SPORTident TimingRSV Adler Arnstadt e.V.

bewegungsWELT enduro

Arnstadt (Marktplatz) 28.09.2019

bewegungsWELT enduro

Arnstadt (Marktplatz) 28.09.2019


Overview
Organizer: RSV Adler Arnstadt e.V.
Competitors Total: 151
Search in all courses
Event statistics
Results last updated on 2019-09-28 19:00
 

Results bewegungsWELT enduro

Enduro 11.00 km
CategoryTotal
   
StandardDetailsStages
   
PosNo.Name TimeBehind 
Herren
1318
Dewinski, Kevin
Radioaktiv Rudolstadt

GER
11:46.57---
2103
Döhler, Daniel
SGS MTB Team / ILRC e.V.

GER
11:52.11+0:05.53
3131
Anderle, Florian
Team FujiBikes Rockets

GER
12:08.74+0:22.16
4118
Schilling, Paul
CrossWorxCycles Enduro Team | Tabarzer SV 1887 e.V

GER
12:11.12+0:24.54
5136
Schmid, Sven
toMotion Racing by Black tusk

GER
12:14.69+0:28.11
6134
Pöpperl, Felix
SV Bergdorf-Höhn/ Team Land Rover

GER
12:27.59+0:41.02
7381
Reichardt, Thomas
Bad Lobenstein

GER
12:30.51+0:43.93
8110
Heidenreich, Lennard
Team Velomotion powered by Centurion

GER
12:40.90+0:54.32
9303
Arnhold, Lucas
velomotion.de

GER
12:47.24+1:00.67
10378
Petrowitz, Andy
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck

GER
12:56.56+1:09.98
11315
Brückner, Johannes
Gotha

GER
13:03.81+1:17.23
12138
Stach, Constantin
CHILLIg Beer Racing Team

GER
13:17.37+1:30.79
13398
Straube, Guido
Ilmenau

GER
13:21.95+1:35.38
14364
Liebetrau, Max
Eisenach
 13:30.48+1:43.90
15316
Dannberg, Oliver
Ilmenau

GER
13:30.57+1:43.99
16119
Scholz, Benedikt
SSV Mounty Altenberg

GER
13:32.85+1:46.27
17404
Tewes, Marc
Ilmenau

GER
13:51.12+2:04.54
18393
SCHNABEL, Sascha
SafoGang

GER
14:01.30+2:14.72
19356
Knauer, Nicolai
Amc Sonnefeld

GER
14:02.29+2:15.71
20343
Hertrich, Klaus
Weidhausen

GER
14:02.52+2:15.94
21429
Klopf, Martin
Erfurt
 14:07.07+2:20.50
22374
Müller, Kolja
Erfurt Alpin

GER
14:07.20+2:20.62
23387
Roth, Claudius
Bier first - Bedenken second

GER
14:18.91+2:32.33
24405
Thomas, Daniel
Bier first - Bedenken second

GER
14:50.84+3:04.26
25395
Schubert, Michael
Ilmenau

GER
14:56.09+3:09.51
26317
Dartsch, Hannes
Bärfelser Säcke
 15:03.37+3:16.80
27334
Geiger, Johannes
Sonnefeld
 15:15.28+3:28.70
28441
Meyer, Moritz

GER
15:47.96+4:01.38
29349
Kalinowski, Marvin
Schweina

GER
16:08.19+4:21.61
30390
Schmidt, Heinrich
Bier first - Bedenken second

GER
16:11.84+4:25.26
31439
Menge, Konradin

GER
21:36.38+9:49.80
32360
Kühn, Oliver
RSV Adler Arnstadt

GER
22:08.96+10:22.38
Junioren
1113
Irmscher, Paul
SSV Mounty Altenberg/ Pivot Cycles

GER
12:22.23---
2105
Dworak, Tom
MTB Enduro Team Dworak

GER
12:41.69+0:19.46
3382
Reuther, Bernhard
Bad Tabarzer SV

GER
13:59.71+1:37.48
4362
Leipold, Nils
1. SSV Saalfeld Sektion Radsport

GER
14:32.05+2:09.82
5112
Hofmann, Lukas
RadUnion Halle e.V.

GER
14:44.51+2:22.28
6104
Dworak, Theo
MTB Enduro Team Dworak

GER
14:47.87+2:25.64
7354
Kerpen, Eric
Tabarzer SV

GER
14:50.96+2:28.73
8383
Reuther, Josef
Bad Tabarzer SV

GER
15:14.18+2:51.95
9311
Brand, Cedric
Erfurt

GER
15:16.25+2:54.02
10410
Völzke, Jonas
Hörselgau

GER
15:19.49+2:57.26
11375
Nucke, Jonas Jan
Suhl

GER
16:53.05+4:30.82
12340
Groot, Alexander
RSV Adler Arnstadt

GER
17:20.04+4:57.81
13370
Mathews, Marces
RSV Arnstadt

GER
17:24.56+5:02.33
14415
Wiechert, Robin
Ap Racing Team

GER
20:08.26+7:46.03
DNF358
Korth, Maurice
RSV Eisenach

GER
  
 
DNF121
Weinberg, Peat
Mounty Altenberg

GER
  
 
Senioren I
1373
Müller, Christian
RSV Adler Arnstadt

GER
11:40.07---
2337
Grau, Marcel
Orlatrails Racing / Jenbike / MSC Pößneck

GER
11:47.42+0:07.35
3143
Ewald, Henry
Team Bikemike / MSC Pößneck e.V. im DMV

GER
11:55.28+0:15.21
4435
Hillmann, Markus
Rad-Art / ILRC

GER
12:03.16+0:23.08
5302
Anacker, Christopher
Fahrrad Eberhardt Racing

GER
12:12.67+0:32.60
6137
Schön, Florian
SCOTT BIKE24 MTB Team / RSV Bautzen

GER
12:18.49+0:38.42
7101
Annemüller, Christian
Team Rad-Art Ilmenau

GER
12:18.69+0:38.61
8326
Eschrich, Robert
Rennsteighelden e. V.
 12:26.80+0:46.73
9391
Schmidt, Paul-Vinzent
Radstube Eisenach
 12:40.66+1:00.59
10307
Beitzinger, Sebastian
Sonnefeld

GER
12:46.98+1:06.91
11379
Pustal, Gunnar
RSV Rederberch

GER
12:47.07+1:06.99
12306
Baumgärtel, Lutz
SCOTT Bike24 MTB Team/ RSV Bautzen

GER
12:53.36+1:13.28
13352
Kehr, Karsten
Mechterstädt

GER
12:55.87+1:15.80
14323
Eisenberg, Lennart
Kassel

GER
12:58.11+1:18.04
15342
Hennecke, Micha
Sömmerda

GER
13:07.88+1:27.81
16372
Montag, Karl
Meinhard

GER
13:11.89+1:31.82
17115
Neumann, Lorenz
Erlangen

GER
13:15.66+1:35.58
18144
Nipperdey, Johannes
NRThüringen

GER
13:23.80+1:43.73
19332
Gaßmann, Armin
Meinhard

GER
13:32.77+1:52.70
20380
Rausch, Sören
Zweirad Henning Eisenach

GER
13:36.45+1:56.37
21366
Lösche, Daniel
Pößneck

GER
13:39.01+1:58.94
22384
Riedel, Frank
Bad Salzungen
 13:41.68+2:01.60
23386
Rode, Philipp
Drei Gleichen OT Wandersleben
 13:44.51+2:04.43
24369
Mansfeld, Thilo
Team Hirschbach

GER
13:44.74+2:04.66
25116
Pietge, Hannes
Team Zweirad Böttner

GER
13:49.05+2:08.97
26350
Kallensee, Tobias
Bier first - Bedenken second

GER
13:49.33+2:09.26
27377
Ossig, Kevin
Nesse-Apfelstädt OT Apfelstädt

GER
13:51.58+2:11.50
28376
Orthey, Dominik
Zweirad Henning Eisenach

GER
13:54.22+2:14.15
29389
Rug, Andreas
Fahrrad Eyring

GER
14:03.63+2:23.55
30363
Lich, André
IRONworkX

GER
14:06.52+2:26.44
31365
Liebetrau, Tom
Radstube Eisenach

GER
14:10.60+2:30.52
32402
Teichmüller, Matthias
Radstube

GER
14:15.02+2:34.95
33335
Gerling, Patrick
Offenburger Mountain-Bike Club e.V.

GER
14:16.95+2:36.88
34411
Walther, Steffen
Eisenberg

GER
14:22.14+2:42.07
35139
CLEMENS, ROBERT
Tabarzer SV

GER
14:22.55+2:42.47
36310
Bieler, Matthias
Bier first - Bedenken second

GER
14:25.36+2:45.29
37394
Schöne, Martin
dresden

GER
14:31.65+2:51.58
38413
Werther, Matthias
Orlatrails Racing / Jenbike

GER
14:36.13+2:56.06
39438
Bredernitz, Tim
RSV ADLER ARNSTADT

GER
14:37.44+2:57.37
40440
Fischer, Patrick
Halle (Saale) Enduro

GER
14:44.17+3:04.10
41319
Diegel, Christoph
Großenlüder

GER
14:50.18+3:10.11
42322
Ehrlich, Alex
CATO Racing

GER
14:52.37+3:12.30
43353
Kerling, Tim
RSV Trieb

GER
14:53.22+3:13.15
44341
Helbig, Oliver
Nürnberg

GER
15:00.92+3:20.85
45309
Beyer, Heiko
Trailsnakes Erfurt

GER
15:01.25+3:21.18
46400
Stuerke, Paul
Fahrrad Eyring

GER
15:02.11+3:22.04
47396
Staudinger, René
Halle (Saale)

GER
15:15.01+3:34.93
48312
Breier, Eric
Halle

GER
15:17.35+3:37.28
49123
Wollner, Stefan
Die Luftpumpen

GER
15:17.44+3:37.36
50102
Baer, Sebastian
N3 EOS Sportverein e. V.
 15:21.23+3:41.16
51324
Eisenhardt, Michael
Nessetal OT-Ballstädt

GER
15:28.36+3:48.28
52333
Gaßner, Stefan
Hermsdorf

GER
15:32.53+3:52.46
53339
Grob, Alexander
Erfurt

GER
15:37.69+3:57.62
54336
Goldmann, Andy
Zweirad Henning Eisenach

GER
15:45.76+4:05.68
55308
Bender, Michael
KSV Baunatal

GER
16:20.91+4:40.84
56368
Mahnke, C.
Erfurt

GER
16:21.96+4:41.88
57392
Schmidt, Steffen
TSG Bad Sooden Allendorf

GER
16:24.89+4:44.81
58304
Bachmann, Christoph
Neudietendorf

GER
16:44.92+5:04.84
59361
Lehmann, Mathias
Enduro Bro‘s

GER
17:12.02+5:31.94
60328
Felske, René
Bernau bei Berlin
 17:14.18+5:34.11
61330
Franke, Karsten
Jena

GER
17:46.04+6:05.96
62348
Jullien, Guillaume
Issa Nico

FRA
17:46.27+6:06.20
63406
Trutte, Benjamin
CATO Racing

GER
19:19.66+7:39.58
64420
Zeisler, Burkhard
Erfurt

GER
19:27.52+7:47.45
65120
Warmers, Jan-Philipp
Dortmund

GER
20:47.11+9:07.04
Senioren II
1407
Van de Haterd, Wilfred
GIANT Germany Offroad Team

NED
12:03.00---
2320
Dippel, Marc
Team Bratwurst

GER
12:46.14+0:43.14
3327
Falkenhain, Sven
RSV 2002 Eisenach

GER
12:51.62+0:48.62
4345
Holzhey, Tony
RSV Adler Arnstadt

GER
12:57.49+0:54.49
5417
Winter, Christian
RSV Rederberch Radprofi Dessau

GER
13:08.27+1:05.27
6314
Breithaupt, Uwe
MC Fahner Höhe

GER
13:31.05+1:28.05
7408
Vogler, Alexander
Enduro Bros

GER
13:36.91+1:33.91
8149
Jacobi, Michael

GER
13:39.25+1:36.25
9409
Voigt, Axel
FSV 1970 Erfurt

GER
13:45.78+1:42.78
10357
Koch, Nico
Erfurt

GER
13:53.63+1:50.63
11111
Heubach, Mark
vital ohne Spital

GER
13:59.70+1:56.70
12114
Neubauer, Robert
Coburg
 14:11.25+2:08.25
13367
Lösche, Marco

GER
14:13.63+2:10.63
14301
Knigge, Sascha
www.garten-knigge.de

GER
14:16.02+2:13.02
15108
Faust, Patrick
Asses of Fire

GER
14:18.24+2:15.24
16397
Steinhäuser, Markus
Team Radstube
 14:37.70+2:34.70
17419
Woodward, Jeremy
Erfurt

GBR
14:47.53+2:44.53
18338
Grimm, Oliver
Schleusingen

GER
15:09.68+3:06.68
19106
Dworak, Torsten
MTB Enduro Team Dworak

GER
15:15.30+3:12.30
20436
Koellner, Frank
1. SSV Saalfeld e.V.
 15:17.11+3:14.11
21133
Horvath, Rolf
Rad Art Racing

GER
15:29.55+3:26.55
22313
Breithaupt, Jens
Mountain Club Fahner Höhe

GER
15:40.15+3:37.15
23388
Roth, Dietmar
Fahrrad Eberhardt Racing

GER
15:46.53+3:43.53
24325
Erdmann, Thomas
Zweirad Henning Eisenach

GER
16:05.07+4:02.07
25321
Eckoldt, Frank
RSV Adler Arnstadt

GER
16:12.03+4:09.03
26432
Schreiber, Christian
Saalfeld

GER
16:12.24+4:09.24
27385
Rieth, Thomas
RSV 2002 Eisenach e.V./ RADSTUBE

GER
16:22.38+4:19.38
28437
Hahn, Thomas

GER
17:32.36+5:29.36
29421
Zielosko, Jörg
Golden Boys

GER
17:51.37+5:48.37
30371
Micheal, Jörg
Zweirad Henning / Casio Racing Clocks

GER
18:10.89+6:07.89
31351
Kästner, Ronny
Trailsnakes Erfurt

GER
18:44.48+6:41.48
32331
Garbrecht, Peter
Nuthetal

GER
21:13.69+9:10.69
Damen
1117
Reiners, Sarah
EDELSTEN MTB Ladies

GER
14:44.81---
2412
Wank, Jennifer
ILRC/ Ilmenauer Radsport Club

GER
15:12.84+0:28.02
3109
Frohberg, Cornelia
Leipzig

GER
17:11.54+2:26.73
4347
Jahnel, Sarah
CHILLIg Beer Racing Team

GER
17:35.80+2:50.99
5122
Wollner, Julia
Die Luftpumpen / PSV Zittau e. V.

GER
19:37.78+4:52.97
6434
Amschler, Sarah
Bad Tabarzer SV, Fahrrad Eberhardt Racing Team

GER
20:16.57+5:31.76