.26+3:02.63
25131
FELLER, Christian
Radhaus Ingolstadt BMX

GER
14:39.46+3:07.83
26135
HOFFMANN, Patrick

GER
15:32.70+4:01.07
27124
BAUSER, Markus

GER
15:49.73+4:18.10
28137
JULLIEN, Guillaume
Issa Nico

FRA
15:53.14+4:21.51
29152
RIESE, Gregor

GER
16:26.07+4:54.44
30148
MICHLER, Christian
RideCycle

GER
18:29.98+6:58.35
DNF153
RIETH, Thomas
RSV 2002 Eisenach e.V. / RADSTUBE

GER
  
 
DNF162
WACHSHOFER, Nico
Suburb Racing Berlin

GER
  
 
DNF132
HACKENBRACHT, Maximilian
Schachtspäddchen e.V

GER
  
 
Open Men
1183
LANGE, Jonas
SC Züschen

GER
11:19.72---
2207
WIRTH, Moritz

GER
11:37.40+0:17.68
3166
BARTH, Leon
Yo-Trail Racing

GER
11:40.74+0:21.02
4179
KOMP, Fynn
SKORiders

GER
11:43.33+0:23.61
5192
ROTH, Yannik
Adventure Sports Bad Wildbad

GER
11:47.49+0:27.77
6194
SCHMIDT, Felix
Schachtspäddchen e.V.

GER
11:53.15+0:33.43
7206
WILLIG, Malte
Willig

GER
11:54.45+0:34.73
8191
PFROMM, Niklas
Yo-Trail Racing

GER
11:54.88+0:35.16
9208
ZINTA, Jannik

GER
12:00.34+0:40.62
10193
SCHMID, Silvano
DIMB Racing

GER
12:02.55+0:42.83
11175
GROTH, Lukas

GER
12:22.98+1:03.26
12174
GLEICH, Nils

GER
12:26.56+1:06.84
13169
BRINKMANN, Henrik
Happy Trail Friends e.V.

GER
12:33.72+1:14.00
14178
KADEN, Lukas

GER
12:35.22+1:15.50
15200
TIGGES, Philipp

GER
12:58.91+1:39.19
16199
TACK, Jonas
Schachtpäddchen e.V.

GER
13:01.94+1:42.22
17204
WEGERHOFF, Max Bernhard
Venusberg Kollektiv

GER
13:02.88+1:43.16
18201
TILLMANN, Constantin
Happy Trail Friends e.V.

GER
13:04.20+1:44.48
19177
ULRICH, Jens

GER
13:12.63+1:52.91
20170
DETTELBACH, Patrick
Radfüchse Büren

GER
13:17.59+1:57.87
21181
KRETSCHMER, Tristan

GER
13:18.37+1:58.65
22182
KUHLMANN, Philip
Quick\'n\'dirty

GER
13:23.72+2:04.00
23167
BIKING, Tim
Endudero

GER
13:27.15+2:07.43
24205
WILLIG, Leon
Willigs

GER
13:33.10+2:13.38
25198
SZESNIAK, Calvin

GER
13:39.29+2:19.57
26197
STRÜNING, Tim
F2RS Racing

GER
13:40.17+2:20.45
27196
SCHULTE, Andre
Radfüchse Büren

GER
13:45.22+2:25.50
28171
DOBEL, Dennis

GER
13:52.91+2:33.19
29190
PFAB, Nils

GER
13:54.23+2:34.51
30202
ZIMMERMANNN, Erwin VON

GER
14:09.03+2:49.31
31184
LINNENBÜRGER, Lukas

GER
14:33.25+3:13.53
32203
WEBER, David

GER
15:03.86+3:44.14
33187
MELL, Dominic

GER
15:13.57+3:53.85
34168
BOCK, Joshua
Joshua Bock

GER
16:47.33+5:27.61
35195
SCHMIDT, Janni
Happy Trail Friends e.V

GER
16:55.48+5:35.76
36173
FÜTING, Dominik
Quick?n?dirty

GER
17:17.05+5:57.33
37249
SCHLICKEL, Martin
Hochwälder Ballermänner

GER
17:18.27+5:58.55
38172
VIGNEULLE, Luca DU-SARTZ DE

GER
17:40.36+6:20.64
DNF180
KREITER, Tim

GER
  
 
Open Women
1210
MESSMAKER, Michaela
Happy Trail Friends e.v.

GER
13:16.23---
2257
MEDING, Katharina
Spontan & ohne Plan

GER
14:58.06+1:41.83
3211
POLLACK, Marion
RadWerk Upland

GER
15:29.98+2:13.75
4214
WATZKE, Sina
ZWEIRADMEISTER Träl Racing

GER
15:56.90+2:40.67
5256
HARTWIG, Denise
Spontan & ohne Plan

GER
16:18.23+3:02.00
6212
SCHIERMEYER, Marie

GER
16:58.28+3:42.05
DNF209
GEORGI, Josephine
RSV Adler Arnstadt

GER
  
 
Open Youth U17
1228
POLLACK, Sven
RadWerk Upland Willingen

GER
11:43.10---
2232
SEIDEL, Luca
Team Snooze-VSD

LUX
12:04.29+0:21.19
3227
PETSCHEL, Ramon
Triebwerk Energy

GER
12:04.72+0:21.62
4230
SCHNEIDER, Jannik
TVO Young Guns

GER
12:08.11+0:25.01
5235
UHL, Nicki
OAK-Trails

GER
12:11.29+0:28.19
6218
GOEKE, Simon

GER
12:13.24+0:30.14
7225
LÖWENBERGER, Finn
TVO Young Guns

GER
12:24.25+0:41.15
8216
BENDIG, Noah
ALOA Bikes

GER
12:31.23+0:48.13
9223
LANGE, Tibor

GER
12:42.47+0:59.37
10226
MASSMANN, Quentin
RSC Werne

GER
13:04.58+1:21.48
11222
KILIAN, Tim

GER
13:14.91+1:31.81
12234
KNOWLDEN, Toby
RSC Werne

GER
13:37.89+1:54.79
13231
SCHULTHEISS, Tobias

GER
13:54.55+2:11.45
14221
KELM, Max

GER
14:12.44+2:29.34
15215
BARZ, Ryan
RSV Sturmvogel Bad Neuenahr-Ahrweiler

GER
15:25.82+3:42.72
16224
LOHMANN, Florian

GER
17:00.61+5:17.51
DNF220
HEUER, Theo
SaltCityRider

GER
  
 
 219
HASENBACH, Tillmann

GER
 
Pro Men
1243
HALLMANNS, Moritz
Blue Power Marine Proshop

GER
10:45.42---
2254
SCHLICKEL, Jannik
Hochwälder Ballermänner

GER
11:08.65+0:23.23
3261
KLAUSMANN, Marcus
MSC Münstertal

GER
11:16.22+0:30.80
4237
BÖHM, Sven
Bikecafe Messingschlager

GER
11:19.44+0:34.02
5247
LEHRIAN, Marcel

GER
11:21.05+0:35.63
6240
FRICKE, Luca

GER
11:25.57+0:40.15
7245
KRAUSE, Maximilian
Liquid Life Heroes

GER
11:27.18+0:41.76
8239
DRÜGE, Timo
FahrImpuls

GER
11:33.60+0:48.18
9185
LIPKA, Simon
Team Drecksau

GER
11:39.56+0:54.14
10255
WEBER, Mikkel

DEN
11:43.23+0:57.81
11246
LAHRMANN, Benjamin
FahrImpuls

GER
12:07.50+1:22.08
12251
OTTO, Martin
Propheus Factory Racing

GER
12:10.72+1:25.30
13248
LEHRIAN, Patrick
TV Dorf Erbach

GER
12:29.54+1:44.12
14252
POMPALLA, Phil

GER
12:36.98+1:51.56
15244
JÜRGENS, Pascal

GER
12:39.80+1:54.38
16264
EMMERICH, Tom
KSV Waldaschaff

GER
13:58.48+3:13.06
17250
NICKEL, Enrico
Enrico Nickel

GER
14:16.41+3:30.99
18241
FUNCK, Falk
Home-Trail Krefeld

GER
15:04.60+4:19.18
DNF267
MADER, Doriano

GER